یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اخبار هولناک از زندان های اسلامی

• یک روز بعد از مرگ سینا قنبری در زندان اوین، خبرهایی از مرگ تعداد دیگری از بازداشت شدگان در زندان های کشور منتشر شده است. گزارش ها رفتار حکومت با زندانیان را وحشیانه توصیف می کنند ...


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۹ دی ۱٣۹۶ -  ۹ ژانويه ۲۰۱٨یک روز بعد از مرگ سینا قنبری در زندان اوین، خبرهایی از مرگ تعداد دیگری از بازداشت شدگان در زندان های کشور منتشر شده است.

عباس قاسمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی، روز سه‌شنبه ۱۹ دی مرگ وحید حیدری در بازداشتگاهی در شهر اراک را تایید کرده است. به گفته ی وی آثار خودزنی روی جسد این فرد بوده و "فیلمی از لحظه خودکشی وی نیز موجود می باشد."
قاسمی گفت که او در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک خودکشی کرده و "با توجه به شواهد و قرائن موجود، مرگ این فرد بر اثر خودکشی در کلانتری تأیید شده است."
دادستان اراک بدون اعلام هویت این فرد گفت که او "چندین سابقه کیفری و سابقه حمل مواد مخدر و خودزنی را در پرونده خود داشته است." نام این فرد از طرف منابع دیگر، وحید حیدری اعلام شده است. پیشتر پلیس استان مرکزی در اطلاعیه‌ای ارتباط بازداشت این فرد با ناآرامی‌های اخیر را رد کرده و گفته بود که او به دلیل خرید و فروش مواد مخدر از سوی ماموران کلانتری ۱۲ اراک بازداشت شده بود.

نام محسن عادلی نیز به عنوان یکی دیگر از جان‌باختگان در بازداشتگاه‌ها مطرح شده است. مطابق گزارش ها، او ۱۱ دی ماه دستگیر شده و بعد از دو روز جسدش را تحویل داده و گفته‌اند خودکشی کرده است.
فرماندار دزفول مرگ محسن عادلی در زمان بازداشت را تکذیب کرده و گفته است: در حوادث اخیر هیچ فردی در شهرستان دزفول در هنگام بازداشت فوت نشده و بنده این خبر را تکذیب می‌کنم. سرهنگ علی الهامی فرمانده انتظامی دزفول نیز اعلام کرده است: طبق بررسی‌های به عمل آمده فردی به نام محسن عادلی در ایام ناآرامی‌های اخیر در دزفول بازداشت نشده است. فرمانده انتظامی دزفول بدون این که مرگ محسن عادلی را تکذیب کند گفت: مرگ این فرد اصلا ربطی به حوادث اخیر نداشته است.
پیشتر اما خانواده جوان دزفولی از مرگ او در زندان خبر داده بودند. به گفته ی بستگان محسن عادلی، جوان دزفولی که در اعتراضات اخیر بازداشت شده بود، ماموران زندان به آن ها اعلام کرده بودند او در زندان "خودکشی" کرده است. بنا به گفته بستگان محسن عادلی، وی در اعتراضات دزفول مورد اصابت گلوله قرار گرفته و بازداشت شده است، دو روز بعد با خانواده وی تماس گرفته شده و به آنها اطلاع داده شده که فرزندشان در زندان "خودکشی" کرده است. همچنین به خانواده محسن عادلی گفته شده که "تیراندازی به طرف وی از سوی اغتشاشگران بوده و نه ماموران امنیتی."
مراسم تشییع وی در روز پانزدهم دی در شهر دزفول برگزار شده که ویدیوهای آن در فضای مجازی منتشر شده است.

در همین حال برپایه ی گزارش های تازه، تعداد بازداشت شدگان اعتراضات اخیر به بیش از سه هزار و پانصد نفر رسیده است. محمود صادقی نماینده ی مجلس آمار کل بازداشتی‌های اخیر را حدود سه هزار و ۷۰۰ نفر در سراسر کشور اعلام کرده است. گزارش های منابع مستقل، رفتار ماموران حکومتی در بازداشتگاه ها با معترضان بازداشت شده را بیرحمانه و توام با شکنجه های جمعی توصیف کرده اند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست