یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعتراض جامعه جهانی نسبت به تبعیض علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در ایران


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۲ اسفند ۱٣۹۶ -  ۱٣ مارس ۲۰۱٨


شش‌رنگ، ۲۲ اسفند ۱٣۹۶: در نشستی که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی کارنامه حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران برگزار کرد، برخی از اعضای جامعه جهانی نگرانی جدی خود را نسبت به تبعیض و خشونت علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی اعلام کردند.

در این نشست که دیروز در ژنو برگزار شد، اتحادیه اروپا به نمایندگی از تمامی کشورهای عضو، ضمن ابراز نگرانی از آمار بالای اعدام‌ها و اعدام افراد زیر ۱٨ سال، به نقض حقوق افراد همجنسگرا، بایسکشوال و ترنسجندر در ایران اعتراض کرد.
سخنان این نماینده با استقبال نمایندگان دیگر از بلژیک، مقدونیه، اسپانیا، ایرلند، فرانسه و دانمارک و ... روبرو شد. در عین حال نماینده آلمان نیز به طور مشخص از تبعیض علیه اقلیت های جنسی اظهار نگرانی کرد.

همچنین نماینده دولت ایسلند در سخنان موجزش اظهار داشت: "ما عمیقا نگران رفتار با اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در ایران هم در عرصه قانونی و هم عملی هستیم. از این رو، ما از دولت ایران می‌خواهیم تمامی قوانین کیفری که رابطه جنسی همجنس‌گرایانه بین بزرگسالان را ممنوع و جرم‌انگاری می‌کند لغو کند. ما همچنین خواستار لغو تمام قوانینی هستیم که باعث سوء استفاده، آزار و اذیت، خشونت جنسی و دستگیری همجنسگرایان، بایسکشوال‌ها، ترنس‌ها و اینترسکس‌ها- می شود."

در ابتدای این نشست، گزارش اسما جهانگیر، گزارشگر فقید سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه شد و محمد جواد لاریجانی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که ایران، سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل متحد را سیاسی می‌داند و با اصل وجود گزارشگر ویژه برای بررسی وضعیت حقوق بشر ایران و ادعاهایی که در گزارش وی آمده مخالف است.

شش رنگ ضمن خشنودی از طرح بخشی از معضلات و موارد نقض حقوق همجنس‌گرایان و ترنس‌ها در ایران، امیدوار است که در آینده نیز این پاسخگو کردن مقامات جمهوری اسلامی در نهادهای بین المللی تداوم یافته و بتواند دولت ایران را تحت فشار بگذارد تا قوانین جرم انگارانه در مورد همجنس‌گرایی را لغو کرده و از نفرت پراکنی علیه همجنس‌گرایان دست بردارد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست