یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بیانیه ی نهضت آزادی ایران به مناسبت درگذشت مهندس امیرانتظام


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲۱ تير ۱٣۹۷ -  ۱۲ ژوئيه ۲۰۱٨


بسمه تعالی
بازگشت همه بسوی اوست

زنده‌یاد مهندس عباس امیرانتظام، قدیمی‌ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب، اسطوره مقاومت، عضو هیات رهبری جبهه ملی ایران و از همکاران دیرین و صادق مهندس مهدی بازرگان در دولت موقت، پس از یک دوره طولانی بیماری به جوار رحمت حق شتافت. فقدان این انسان شریف و ستمدیده که با وجود ناملایمات و بی‌انصافی‌ها، زانو خم نکرد و بر سر پیمانش با خدا و مردم خویش ایستاد، ضایعه‌ای است دردناک؛ علی‌الخصوص که زندگی پررنج و سرشار از مظلومیت امیرانتظام، روایت تکرار دردناک تاریخ ماست.

امیرانتظام قربانی توطئه علیه گفتمانی از انقلاب اسلامی شد که به آزادی، حاکمیت ملت و حقوق بشر باور داشت. هم از این رو، دادگاه امیرانتظام، فقط دادگاه یک فرد نبود، بلکه دادگاه گفتمان دولت موقت و بهانه سرکوب و مقابله با راهی بود که بازرگان، سحابی و طالقانی بنیان نهاده بودند.

امیرانتظام در زمره پویندگان راه دشوار دمکراسی و از جمله مصدقی‌هایی بود که راه‌حل بنیادین را در مبارزات درون‌زا و ملی و مردمی می‌دید و به رغم تهدیدات و تضییقاتی که هیچ‌گاه به طور کلی مرتفع نشد و با وجود توصیه پزشکان به ادامه معالجات در خارج، به ترک کشور رضایت نداد.

اگرچه در ظاهر، خواسته به حق آن زنده‌یاد مبنی بر تجدید دادرسی و بررسی آن اتهامات ناروا، هرگز عملی نشد اما در طول سالیان بعد، داوری مردم و تاریخ ایران از او اعاده حیثیت کرد و گواهی داد که تنها گناه امیرانتظام و بزرگمردان دولت موقت، خدمت به ملت ایران و باور به آزادی و حاکمیت ملت بود.

نهضت آزادی ایران درگذشت این انسان صمیمی و رنج‌کشیده در راه وطن را به همسر همراه ایشان سرکار خانم الهه امیرانتظام (میزانی) و همراهان و دوستداران آن عزیز فقید تسلیت می‌گوید و دعوت می‌کند تا در مراسم تشییع ایشان که صبح روز جمعه ۲۲ تیر ماه ساعت ۹ صبح از منزل آن مرحوم واقع در تقاطع بزرگراه مدرس و آفریقا به طرف الهیه، کوچه گلنار، کوچه ماهرو، مجتمع لاله به سوی بهشت زهرا برگزار خواهد شد، شرکت نمایند.

محمد توسلی
دبیرکل نهضت آزادی ایران
۲۱ تیر ۱۳۹۷


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست