یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اطلاعیه کمیته مرکزی کومه له زحمتکشان کردستان - ‎کردستان و مسئولیتی تاریخی


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱٣ دی ۱٣۹۶ -  ٣ ژانويه ۲۰۱٨


شورش و نارضاییهای مردمی همه ایران را دربر گرفته است. جنبش مردمی اینبار با هیچ نهاد و جناح رژیم همساز نیست، جنبش اقشار محروم و ستمدیده است که نان و آزادی میخواهند. اینبار مردم به جان آمده کلیت رژیم و نهاد و سیستم حکومتی را آماج قرار داده و به کل، جریانی ساختارشکن و پسا جمهوری اسلامی در صحنه است. حاکمان تبهکار خود خوب میدانند چه بلایی بر سر مردم و مملکت آورده اند، لذا میکوشند که به تمامی با موج خشم مردم روبرو نگردند، اینبار و تاکنون محتاط عمل نموده اند. اما تردیدی نیست که این حکومت هار دیکتاتور و تا دندان مسلح، میتواند این دوره را نیز با سرکوب سپری نماید و شورش را کنترل کند و ماشین سرکوب را با تمام قدرت به کار اندازد. اما چه این کنترل و سرکوب دیر یا زود و کم یا بیش باشد، دیگر در اصل مسئله که مردم ایران فریاد مرگ بر جمهوری اسلامی سر داده و شعار دادند “اصلاح طلب، اصولگرا تمام است ماجرا” تغییری ایجاد نمیکند. ترس مردم ریخت و در واقع جنبش به خط عبور از جمهوری اسلامی رسیده است، این بی بازگشت است و هیچ قدرتی نمیتواند این دستاورد سیاسی را از مردمان ایران بگیرد. در نتیجه کنترل و سرکوبها نیز موقتی، فروریختن انسجام سیستم فاسد حکومتی مسلم و، رودرروییهای آتی مابین خلقهای ایران و حکومت دیکتاتوری قطعی است.

کردستان از ابتدا به جمهوری اسلامی رأی نداد، در تمام این ٣٨ سال نتوانستند یک روز هم بدون نیروی سرکوبگر و میلیتاریسم تمام عیار بر کردستان مسلط شوند، اصلاح طلبان نتوانستند نخبه کردستان را با خود همراه نمایند و به نیرویی اجتماعی تبدیل شوند. چهار دهه است که کردستان سنگر آزادی و دمکراسی باقی مانده و از دمکراسیخواهان ایران دفاع نموده یا با آنان ائتلاف نموده است. احزاب سیاسی کردستان دارای اتوریته و جایگاه ویژهای در میان دیگر جریانات سراسری هستند.

در این برهه از زمان بار دیگر مسئولیتی تاریخی رودرروی مردم کردستان و احزاب سیاسی قرار دارد. در شرایطی که جنبش مردمی فاقد رهبری معین است، همه ی جریانات ضد مردمی پیشین و حتا تبهکاران دیروز درون حکومت نیز میکوشند از این نمد برای خود کلاهی بدوزند. لذا بیش از هر زمان دیگری ما به یک همبستگی در درون احزاب سیاسی کردستان تا حد ایجاد یک نهاد پایدار هم برای هماهنگی در کردستان و هم برای همکاری با جریانات سراسری و دمکراسیخواه ایرانی. در شرایطی که دمکراسیخواهان در ایران از همبستگی سازمانی لازم برخوردار نیستند و در سطح بین المللی نیز فاقد پشتیبانی لازم میباشند و در حالی که جنبش در کردستان از سطح بالایی از شعور و ابتکار برخوردار است، شرایط از ما اقدامی فراحزبی و اجتماعی میطلبد وگرنه همکاری و هماهنگیهای تاکنونی جوابگو نیست.

کومه له زحمتکشان کردستان شرطی برای هیچ جریانی در کردستان ایران ندارد و خواهان آنست که همه جریانات نیز چنین برخورد نمایند. از نظر ما این اقدام به یک امر فوری تبدیل شده است و امیدواریم با احساس مسئولیتی جمعی و اجتماعی از سوی همگان به ایجاد چنین نهاد پایداری در همکاری میان احزاب کردستان ایران دست یابیم و مسئولیت تاریخی خود را پاسخگو شویم.

کمیته مرکزی کومه له زحمتکشان کردستان
١٢ دیماه ١٣٩٦ برابر با دوم ژانویه ٢٠١٨ میلادی


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست