یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعلامیه مشترک: هشت مارس، روز جهانی زن خجسته باد!


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۶ اسفند ۱٣۹۶ -  ۷ مارس ۲۰۱٨


روز جهانی زن یادآور مبارزات پیگیر زنان در جهان و در میهن ماست. زنان در بسیاری از کشورها در پرتو مبارزات یک قرن و نیم، به حقوق و مطالبات خود دست یافته  و در صحنه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی حضور انکار ناپذیر و اثرگذار دارند. با این وجود هنوز برابر حقوقی کامل زنان با مردان تامین نشده و مبارزات زنان در این کشورها ادامه دارد.

در میهن ما وضع بگونه دیگری است. از یکسو موقعیت زنان در حوزه های مختلف اجتماعی از جمله تحصیلات عمومی و تحصیلات عالی تغییر کرده و زنان در عرصه های هنر و ادبیات، ترجمه و تالیف، روزنامه نگاری و کارهای پژوهشی، فضاهای تازه ای را برای خود آفریده اند و از سوی دیگر زنان هم چنان به لحاظ قانونی در موقعیت فرودست در جامعه قرار دارند و از تبعیض جنسیتی و قوانین ضدزن جمهوری اسلامی رنج می برند.

در کنار قوانین ضدزن جمهوری اسلامی، سنت های عقب مانده مذهبی، آداب و رسوم ارتجاعی، فرهنگ مردسالاری که زن را موجودی درجه دو و در مالکیت و کنترل مرد به حساب می آورد، مانع جدی برای دستیابی زنان به حقوق برابر با مردان است. سنت ها و فرهنگ مردسالاری در کشور ما، با قوانین تبعیض آمیز جمهوری اسلامی در آمیخته و وضعیت دشوار و پیچیده ای به وجود آورده است.

زنان میهن ما از ابتدای انقلاب در مقابل قوانین ارتجاعی و تحمیل حجاب اجباری ایستادند و مقاومت سراسری را پی ریختند. حکومت با راه اندازی گشت های خیابانی، اخطارها، تهدیدها و دستگیری ها قادر نشده است مقاومت زنان را بشکند. مقاومت زنان هم چنان ادامه دارد. امسال مقاومت زنان در قامت استوار دختران انقلاب نمایان شد، گفتمان مبارزه علیه حجاب اجباری را به شکل گسترده ای مطرح ساخت و به موضوع روز تبدیل کرد. حرکت دختران انقلاب با خیزش اعتراضی مردم هم زمان شد، با آن پیوند خورد و در تداوم بخشیدن به آن موثر افتاد. علیرغم بازداشت دختران انقلاب، حرکتی که ابتدا ویدا موحد آغاز کرد، طی دو ماه گذشته از سوی زنان ادامه یافته است.

در همراهی با دختران خیابان گروهی از فعالین حقوق زنان اعلام کردند که در روز پنجشنبه ـ ۸ مارس ـ به خیابان می آیند. آن ها گفتند: "می‌خواهیم همین یک روز از سال را از خانه‌هایمان بیرون بیاییم و در خیابان بمانیم. ما در همین خیابان‌ها مبارزه کردیم، در همین خیابان‌ها انقلاب کردیم، در همین شهرها بمباران شدیم، در همین خیابان‌ها حق‌مان را خواستیم و سرکوب شدیم، در همین خیابان‌ها بر صورت‌های ما اسید پاشیدند، در همین خیابان‌ها به جرم بدحجابی بازداشت شدیم، در همین خیابان‌ها روی سکوها ایستادیم و با استخوان خرد شده به زندان رفتیم، از همین خیابان‌ها گذر کردیم به وزرشگاه رفتیم و سر از بازداشتگاه درآوردیم و… ما در همین شهرها زندگی می‌کنیم٬ و می‌خواهیم روزمان را در خیابان‌های شهرهامان بگذرانیم".

زنان میهن ما در مبارزه علیه قوانین ضدزن، مردسالاری و تامین برابر حقوقی زن و مرد در صف مقدم بوده اند. این مبارزه برای نیروهای آزادیخواه امید و الهام بخش است و برای تاریک اندیشان در حکومت جمهوری اسلامی چالش برانگیز و غیر قابل تحمل. حکومتگران برای خاموش کردن اعتراضات زنان به وسائل مختلف متوسل می شوند. اما زنان کشور به اقدامات مبتکرانه دست زده و در بزنگاه های حساس حکومتگران را به چالش می طلبند.

ما ٨ مارس، روز جهانی زن را به زنان کشورمان شادباش می گوئیم، مبارزات حق طلبانه آن ها را ارج می نهیم، از اقدام "دختران خیابان انقلاب" و از آمدن زنان به خیابان ها در روز ۸ مارس حمایت می کنیم و امیدواریم که زنان کشور ما با تداوم مبارزات خود و توسل به اقدامات مبتکرانه از قوانین ارتجاعی جمهوری اسلامی و فرهنگ مردسالاری رهائی یابند تا بتوانند نقش خود را در ساختن ایران آباد و آزاد و دموکراتیک به نحو شایسته ای ایفاء کنند.

هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
هیئت مسئولین کنشگران چپ
هیئت هماهنگی سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران ـ طرفداران وحدت چپ

۱۵ اسفتدماه۱۳۹۶ (۶ مارس ۲۰۱۸) 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست