یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دستفروشی: شغل تحمیلی، و یک محصول فقر - نسان نودینیان


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۱ تير ۱٣۹٨ -  ۲ ژوئيه ۲۰۱۹


دستفروشی شغل اجباری است. فروش نیروی کار نا امنی است که کارگران بیکار، جوانان تحصیلکرده که از فرصت های شغلی محرومند به آن مشغولند.

ما هر روز شاهد اعتراضات دستفروشان در سطح سراسری در شهرهای بزرگ و کوچک هستیم. در تهران١٧٠ نفر از دستفروشان محدوده ولیعصر تهران در نامه‌ای خطاب به شورای شهر، خواستار توقف طرح انضباط شهری و برخورد با دستفروشی شدند. در تهران دستفروشان بازار شادمان چندین بار علیه جمع کردن بساط دستفروشیشان دست به اعتراض زدند. در تبریز دستفروشان در مقابل فرمانداری تبریز دست به تجمع اعتراضی زدند. در سنندج در چند ماه گذشته دستفروشان در اعتراض به طرحی با عنوان"ساماندهی دستفروشی" مقابل شهرداری این شهر تجمع کرده اند. تجمع های مداوم دستفروشان در اعتراض به رفتار مأموران شهرداری در آبادان و کرج...
دستفروشان به رفتارهای خشونت آمیز ماموران شهرداری و طرح های انظباط شهری اعتراض دارند. اعتراض آنها در چارچوب شرایطی است که به آنها تحمیل شده است. در کرج و آبادان چند روز اعتراض در کف خیابانها علیه رفتارهای خصومت آمیز ماموران شهرداری این شهر انجام شد.
پیاده روها پاتوق دستفرشان هستند. این محل مایملک کسی نیست. دستفروشی شغل اجباری است. شغل نا امنی است که کارگران بیکار و جوانان تحصیلکرده فاقد شعل به آن مشغولند.
تجمع اعتراضی و برحق دستفروشان علیه شهرداری و نهادهای وابسته باید مورد حمایت مردم، کارگران، معلمان و دانشجویان قرار گیرد.
دولت و ارگانهای حاکم مسئول تامین زندگی هزاران کارگر بیکار و محروم از شغل هستند. افزایش شغلهای تحمیلی کولبری و دست فروشی محصول حاکمیت رژیم ضدانسانی جمهوری اسلامی است.
روی آوری به دست فروشی سرنوشت محتوم کارکنان جامعه نیست. ایجاد شغل مناسب برای جوانان تحصیلکرده و کارگران اخراج شده مطالبه کارگران بیکار از دولت است.
بخش اعظم و میلیونی کارگران بیکار و جوانان تحصیلکرده از حقوق و بیمه بیکاری محرومند. و بخش زیادی از آنهائی هم که کار دارند بدلیل فشار گرانی و فقر تحمیلی این حکومت، زندگیشان با کارهای سخت و چند شیفته و با استثمار وحشیانه سرمایه داران تامین میشود.
این نظام ظالمانه و غیر انسانی است. جمهوری اسلامی این حکومت هار سرمایه در ایران بانی و مسبب شرایط مشقت بار و فقر تحمیل شده به مردم زحمتکش هستند.
دولت روحانی با شعار اشتغال زدایی قرار بود میزان بیکاری را کاهش دهد، اما بر اثر بحران و بن بست اقتصادی نتنها بیکاری کاهش نیافت بلکه بر میزان بیکاری افزوده شد. فقر و پایین بودن درآمدها دامنه و عواقب بیکاری را بیشتر و عمیقتر کرده است. در بطن این شرایط نا امن معیشتی و اقتصادی روی آوری به دست فروشی در چند سال گذشته بیشتر و بیشتر شده است. نباید به این حکومت اجازه داد که زندگی دستفروشان را بیش از این بخطر بیندازد. دست عوامل و مامورین شهرداریهای این حکومت باید از سر دستفروشان کوتاه شود. با اعتراض متحد دستفروشان و حمایت مردم آزادیخواه میشود بر وحشیگری عوامل حکومتی افسار زد و آنها را عقب راند. پاسخ اساسی و انقلابی برای رهائی جامعه از شر این حکومت فقر و سرکوب و تباهی سرنگونی جمهوری اسلامی است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست