یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اتحاد فدائیان خلق: به یاد علی اشرف درویشیان، که سلاح مبارزه مردم را برسندان آگاهی صیقل می داد!


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۹ آبان ۱٣۹۶ -  ٣۱ اکتبر ۲۰۱۷


علی اشرف درویشیان از تبار مردمان رنج و کار همراه و همدل مردمان محروم و فرودست در۴ آبان، اندوخته ی مبارزهای پیگیر وخستگی ناپذیر علیه ستم، استبداد، تباهی و برای آزادی و آزادگی و رهائی را به هم آنان که از میان‌شان برخاسته بود سپرد و با جهان بدرود گفت. رفت اما، نرفت. ماندگار شد. او تنها ازدرد و رنج و فقر مردمان نگفت، چرا که آنچه گفت و پرداخت ، روشنای رهائی و آزادی، سوسیالیسم و شرافت انسان زیستن بود.
اوچه در زندان‌های استبداد نظام سلطنتی و چه درحکومت دین ودولت ولایت فقیه آزادی ستیز، اندکی سرهمراهی و آشتی با پلشتی و بد خواهی رژیمهای شاه و شیخ نداشت. ازهمین رو تا آنجا که توانستند براو سخت گرفتند. بسیاری کتاب‌هایش را اجازه انتشار ندادند.
او در ایستادگی و حیات کانون نویسندگان به جان مایه گذاشت و جانانه با رژیم فقها پیکارکرد. او عضو کانون نویسندگان ایران و از اعضای هئیت دبیران آن بود. کتاب‌هایش خاطر مفتی و داروغه‌، قاضی و ارشاد ولی فقیه را می خراشید و به سخره می‌گرفت و ذهن‌شان را مشوش می‌ساخت. او برعلیه سانسور و برای آزادی بی هیچ حصر و استثنا اندیشه و بیان این اخگر تابان کانون نویسندگان ایران پرشور مصمم و مقاوم پیکار کرد.
علی اشرف در تطور و تحول فکر و ذهن‌اش همانگونه که در داستان‌ها و نوشته هایش در امتداد "از این ولایت "، "آبشوران" "نیازعلی ندارد"، "هتاو"،"شب آبستن"، "فصل نان" تا "سال‌های ابری" و... می توان دید، آثارش بازتاب عینیت‌های جامعه‌ای بود، که در آن می‌زیست و البته پیکار مبارزه برای از میان برداشتن آنها.
در نوشته‌های علی اشرف مانند "داستان های تازه داغ"، "کت شلوار دامادی و "آنها هنوز جوانند " همانگوه که خود در باره جانباختگان واعدام زندانیان سیاسی درجمهوری اسلامی می‌گوید "داغ شان همیشه دردلم تازه است" همبستگی با جنبش دادخواهی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی را بیان می‌کند. علاوه براین در داستان‌هایش چهار دهه مقاومت در زندان‌ها را برای آزادی و مبارزه علیه دیکتاتوری ثبت و مکتوب کرده است.

ما فقدان علی اشرف درویشیان را به خانواده او، به یاران و همراهانش، به کانون نویسندگان و همه آزادی‌خواهان ایران تسلیت می‌گوئیم وصمیمانه با آنان همدلی و همراهی داریم. یادش را ارج می نهیم و رنج هایش را فراموش نخواهیم کرد.

یاد وخاطره اش گرامی باد

سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران
۷ آبان ۱٣۹۶ - ۲۹ اکتبر ۲۰۱۷


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست