یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

روز افتخار اقلیت های جنسی در ایران


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۵ مرداد ۱٣۹۶ -  ۲۷ ژوئيه ۲۰۱۷به تاریخ امردادماه سال ۱۳۸۹، گروهی از همجنسگرایان، دوجنسگرایان، تراجنسی‌ها و کوییرهای ایرانی تصمیم گرفتند که روزی را به نام خود نام‌گذاری کنند. آن‌ها تصمیم گرفتند که هرساله، اولین‌ جمعه‌ی مرداد ماه را به‌صورت نمادین به‌عنوان روز افتخار رنگین‌کمانی‌های ایرانی جشن بگیرند به این امید که روزی آزادنه بتوانند این جشن را در خیابان‌های سرتاسر ایران برپا کنند.
نخستین بیانیه‌ی «گروه رنگین‌کمانی‌ها» که بنیان‌گذار این روز هستند، در اولین جمعه‌ی امرداد ۱۳۸۹ که برابر با اول مردادماه بود، در پایگاه رنگین‌کمانی‌ها منتشر شد و این کار، سنتی برای این گروه شد تا هرساله، در سالگرد این روز، بیانیه‌ای را منتشر کنند. جدیدترین بیانیه‌ی این گروه امروز صبح در سایت این گروه منتشر شده‌ است.
از سوی دیگر، بنیاد ژوپی‌آ که امسال با نام ایران در رژه‌ی افتخار آمستردام حضور دارد، با انتشار بیانیه‌ای در جهت جذب حمایت سازمان‌های ایرانی و بین‌المللی حقوق بشری در حمایت از مشاهده‌پذیری و حقوق اقلیت‌های جنسی ایران، گامی در راستای شنیده‌شدن صدای جامعه‌ی اقلیت‌های جنسی ایران برداشته است.
هر دوی این بیانیه‌ها، به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده‌اند و در آدرس های زیر قابل دسترسی هستند

بیانیه رنگین‌کمانی‌ها به مناسبت روز افتخار ایران ۱۳۹۶

ما به نیروی شادی و اعجاز امید، ما به قدرت رنگ‌ها باور داریم – حتا در این دوران سرشار از بی‌مایگی و درماندگی. اندوه ما کم نیست، ولی ما رنگین‌کمانی‌های ایران، شادمانی خود را چون شکلی از مقاومت فریاد می‌زنیم و سرخوشی‌مان را چون مشعل فروزنده‌ی حق‌خواهی زنده نگاه می‌داریم.

آگاهی، روشنایی است و ما با آن، روزهایمان را بیش از پیش، از شبی که همه در آن غرق‌ایم پس خواهیم گرفت؛ چرا که برای ما این باور که آدمی چاره‌ساز است و آدمی زیباست و مهرورز است چونان قوی است که می‌توان با تکیه بر آن بر جهلی که بر جهان سیطره دارد فایق آمد.

اکنون و امروز، ما امیدوارتر و بالابلندتر از هر زمان دیگر ایستاده‌ایم. امروز که حق عشق‌ورزی، حق اعلام وجود و حق قدم‌زدن در خیابان‌های کشورمان با پرچم رنگین‌کمان از ما گرفته شده است، حالا که سال‌ها از پس هم گذشته‌اند و «جمعه‌ی رنگین‌کمانی‌ها» به هشتمین سال خود رسیده است، این باور ریشه‌دارتر از هر زمان دیگری در حق‌خواهی ما حضور دارد که حق فرد بر تن، آزادی حضور و افتخار هر فرد به آن‌چه که هست، نه صرفن یک حقِ گرفتنی از آنِ اقلیت‌های جنسی و جنسیتی و به‌حاشیه‌رانده‌ها، که یکی از حقوق اساسی و پایه‌ای هر فرد انسانی است، آن‌ چیزی که غیاب آن به‌شدت احساس می‌شود.

ما برای برابری و شرافت انسان، با لبخندی بر لب و شعله‌ی امیدی در جان، تا مقصد و با هم پیش می‌رویم.

iranlgbt.com

بیانیه مشترک در حمایت از حقوق اقلیت‌های جنسی در ایران
بیانیه‌ی سازمان‌های حقوق بشری در حمایت از حقوق اقلیت‌های جنسی در ایران

بنیاد ژوپی‌آ به مناسبت فرارسیدن هشتمین سال بزرگداشت روز افتخار رنگین‌کمانی‌های ایران، در نخستین جمعه‌ی امرداد ۱۳۹۶، از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر خواسته‌است تا حمایت آشکار خود را از حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی (همجنسگرایان، دوجنسگرایان، تراجنسی‌ها، تراجنسیتی‌ها و سایران) به‌وسیله‌ی امضای بیانیه‌ی زیر اعلام کنند.

هدف از این بیانیه‌ی جمعی، اعلام موضع حمایت قاطع و آشکار سازمان‌ها از اقلیت‌های جنسی‌ ست تا کمکی به آشکارسازی هرچه‌بیشتر نقض حقوق اولیه‌ی این افراد در ایران باشد.


روز افتخار رنگین‌کمانی‌های ایران ۱۳۹۸


ما از حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در ایران حمایت می‌کنیم

ده سال پیش، موجودیت همجنسگرایان، دوجنسگرایان، تراجنسی‌ها، میان‌جنسی‌ها و کوییرها (LGBTIQ) توسط رییس‌جمهوری وقت جمهوری‌اسلامی انکار شد.۱ درحالی‌که سه سال پیش از آن، دو نوجوان که به لواط متهم شده بودند، در مشهد (ایران) و در ملاعام به دار آویخته شدند.۲

جنبش حق‌خواهی اقلیت‌های جنسی و جنسیتی ایران در طول سال‌ها هرچه‌بیشتر فعال شده‌است. اما هم‌چنان این جنبش، حمایت عمومی و آشکارا را کم دارد.

ما، فعالان حقوق بشر و سازمان‌های حقوق بشری، حمایت آشکار خود را از حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی ایران اعلام می‌کنیم. ما باور داریم که حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی، حقوق بشر است و هر انسان در حقوق خود با دیگران برابر است. هر انسانی باید دارای این حق باشد تا هرآن‌کس که می‌خواهد باشد و از آشکارسازی آن نهراسد.

joopea.news


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست