یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعتراضات اخیر، هیجانات و نقش ها - دریادل توانا


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۹ دی ۱٣۹۶ -  ٣۰ دسامبر ۲۰۱۷


* هوشیار باشیم !! ازاین شرایط ، آزادی و حاکمیت ملی مبتنی بر اراده عمومی برآمد نخواهد کرد؟!!

تفاوت اساسی اعتراضات اخیر با جنبش سبز در این است که جنبش سبز با حضور و هدایت الیت و نخبگان سیاسی شکل گرفت سمت و سو و مضمون مشخصی داشت ، اما اعتراضات اخیر چنین نیست هدایت و رهبری آن هم مشخص نیست
نکته مهم این است که اعتراضات اخیر پس از آغاز حرکت که مالباختگان به موسسات مالی و شرکت پدیده با چراغ سبز بعضی حکومتی ها از جناح راست آغازگرش بودند مردم ناراضی از وضع بد اقتصادی را به صحنه کشاند و با خود همراه کرد!! در این اعتراضات همه طیف ها و نحله های سیاسی و فکری از منظر سیاسی و سازماندهی حضوری کمرنگ دارند. اما مردم به تناسب تاثیر پذیری از جریانات شعار میدهند .
اشتباه بزرگ حکام دین سالار و مستبد تکراراین سیاست نخ نماشده است آنها تلاش دارند ، اعتراضات عمومی را در کنترل و هدایت خویش بگیرند!! تا در عین حال که انرژی متراکم در عرصه عمومی جامعه را تخلیه میکنند به تبعیت از راهکارهای ضد مردمی ، در موقع مقتضی سرکوب خونینی را با سرعت عملی نمایند ، سکوت را در فضای جامعه حاکم وبا ایجاد وحشت ، تغییر و تحول را ناممکن و قدرت خود را بلامنازع نشان دهند !!! از سوی دیگر بعضی جریانات تندرو با اتکا به طرح چند شعار، هیجان زده شده ، و احساس تملک جنبش اعتراضی را دارند. گوئیا ملت ایران یکپارچه و یکصدا برای جلوس آنها بر تارک حکومت سینه چاک انتظار می کشند!!! تا جائیکه فرهنگ استبدادی در وجودشان غلیظ شده از هم اکنون علنا"انتقام از جریانات سیاسی یا شخصیت های منتسب به نظام و حتی دولتهای خارجی بیان می نمایند!!
عامل مهم در وضعیت موجود ، عدم وجود تشکلهای سازمان یافته آزادیخواهان ، ملیون و برابری طلبان در جامعه است . تشکلهایی که توانایی هدایت و سازماندهی اعتراضات مردم برای بهره گیری از قدرت عظیم ملت در دستیابی به اهداف را داشته باشد!!
آیا ازاین شرایط و صف بندی نیروها ، آزادی و حاکمیت ملی مبتنی بر اراده عمومی برآمد خواهد کرد؟!!؟
علیرغم این ضعف جدی ، آزادیخواهان می توانند با بهره گیری از همه امکانات، با طرح شعارها و ارایه برنامه ها ی واقع بینانه ، در راستای تعمیق جنبش ، تحقق اهداف عمومی و مطالبه حقوق مردم در زمینه های اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی گام بردارند و مانع ازبه هرز رفتن جنبش اعتراضی مردم به ستوه آمده ایران گردند.
چراکه به حکم عقلانیت ، جمهوری اسلامی باید برمبنآی منافع و مصالح امنیت ملی ایران ، و نه منافع ایدئولوژی مذهبی حکومت ، به خواست مردم تمکین نماید،
-از منازعات منطقه و جنگهای نیابتی دور شود و اعتبارات آشکار و پنهان این جنگها را مصروف امور رفاهی و معیشتی ملت ایران نماید
- آزادی ها و حقوق شهروندی مردم و اقوام ایرانی را بدور از تنگ نظریهای مذهبی ، در چارچوب قانون رعایت نماید
- زندانیان سیاسی و عقیدتی را آزاد کند
- به مطالبات عمومی در زمینه معیشت مردم توجه جدی نماید
- فضای سیاسی جامعه را بمنظور حضور همه نحله های فکری باز کرده و بستر همبستگی ملی را فراهم نماید .
- بودجه پیشنهادی به مراکز دینی و روحانیون را حذف و یا تعدیل نماید
- با اتکا به همبستگی ملی وشهامت ، بدوراز لفاظی ها و بلوف های جاهلانه ، و اعلام صادقانه پایبندی به قطعنامه های سازمان ملل و مصوبات کنوانسیون های بین المللی وارد تعامل و همکاری با جهان شود.!!!
در غیر اینصورت با وجود تعمیق شکاف حکومت_ملت به واسطه سرکوب خشن ، حاصلی جز تشدید تورم، فقر ، بیکاری و مشکلات فرساینده اقتصادی _اجتماعی برای مردم همچنین در نبود آزادی ها ی سیاسی، باید در انتظار رشد رادیکالیسم در جنبش های اعتراضی باشیم !! اعتراضاتی که استبداد دین سالار مبتنی بر ولایت فقیه را با چالش جدی مواجه خواهد کرد که در ادامه می تواند به دخالت بیگانگان و دشمنان ایران منتهی شود که نتیجه آن را در سوریه ، عراق و یمن می بینیم !!
این وضعیت آرزوی هیچ ایرانی نبوده و نیست!! 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست