یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حکومت ایران باید به خشونت پایان داده و شرایط برگزاری تجمعات مسالمت آمیز را فراهم کند


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱٣ دی ۱٣۹۶ -  ٣ ژانويه ۲۰۱٨


۱۲ دیماه ۱۳۹۶—کمپین حقوق بشر در ایران امروز در بیانیه ای خواستار این شد که دولت ایران و نیروهای امنیتی حکومتی بلافاصله به سرکوب خشونت آمیز اعتراضات سراسری که تا کنون به مرگ حداقل ۲۱ نفر منجر شده پایان دهند.

کمپین حقوق بشر در ایران گفت که دولت ایران باید به حق مردم ایران نسبت به آزادی تجمعات و ابراز عقیده که در قانون اساسی ایران تضمین شده است احترام بگذارد و نسبت به مسئولیت خویش در مورد محافظت از کلیه شهروندان خود که مشغول اجرای این حقوق هستند اقدام کند.

در تاریخ ۱۲ دی‌ماه، رهبر ایران آیت الله علی خامنه ای “دشمنان” خارجی ایران را به دلیل ناآرامی‌های اخیر ایران سرزنش کرد.

هادی قائمی، مدیر کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «مردم ایران و کسانی که در اعتراضات مسالمت آمیز دخیل هستند «دشمن» نیستند. اینکه خامنه‌ای ناآرامی‌ها را کار “دشمنان خارجی” می‌خواند یک پاسخ سطحی است که نارضایتی‌های مشروع ملی را نادیده می‌گیرد.»

وی افزود: «تسری سریع ناآرامی‌ها نشان می‌دهد که شرایط تا چه حد قابلیت اشتعال پیدا کرده و احتمال سرکوب بیشتر، بسیار نگران کننده است.»

از آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶، ناآرامی‌ها به سرعت به سراسر کشور تسری یافته است. نیروهای امنیتی با خشونت کشنده‍ی روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده اند و در تاریخ ۱۱ دیماه ۱۳۹۶، حسین ذوالفقاری، معاون وزارت کشور ایران در امور امنیتی گفت تنها در تهران ۴۰۰ معترض دستگیر شده اند و افزود: «بیش از ۹۰درصد کسانی که در صحنه این ناآرامی‌ها دستگیر شده‌‌اند، جوان و نوجوان هستند که میانگین سنی آنها زیر ۲۵ سال است و قاطبه آنان سابقه دستگیری و بازداشت قبلی ندارند.»

کمپین حقوق بشر در ایران به شدت در مورد وضعیت صدها معترضی که در سراسر کشور مورد بازداشت قرار گرفته‌اند نگران است و خواستار آزادی فوری آنهاست. نیروهای امنیتی ایران پیشینه ای طولانی در بدرفتاری و شکنجه بازداشت شدگان سیاسی دارند.

اعتراضات اقتصادی، سرکوب سیاسی و فساد، نسل کاملا جدیدی از اعتراض کنندگان را به خیابانها آورده اما ماه‌هاست که زمزمه‌های نارضایتی و اعتراضات کارگری در ایران شنیده می‌شود.

هادی قائمی گفت: «روحانی در مورد حق مردم نسبت به اعتراض سخن می گوید، اما او سالهاست که از بیان نیازهای دانشجویان، زنان، کارگران و سایرین از طریق حضور تجمعات مسالمت آمیز مخالفت می کند.»وی افزود: «این در حیطه‍ی اختیار روحانی است که اجازه صدور این مجوزها را بدهد و روشن است که صبر مردم با وعده های توخالی در حال تمام شدن است.»

کمپین حقوق بشر در ایران از جامعه بین المللی می‌خواهد تا از حکومت ایران بخواهد که امنیت اعتراض کنندگان و حق آنان نسبت به اعتراضات مسالمت آمیز را تضمین کنند.  


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست