یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فدائیان خلق (اکثریت): ۸ تیر، سالروز جان باختن حمید اشرف و دیگر یارانمان را گرامی می داریم!


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۷ تير ۱٣۹٨ -  ۲٨ ژوئن ۲۰۱۹


روز جان‌باختگان جنبش فدائی
۸ تیر، سالروز جان باختن حمید اشرف و دیگر یارانمان را گرامی می داریم!


۸ تیر، سالروز جان باختن حمید اشرف و همه اعضای مرکزیت و تعدادی از کادرهای سازمان چریکهای فدایی خلق ایران است. در چنین روزی در سال ۱۳۵۵، ساواک شاه به محل نشست مسئولین سازمان یورش برد و حمید اشرف ـ رهبر وقت سازمان ـ و رفقا محمدرضا یثربی، محمدحسین حق نواز، طاهره خرم، غلام علی خراط‌پور، محمد مهدی فوقانی، فاطمه حسینی، یوسف قانع خشکه‌بیجاری، غلامرضا لایق مهربانی، عسگر حسینی ابرده و علی اکبر وزیری با آتش گلوله و خمپاره به قتل رساند. رژیم شاه در پی این جنایت با شادمانی اعلام کرد که عمر سازمان چریکهای فدائی خلق ایران به پایان رسیده و دیگر این سازمان قادر نیست قد علم کند. اما این ادعا دروغی بیش نبود. رفقائی که ضربه نخورده بودند، توانستند سازمان را حفظ کنند، کادرهای آزاد شده از زندان را جذب و بر توانائی سازمان بیافزایند. سازمان در سال ۵۷ در روند انقلاب فعالانه مشارکت نمود و زمانی که رژیم شاه فروپاشید، به یک جریان سراسری و به بزرگترین سازمان چپ ایران فراروئید.

سازمان در سال های اول انقلاب نیروی وسیعی را جذب کرد، به عنوان یک سازمان سیاسی تشکیلات خود را در سراسر کشور گسترش داد و در سپهر سیاسی کشور نقش موثر ایفا نمود. جمهوری اسلامی از حضور موثر و قدرتمند سازمان به واهمه افتاد و تصمیم به سرکوب گرفت. رژیم هزاران فدائی را در دهه ۶۰ دستگیر و به زندان انداخت و صدها تن از آن ها را به جوخه های اعدام سپرد. با همان تصور باطل رژیم شاه که با سرکوب قادر خواهد شد که به حیات سازمان پایان بخشد. علیرغم سرکوب گسترده، سازمان ماند و به فعالیت خود ادامه داد. حمید اشرف در حفظ سازمان و تداوم حیات آن الگو بود. او نقش برجسته در حفظ سازمان و بازسازی آن بعد از ضربات سال ۵۰ داشت.

بعد از انقلاب به احترام نام و یاد حمید اشرف و فدائیان جانباخته، روز ۸ تیر نام روز جان‌باختگان جنبش فداییان خلق را به خود گرفت و به روز بزرگداشت خاطره همه جان‌باختگانی بدل شد که در صفوف فداییان خلق جان بر سر آرمان‌های خود گذاشتند. یاران ما در طول این چند دهه در زمان حکومت شاه و روحانیت چه بسیار سرفرازانه پای چوبه اعدام رفته‌اند، در شکنجه‌گاه‌ها زیر شکنجه به قتل رسیده‌اند و مرگ را در دفاع از کشور در جبهه‌های جنگ پذیرفته‌اند. ۸ تیر روز گرامیداشت نام و خاطره ماندگار همه این یاران است. ما در چنین روزی یاد حمید اشرف و همه زنان و مردان فدائی را گرامی می‌داریم و راه آنان را که همان پی ریزی ایرانی آزاد، آباد و دموکراتیک و تحقق آزادی، عدالت اجتماعی و دموکراسی بود، با گام‌های استوار ادامه می‌دهیم.

یادشان گرامی باد!

شورای مرکزی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
۷ تیر ۱۳۹۸ (۲۸ ژوئن ۲۰۱۹)


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست