یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اطلاعیه پایانی پلنوم ۴۸ کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگری


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۶ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱۶ می ۲۰۱٨


پلنوم ۴۸ کمیته مرکزی حزب در روزهای ۱۱ و ۱۲ مه ۲۰۱۸ (۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷) با حضور اکثریت اعضای کمیته مرکزی، مشاورین کمیته مرکزی و تعدادی از کادرهای حزب برگزار شد. پلنوم با پخش سرود انترناسیونال و یک دقیقه سکوت به یاد جانباختگان راه آزادی و سوسیالیسم و یاد منصورحکمت عزیز شروع شد و بعد از دو روز بحث و تبادل نظر و تصمیم گیری های لازم به کار خود پایان داد.

در این پلنوم قطعنامه ای درمورد جنبش انقلابی جاری و جایگاه حزب و قرارهای متعددی درمورد تلویزیون کانال جدید، جمع آوری کمک مالی، فعالیت بین المللی حزب و برخی مسائل تشکیلاتی به تصویب رسید. چند قرار دیگر نیز به پلنوم ارائه شده بود که بدلیل ضیق وقت به دفتر سیاسی حزب محول شد.

حمید تقوایی لیدر حزب در سخنرانی افتتاحیه خود با اشاره به خیزش دیماه بعنوان نقطه عطفی که انقلاب و سرنگونی جمهوری اسلامی را به مساله روز و محوری جامعه تبدیل کرده است، گفت دو افق و آلترناتیو راست و چپ در برابر جامعه قرار گرفته است. او تصویری از سیر تحولات چپ و راست در تاریخ معاصر ایران، از انقلاب مشروطه تا امروز، بدست داد و گفت در تمام این دوره اسلامیت و ایرانیت و یا ملقمه ای از هردو به فضای سیاسی ایران و حکومتها شکل داده است. او گفت مشخصا بعد از کودتای ٢٨ مرداد یک نوع ضد آمریکائی گری و غرب ستیزی ناسیونالیستی و صنعتی گرا بر فضای سیاسی اپوزیسیون از چپ و راست حاکم شده بود که با بقدرت رسیدن جمهوری اسلامی این دوره بپایان رسید. او تاکید کرد در این شرایط چپ انقلابی باید در برابر حکومت اسلامی سرمایه و در برابر اپوزیسیون راست آن که گذشته را بجای آینده به مردم وعده میدهد و عملا راهی بجز نشاندن ایرانیت بجای اسلامیت و اعمال ریاضت کشی اقتصادی و بیحقوقی و محرومیت اینبار در لوای دفاع از مقدسات ملی- میهنی نخواهد داشت، نماینده مدرنیسم و تمدن و ارزشهای انسانی جهانشمولی باشد که تنها با نفی نظام سرمایه داری و برقراری سوسیالیسم قابل تحقق است. باید انسانیت را در برابر ایرانیت و اسلامیت قرار داد و امروز انسانیت زمانه ما چیزی بجز سوسیالیسم نیست. او در خاتمه سخنانش گفت برخلاف انقلاب ٥٧ و انقلابهای موسوم به بهار عرب که اساسا بخاطر غیاب یک نیروی کمونیست انقلابی به شکست کشیده شدند در ایران امروز نیروی رهبری کننده انقلاب وجود دارد و آن نیرو باعتبار برنامه و سیاستها و کارنامه عملی اش حزب کمونیست کارگری است.

در مبحث گزارش که توسط اصغر کریمی رئیس هیئت اجرایی حزب ارائه شد، فعالیت حـزب در داخـل و خـارج کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اصغر کریمی در گزارش نسبتا مبسوط خود، به اوضاع سیاسی جامعه و مبارزات مردم که بویژه در دیماه به یک خیزش انقلابی منجر شد، به گسترش و تعمیق مبارزات مردم و بویژه جنبش کارگری بعنوان ستون فقرات مبارزه علیه جمهوری اسلامی و اقلیت حاکم و دخالت روزمره و از نزدیک حزب در جنبش ها و اعتراضات مختلف اشاره کرد و تاکید کرد که به جرات میتوان گفت در همه این عرصه ها حزب پیشروی کرده و از جایگاه مستحکم تری برای تداوم فعالیت خود برخوردار شده است. روی آوری به حزب گسترش یافته و ارتباط با حزب سیری صعودی طی کرده و زمینه های بسیار مساعدی برای گسترش سازمان حزب در داخل کشور فراهم شده است. صحت تحلیل های حزب و متدولوژی درست حزب در برخورد به خیزش انقلابی بر اساس بحث سلبی و اهمیت حیاتی این رویکرد و عکس العمل سریع نسبت به وقایع سیاسی مبارزاتی نیز از نکات دیگر این گزارش بود. در این گزارش همچنین بر ضرورت آمادگی بسیار بیشتر حزب برای دخالت در تحولات تعیین کننده ای که در حال وقوع است و ضرورت تحرک بیشتر حزب و بویژه رهبری حزب تاکید شد. مسئولین شاخه های مختلف فعالیت حزب نیز در تکمیل گزارش صحبت کردند و بر نکات گرهی در عرصه فعالیت خود انگشت گذاشتند. حاضرین در پلنوم فعالانه در این مبحث دخالت کردند و تاکیدات و توصیه های خود را مورد بحث قرار دادند.

در بخش گزارش دفتر سیاسی مصطفی صابر به اطلاع رساند که در فاصله دو پلنوم و بویژه دوره پر شور بعد از خیزش دیماه دفتر سیاسی با سیاست ها و اقدامات لیدر و هیات اجرایی حزب همگام و هم جهت بوده و آنها را مورد تایید قرار داده است. وی بویژه بر سند پلاتفرم رهبری در اوضاع انقلابی و ضرورت توجه بیشتر حزب به آن تاکید گذاشت.

در جوار پلنوم جلسه شورای مرکزی کادرهای تشکیلات کردستان حزب با شرکت تعدادی از کادرها و اعضای رهبری حرب برگزار شد. محمد آسنگران گزارشی از فعالیتهای کمیته کردستان در چند سال گذشته و شرایط سیاسی در کردستان ایران، عراق، سوریه و ترکیه، نقش احزاب و دولتها، جایگاه ناسیونالیسم کرد و اسلام سیاسی و موقعیت چپ و کمونیسم و موقعیت حزب در کردستان ارائه داد. سپس نسان نودینیان دبیر کمیته کردستان، به فعالیتهای این کمیته در ماههای اخیر بویژه درمورد اعتصابات اخیر در شهرهای کردستان و اعتراضات کارگران و جوانان بیکار پرداخت و به نقشه عمل کمیته کردستان در شهرها در جهت سازماندهی کادرها و اعضای حزب اشاره کرد. دیگر اعضای کمیته کردستان نیز نقاط قوت و ضعف فعالیت تشکیلات کردستان حزب را مورد بحث قرار دادند. شورای کادرهای کمیته کردستان بیانیه اوضاع سیاسی که توسط محمد آسنگران معرفی شد را مورد بررسی قرار داد و تهیه متن نهایی بیانیه و یا پلاتفرم سیاسی ــ تشکیلاتی کمیته را به هیئت اجرایی کمیته کردستان سپرد.

در مبحث انتخابات حمید تقوایی به اتفاق آرا بعنوان لیدر حزب انتخاب شد و سپس ۲۶ نفر بعنوان دفتر سیاسی انتخاب شدند: که عبارتـنـد از: کـیـان آذر، فریده آرمان، محمد آسنگران، محسن ابراهیمی، مـیـنـا احـدی، محمود احمدی، عـبـه اسـدی، سیامک بهاری، سیما بهاری، فاتح بهـرامی، کـیـوان جاوید، علی جوادی، شهلا دانشفر، نسـریـن رمضـانـعـلـی، بـهـرام سروش، شیرین شمس، مصطفی صابر، حسن صالـحی، جـمـیـل فـرزان، اصـغـر کریمی، خلیل کیوان، عبدل گلپریان، شیوا مـحـبـوبی، نسـان نودینیان، سمیر نوری و کاظم نیکخواه. پلنوم با سخنرانـی اخـتـتـامـیـه حـمـیـد تقوائی بپایان رسید.

در نشست کوتاه دفتر سیاسی که پس از پلنـوم بـرگـزار شـد، مصطفی صابر به اتفاق آرا به عنوان رئیس دفتر سیاسی حزب انتخاب شد.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶ مه ۲۰۱۸


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست