در لجنزار استبداد، مافیای قدرت به هم می تازد


محمدحسین یحیایی


• افشاگری های عباس پالیزدار طوفانی برپا کرده است که به این زودی ها فروکش نخواهد کرد و حتی پیش درآمد حوادث مهمی است که در آینده نزدیک در کشور رخ خواهد داد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۷ خرداد ۱٣٨۷ -  ۱۶ ژوئن ۲۰۰٨


در هفته های اخیر حوادث مهم وگاهی حیرت آور و مبهمی در درون و بیرون کشور اتفاق می افتد که می تواند در سرنوشت سیاسی و اقتصادی و آینده کشور تعیین کننده باشد، تهدید های نظامی و تحریم های اقتصادی گسترش می یابد، این بار حمله نظامی به تأسیسات اتمی کشور نه از سوی تحلیلگران و روزنامه نگاران بلکه از سوی دولتمردان بانفوذ اسرائیل مطرح شده است، آنهم نه یکبار بلکه به دفعات از سوی مقامات آمریکا و اسرائیل تکرار می شود، این بار همزمان با تلاش آمریکا، خاویر سولانا هم آهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بسته پیشنهادی جدید روانه تهران می شود که خود به دستآورد آن تردید جدی دارد ولی آن را بگونه ای تفسیر می کند که گویا اتمام حجت است. آنچه همه میهن پرستان و صلح دوستان داخلی و خارجی را نگران می کند، تحمیل یک جنگ ویرانگر و یا بمباران تأسیسات اقتصادی کشور است که مرتجعان داخلی و خارجی به آن دامن می زنند و در آن راستا تبلیغ می کنند. ایران و ملل محروم و ساکن در گستره آن روزگار سختی را می گذرانند. انزوای کامل کشور از یک سو و صدور قطعنامه های پی در پی شورای امنیت سازمان ملل از سوی دیگر اقتصاد بیمار و ناتوان کشور را در لبه پرتگاه قرار داده است. مردم بیچاره و فقیر ایران که با هزاران معضل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی روبرو هستند، بیشترین صدمه و ضرر را از اوضاع کنونی متحمل می شوند، استبداد، سانسور، خفقان و فشار از سوی همه ارگان های قدرت بویژه ارگان های نظامی و امنیتی به همه اقشار و طبقات اجتماعی برای سرکوب هر جنبشی اعمال می شود، ولی مبارزه با استبداد به شکل های گوناگون گسترش می یابد. نمی توان از تابش خورشید برای همیشه جلوگیری کرد، بقول آن سخن مشهور که می توان گروه کوچکی را برای همیشه گول زد، ویا همگان را برای مدتی گول زد ولی همگان را نمی توان برای همیشه گول زد و یا فریب داد، در جهان و شرایطی زندگی می کنیم که نمی توان از چرخش اخبار و اطلاعات برای همیشه جلوگیری کرد. اگر آزادی مطبوعات نباشد و وسائل ارتباط جمعی بویژه دیداری، شنیداری و گفتاری بگونه انحصاری در کنترل دولت و یا یک تفکر قرار گیرد بازار شایعه و اتهام زنی، گاهی واقعی و گاهی هدفمند رونق می گیرد و مورد استقبال مردم تشنه حقیقت هم قرار می گیرد. زیرا مردم تشنه حقیقت و واقعیت های اجتماعی و سیاسی کشور خویشند، آنها می خواهند بدانند که چرا با این همه درآمد های نفتی، امکانات مادی و فرهنگ غنی با کشورو میراث باستانی این چنین محروم از نعمت ها و دست آورد های بشری زندگی می کنند! استاندارد زندگی، درآمد سرانه، رشد اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آنها با محروم ترین کشور ها مقایسه می شود. این در حالی است که آنها بیش از صد سال پیش قدم های نخست را در راستای مدرنیته و روشنگری فکری و اجتماعی برداشتند ولی هر بار با اختاپوس قدرت و خیانت روبرو شدند.
تاریخ جلوه گری می کند و تکرار می شود، با افزایش درآمد های نفتی، بر سر تقسیم باآورده ثروت درگیری آغاز شده است، برخی با انباشت چند ساله به خارج می گریزند و با زدوبند های مغشوش و مبهم در تلاش نجات خود و سرمایه خویش اند، برخی دیگر در درون زبان به انتقاد گشوده اند تا در آینده از خشم مردم به جان آمده در امان باشند، ولی آنچه بیشتر از همه جلب توجه می کند، شکاف در حاکمیت و گسترش آن در بدنه نظام بویژه دربین نیرو های مسلح وروحانیت ممتاز است که در پی انقلاب همه نهاد های قدرت را بدست گرفته اند ، در شرایط امروز و بویژه در روزهای اخیر افشاگری های گسترده ای آغاز شده است که پایان نخواهد یافت. در این راستا گفتار تکان دهنده عباس پالیزدار در دانشگاه بوعلی همدان آغازگر و پیش درآمد رخداد هایی است که در آینده نه چندان دور بحران و شکاف را در نهاد قدرت گسترش خواهد داد و در سرنوشت سیاسی کشور تعیین کننده خواهد بود. صحت و سقم گفتار را آینده نشان خواهد داد ولی آنچه مسلم است، پرونده های بیشتری گشایش خواهد یافت. افشاگری پالیزدار در دانشگاهی انجام گرفت که در سال های پیشین، آقاجری بعنوان استاد دانشگاه با گفتن اینکه انسان میمون نیست از کسی تقلید کند مورد خشم روحانیت و قوه قضائیه قرار گرقته، محکوم به اعدام شده بود، هر چند این حکم به اجرا در نیآمد ولی این استاد مبارز از همه حقوق اجتماعی خود محروم شد، حال پالیزدار در همین دانشگاه زبان گشوده است تا پرونده ۱۲٣ فساد اقتصادی، اداری و گاهی اخلاقی را بازگو کند. به نظر می رسد پالیزدار از مقامات مهم و پشت پرده نظام باشد که حالا بیشتر رو شده است. ایشان دبیر کمیته تحقیق و تفحص مجلس از قوه قضائیه، نامزد انتخابات شورای شهر از سوی ائتلاف رایحه خوش خدمت، رئیس امور زیر بنایی مرکز پژوهش های مجلس و دبیر و سخنگوی خانه صنعتکاران است که با این عناوین با رسانه های مختلف گفتگو کرده و یا مقالات اقتصادی و مدیریتی نوشته است. ایشان با داشتن این عناوین از سوی جامعه اسلامی دانشگاه بوعلی سینا دعوت شده تا در گزارشی از پرونده های مفاسد اقتصادی در ۱۴ اردیبهشت شرکت کند. سخنرانی پالیزدار به صورت سی دی پخش شده و از کنترل و سانسور خارج شده است. پالیزدار در تهیه گزارش به پرونده های کمسیون اصل ۹۰ و بایگانی سازمان بازرسی و قوه قضائیه دسترسی داشته، پرونده ۴۴ تن را که ۹ نفر آنها از روحانیون برجسته و شاخص نظام بودند را باز کرده است. در میان این روحانیون افرادی هستند که در عالی ترین مقام و نهاد قدرت نشسته اند، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبری، تریبون نماز جمعه و شورای نگهبان که بالاترین ارگان حکومتی هستند، در اصل ۹٣ از قانون اساسی آمده است. ً مجلس شورای اسلامی بدون وجود شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد. ً اصل ۱۱۰ این نهاد های پر قدرت را به رهبری پیوند می دهد و می گوید. ً نهاد هایی مثل قوه قضائیه، نیرو های نظامی و انتظامی، صدا و سیما، شورای نگهبان( انتصاب ۶ عضو از طرف رهبر و ۶ عضو با معرفی رئیس قوه قضائیه و تصویب مجلس)، مجمع تشخیص مصلحت، دادگاه های انقلاب و روحانیت زیر نظر رهبر هستند. ً بنابرین افشاگری ها هدفمند و بالاترین نهادهای قدرت را هدف گرفته است.
در جوامع استبدادی که در آن آزادی مطبوعات و چرخش اطلاعات وجود نداشته باشد و نهاد های قدرت خارج از کنترل مردم قرار گیرد رانت خواری، چابلوسی، دزدی و فساد گسترش می یابد، در کشوری که با حکم حکومتی و خواست یک قاضی دهها روزنامه و جراید به تعطیلی کشانده می شود، گوش ها حساس و زبان های دیگر گشوده می شوند، پالیزدار همراه با برخی از روحانیت بانفوذ قوه قضائیه را هدف گرفته است، قوه ای که ریاست آن تلاش می ورزد دستآورد های حقوقی خود را به دنیا صادر کند و از همه کشور ها می خواهد نظام حقوقی جمهوری اسلامی را الگو قرار دهند. پالیزدار در لابلای گفتار خود به آماری اشاره می کند که براستی وحشتناک است و می گوید. ً چیزی در حدود ۱۰۰ تن در روز مواد مخدردر کشور توزیع می شود... مردم نمی فهمد چه کسی این ها را وارد می کند، این تجارت ۱٨۰۰۰ میلیارد تومان منفعت سوداگران را تأمین می کند، یعنی نزدیک به ۱۶ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور، این پول با متکا و یا ساک جابجا نمی شود، به حساب بانکی ریخته می شود و...ً بنابرین پی گیری این حجم عظیم از پول برای ارگان های مربوطه کار چندان دشواری نیست ولی دست های قدرتمندی در کار است که مانع از آن می شوند. پالیزدار در افشاگری های خود تنها به مفاسد اقتصادی و اجتماعی نمی پردازد به فساد های اخلاقی نیز اشاره می کند. پالیزدار به درخواست مکرر پرسشگران که از وی نام اشخاص را می پرسند، جواب مثبت می دهد و نام برخی را بر زبان می آورد، در میان آنها از وزرای دروه های گذشته تا رئیس بازرسی ویژه رهبر، معاون دفتر رهبری و از بنیانگذاران سپاه هم به چشم می خورد.
در پی پخش این سخنرانی که بازتاب وسیعی در جهان داشت واکنش های گوناگونی مطرح شد، برخی آن را کذب خواندند که با گفتار پالیزدار با صدای رادیو فردا روبرو شدند، برخی عناوین و سمتهای ایشان را زیر سئوال بردند که خود ایشان و دوستانشان و حتی نماینده ای از مجلس گفتند که از ایشان بعنوان کارشناس دعوت به همکاری کردند، به هر رو، عباس پالیزدار را به جرم سوء استفاده مالی، افترا، نشر اکاذیب، تشویش اذهان و پخش شایعه و اخلال در امنیت ملی باز داشت کرده اند، ولی گفتار ایشان طوفانی برپا کرده است که به این زودی ها فروکش نخواهد کرد و حتی پیش درآمد حوادث مهمی است که در آینده نزدیک در کشور رخ خواهد داد. نظام های استبدادی گاهی در کوچه های بن بست خود را گرفتار می کنند، جامعه را به تباهی و فساد می کشانند، همه راه های خروجی از بحران را خود به دست خود می بندند، با پرسشگری که خواهان نظارت بر جامعه و جهان است مبارزه می کنند، حکومت خود را پر رمز و راز نشان می دهند تا با استفاده از باور های دینی و ذهنی انسان، به آن بقبولانند که آنها راه درست را طی می کنند و در آینده نه چندان دور جامعه تحت رهبری آنها سعادتمند خواهند شد، در حالیکه نظام های استبدادی از درون می پوسند و یک باره فرو می ریزند...