یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

برای اعترافات ساختگی
دانشجویان زندانی شکنجه می شوند

• ۸ دانشجوی زندانی دانشگاه پلی تکنیک تهران، تحت شکنجه های شدیدی قرار دارند تا به آن چه بازجویان و شکنجه گران آن ها می خواهند، «اعتراف» کنند. به گزارش خبرنامه امیرکبیر، سایت خبری دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، چندین گزارش موثق حاکی از آن است که هشت دانشجوی پلی تکنیکی بازداشتی تحت شدیدترین فشارها و شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفته اند ...


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۲ خرداد ۱٣٨۶ -  ۱۲ ژوئن ۲۰۰۷


٨ دانشجوی زندانی دانشگاه پلی تکنیک تهران، تحت شکنجه های شدیدی قرار دارند تا به آن چه بازجویان و شکنجه گران آن ها می خواهند، «اعتراف» کنند.
به گزارش خبرنامه امیرکبیر، سایت خبری دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، چندین گزارش موثق حاکی از آن است که هشت دانشجوی پلی تکنیکی بازداشتی تحت شدیدترین فشارها و شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفته اند. به گزارش این منبع خبری از روز گذشته و پس از دستگیری و انتقال عباس حکیم زاده و علی صابری به تهران، فشارهای شدیدی روی افراد دستگیر شده برای پذیرفتن نگارش، انتشار و پخش چهار نشریه جعلی که حدود ۴۰ روز پیش در دانشگاه منتشر گردیده بود، وارد آمده است. دستگاه امنیتی که ظاهراً تعداد نفرات لازم برای تکمیل سناریوی خود را یافته است اینک به دنبال پایان دادن قضیه به غیراخلاقی ترین روش ممکن می باشد. در حالی که مدیران مسئول و سایر افراد دستگیر شده از همان روز اول هر گونه دخالت و یا حتی اطلاع از نشریات منتشر شده را تکذیب نموده بودند، اکنون در زندان تحت شکنجه های شدید جسمی و روحی برای پذیرفتن انتشار نشریات جعلی قرار گرفته اند.
برپایه این گزارش، دستگاه امنیتی شرط آزادی ۴ غیردانشجوی دستگیر شده در این پرونده که کارکنان یکی از مراکز تایپ و تکثیر بوده اند را اعتراف علیه دانشجویان بازداشتی تعیین نموده و سپس آنان را آزاد کرده است.
همچنین حداد، معاون امنیتی سعید مرتضوی، طی مصاحبه ای اعلام نموده است که تحقیقات در مورد پرونده نشریات تا آخر هفته پایان خواهد یافت و نتایج اعلام خواهد شد.
این سومین باری است که حداد اقدام به تعیین زمان برای تکمیل تحقیقات و اعلام مجرمان می نماید و این بار با دستگیری دو دانشجوی دیگر و شکنجه روحی و جسمی بازداشت شدگان احتمال اعلام خبر مقصر بودن دانشجویان بی گناه در این زمینه وجود دارد. ظاهراً ماموران امنیتی در حال حاضر تمام تلاش خود را می کنند تا در مهلت مقرر از سوی حداد خروجی مطلوب سیستم امنیتی را تولید نموده و اعلام نمایند. قاضی حداد در هر دو بار قبلی با اطمینان از مقصر بودن دانشجویان بازداشتی در این پرونده سخن گفته بود که این سخن نشان می دهد منظور وی از تحقیقات نه یافتن حقیقت بلکه پیشبرد سناریوی ذهنی وی و همفکرانش از طریق فشار به دانشجویان بازداشتی برای پذیرفتن تقصیر بوده است.
این گزارش همچنین می افزاید علیرضا رهایی رییس دانشگاه امیرکبیر طی جلسه ای با سران بسیج و نیروهای تندرو از آنان خواسته است تا در نامه ای به قوه قضاییه خواستار اعلام سریعتر مجرمان پرونده نشریات امیرکبیر شوند که این اقدام وی در هماهنگی کامل با موارد بالا و در راستای حضور بیشتر نیروهای تندرو در روزهای جاری برای جوسازی بیشتر برای اعلام خبر اصلی ارزیابی می شود.
این گزارش در پایان می افزاید: مجموع موارد فوق حکایت از این دارد که این بار نیز حکومت به ستاریوی نخ نما شده گرفتن اعترافات از طریق شکنجه روی آورده است، سناریویی که همواره به جز ریختن آبروی نظام در عرصه داخلی و صحنه بین المللی هیچ دستاورد دیگری برای دستگاه امنیتی نداشته است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست