گزارشات لحظه به لحظه از اعتراضات مردم در روز ۱۶ آذر


• تظاهرات شانزده آذر در دانشگاه های مختلف علیرغم حکومت نظامی اعلام نشده برگزار شد. در جریان این تظاهرات گروه نامعلومی بازداشت شدند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۶ آذر ۱٣٨٨ -  ۷ دسامبر ۲۰۰۹


فیلم هایی از تظاهرات امروز در ایران
www.youtube.com style="text-decoration: none">
[تظاهرات در دانشگاه تهران]


www.youtube.com style="text-decoration: none">
[تظاهرات در دانشگاه مشهد]


www.youtube.com style="text-decoration: none">
[تظاهرات در دانشگاه اصفهان]


www.youtube.com style="text-decoration: none">
[تظاهرات در دانشگاه امیرکبیر]


www.youtube.com style="text-decoration: none">
[تظاهرات در دانشگاه شریف]


www.youtube.com style="text-decoration: none">
[تظاهرات در کرمان]گزارش های تظاهرات دانشجویان و مردم


● خشونت تمام عیار در مقابل اعتراضات مسالمت آمیز 16 آذر
به گزارش واحد اندیشه و بیان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علیرغم تمهیدات دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی برای جلوگیری از اعتراضات دانشجویی-مردمی در روز 16 آذرماه که با بازداشت دست کم 70 دانشجو در طی 21 روز و همینطور صدور دهها ترم تعلیق از تحصیل همراه با تهدید و اخذ تعهد از دانشجویان آغاز شده بود و در روز گذشته با کاهش شدید پهنای باند اینترنت در ایران، اختلال در مخابرات و لغو مجوز فعالیت خبرنگاران رسانه های خارجی و همینطور حضور تیم های کمین و مراقبت در درب منازل و محل های سکونت فعالان دانشجویی همراه شده بود، مانع از آن نشد تا دانشجویان و شهروندان از بیان مطالبات و اعتراضات خود در این روز منصرف بشوند.
از حدود ساعت 12 روز جاری هزاران تن از دانشجویان دانشگاههای علم و صنعت، تهران، آزاد پونک، شریف، امیرکبیر،تبریز، شیراز، فردوسی مشهد، آزاد مشهد، بوعلی همدان، رازی کرمانشاه با برگزاری تجمعات اعتراضی بار دیگر بر اعتراض خود نسبت به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کردند و همچنین با سر دادن شعارهایی حمایت خود را از جنبش حقوق شهروندی مردم ایران اعلام داشتند و همینطور خواستار آزادی همکلاسی های دربند خود شدند.
علیرغم تجمعات مسالمت آمیز دانشجویان که طبق اصل 27 قانون اساسی جزو حقوق اولیه و اساسی آنان محسوب می شود، نیروهای لباس شخصی، بسیجی، امنیتی و انتظامی در زمانبندی و اشکال متفاوت به دانشجویان معترض هجوم برده و با نقض قانون، ضمن ایراد ضرب و جرح اقدام به بازداشت تعداد زیادی از دانشجویان کردند. این نیروها در زمان درگیری با دانشجویان از باتوم، گاز اشک آور و تیراندازی هوایی استفاده کرده اند.
شایان ذکر است تجمعات روز دانشجو با پیوستن هزاران تن از شهروندان به اعتراضات این روز از چارچوب دانشگاه خارج و به خیابانهای شهرها خاصه پایتخت کشور کشیده شده است. از ساعت 15 روز جاری در محدود خیابان های انقلاب، کارگر، کریم خان، بلوار کشاورز، وصال شیرازی، 16 آذر، ابوریحان، ولیعصر، میدان فردوسی شهروندان معترض دست به تجمع و اعتراض مسالمت آمیز زدند، آنان با سر دادن شعارهایی اعتراض خود را نسبت به تقلب در انتخابات و وقایع پس از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری ایران اعلام داشتند، نیروهای شبه نظامی و امنیتی در مقابل با خشونت و استفاده از تجهیزات ضدشورش به سرکوب آنان مبادرت کردند.
گزارش شده است تعداد زیادی از بازداشت شدگان علاوه بر اماکنی چون کلانتری 148 انقلاب و اداره پیگیری وزارت اطلاعات در چهار راه ولیعصر به بازداشتگاه ناجا واقع در میدان حر و همینطور بازداشتگاه پلیس امنیت در عشرت آباد نیز منتقل شده اند.
از تعداد بازداشت شدگان و مجروحان کماکان اطلاعی در دست نیست اما مجید توکلی، سهراب کریمی زاده و هژیر کرد نژاد هویت سه تن از فعالان دانشجویی بازداشت شده است که تا کنون احراز شده است.
در زمان تنظیم این گزارش کماکان گزارشات دریافتی از تداوم اعتراضات دانشجویی-مردمی در اقصی نقاط شهر تهران خبر می دهد، در این رابطه پیش تر فرمانده سپاه سیدالشهدا تهران اعلام کرده بود در این روز سپاه پاسداران به دانشجویان گل هدیه خواهد و از طریق فعالیتهای فرهنگی جلوی آنچه که اغتشاش میخواند را خواهد گرفت. محتمل است با تداوم اعتراضات خیایانی شهروندا، تعداد بازداشت شدگان و زخمیان افزایش یابد، گزارشات تکمیلی در این رابطه منتشر خواهد شد.

● گزارش دویچه وله (صدای آلمان) از اعتراضات گسترده ی مردم ایران:
علی‌رغم تهدیدهایی که از هفته‌ها قبل از سوی دادستانی تهران، نیروی انتظامی و سپاه پاسداران در مورد شرکت در مراسم ۱۶ آذر صورت گرفته بود، در این روز تمامی دانشگاه‌های بزرگ تهران و چند شهرستان، محل تجمع معترضان به دولت بود.
مراسم ۱۶ آذر، روز دانشجو در ایران، امسال از شب قبل از این روز آغاز شد. به گزارش سایت‌های خبری داخلی، از ساعت ۹ شب ۱۵ آذر صدای الله اکبر از بیشتر نقاط شهر تهران شنیده می‌شد.
در نخستین ساعات روز ۱۶ آذر تجمعات دانشجویان در دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه هنر و چند دانشگاه دیگر آغاز شد.
مرتضی سیمیاری، دبیر اجتماعی دفتر تحکیم وحدت، در مورد جو امروز تهران چنین می‌گوید: «درحال حاضر ساعت نزدیک به دو و نیم بعدازظهر است. من امروز از میدان هفت تیر به سمت دانشگاه تهران آمدم. فکر می‌کنم تهران تبدیل شده به یک دژ نظامی. تعداد قابل توجهی نیروهای امنیتی برای برخورد با این جنبش مدنی با همدیگر هماهنگ شده و عزم‌شان را جزم کرده‌اند که برخورد بسیار شدیدتری بکنند که فکر می‌کنم برخوردی معادل با ۱۳ آبان و شاید هم بدتر از آن امروز در تهران صورت بگیرد».
سیمیاری می‌گوید، ماموران انتظامی درهای دانشگاه‌ها را به روی دانشجویان بسته و اجازه خروج به آنان نمی‌دادند: «در حال حاضر چون یک دیوار امنیتی بین دانشگاه و مردم ایجاد شده، احتمال اینکه این‌ها به همدیگر متصل شوند وجود ندارد. دانشگاه هم علاقه ندارد تجمع به خیابان کشیده شود، دانشجوها تمرکزشان در درون دانشگاه است و مردم هم بیرون دانشگاه و اطراف دانشگاه تهران هستند. در حال حاضر فاصله‌ای بین این‌ها بوجود آورده‌اند».
یکی از دانشجویان دانشگاه سوره در خیابان آزادی نیز تایید می‌کند که نیروهای امنیتی درهای دانشگاه را به روی دانشجویان بسته و اجازه خروج از دانشگاه را به آنان نمی‌دادند. این دانشجو از تجمع امروز دانشجویان دانشگاه سوره می‌گوید: «امروز تجمع از ساعت ۱۲ ظهر شروع شد و تا ساعت ۱۲ و ربع بچه‌ها در دانشگاه بودند. از ۱۲ و ربع به بعد دانشجویان تصمیم گرفتند به بیرون دانشگاه بروند. رفتند بیرون دانشگاه و روبه‌روی دانشگاه ایستاده‌اند. مردم همراهی کردند و به دانشجویان پیوستند تا اینکه دیگر نیروهای ویژه ریختند و دانشجویان مجبور شدند برگردند به داخل دانشگاه. وقتی به دانشگاه برگشتند، درها را بستند. نیروهای ویژه جلوی دانشگاه ایستادند و بچه‌ها از پشت نرده‌ها و شیشه‌های جلوی دانشگاه تا رفتن نیروهای ویژه شعار می‌دادند».
به گفته‌ی این دانشجو، عمده شعارهای دانشجویان دانشگاه سوره، "مرگ بر دیکتاتور"، "دولت کودتا، استعفا استعفا" و "احمد زیدآبادی آزاد باید گردد" بوده است.
این شاهد عینی می‌گوید، تا زمانی که دانشجویان با هم بودند، ضرب و شتمی از سوی نیروهای امنیتی صورت نمی‌گرفت، اما به محض اینکه دانشجویان تک تک به خیابان‌های اطراف می‌رفتند، ضرب و شتم و حتی سوال و جواب آغاز می‌شد: «تعدادی از بچه‌ها که رفته بودند بیرون، توسط نیروهای اطلاعاتی جلوشان گرفته می‌شد و حتی آمارهای بعضی از دانشجویان را خواسته بودند که مثلاً آمار فلانی یا بهمانی با این شکل و قیافه را به ما بدهید. به این حد، یعنی تمام کوچه‌های اطراف پر از نیروهای امنیتی بود که دانشجویان را به نوعی محاصره کرده بودند و نمی‌گذاشتند بیرون بروند. حتی وقتی بچه‌ها رفته بودند ماشین‌هایشان را جابه جا کنند، با آن‌ها به شدت برخورد شده بود و حتا بچه‌ها را ضرب و شتم هم کرده بودند».

مردم همراه با دانشجویان
شاهدان عینی از همراهی مردم با دانشجویان در روز ۱۶ آذر می‌گویند. یک کارمند که محل کارش در خیابان ۱۶ آذر تهران است، از حضور گسترده مردم در خیابان و میدان انقلاب می‌گوید: «شرکت ما مشرف به خیابان ۱۶ آذر است. وقتی من رفته بودم پایین‌تر برای انجام کاری، آنجا مردم اجازه‌ی ایستادن نداشتند. ولی تعداد خیلی زیاد بود، ۴۰ هزار نفری بودند. ولی مجبور بودند حرکت کنند و نمی‌توانستند بایستند. به صورت خیلی غیرعادی شلوغ بود. تا الان زد و خوردی مشاهده نمی‌شود، ولی مأمور خیلی هست. مأمورها و لباس‌شخصی‌ها».
دانشجوی دانشگاه سوره نیز از همراهی مردم با دانشجویان این دانشگاه می‌گوید: «مردم تا آنجایی که می‌توانستند همراهی می‌کردند. مثلاً بغل دانشگاه سوره یک مدرسه است که مردم وقتی می‌آمدند بچه‌هایشان را ببرند، ساعتی که مدرسه تعطیل شده بود، جنبش را هم همراهی می‌کردند. ولی نیروهای امنیتی در پراکنده کردن مردم تأثیر داشتند».
مرتضی سیمیاری نیز ضرب و شتم مردم توسط ماموران را به چشم دیده است. او می‌گوید: «ما از خیابان‌های مختلف که می‌آمدیم، برخورد بسیار خشونت‌آمیز و قهرآمیزی نسبت به مردم صورت می‌گرفت. نیروهای نظامی و بخصوص طیف بسیج برخورد بسیار شدیدی با مردم داشتند. دانشگاه تهران، دانشگاه پلی‌تکنیک و دانشگاه شریف، تا آنجایی که من اطلاع دارم و دیدم، فضای‌شان بسیار فضایی امنیتی است. دانشجویان هم پشت در حضور دارند. البته هنوز بیرون نیامده‌اند و البته ما هم امیدواریم که این اتفاق نیفتد».

«شهرستان‌ها و دانشگاه آزاد هم ساکت نبودند»
تجمع مخالفان دولت در روز ۱۶ آذر مختص تهران نبود. به گزارش پایگاه اینترنتی امیرکبیر، دانشگاه رازی کرمانشاه در این روز محل تجمع و سر دادن شعار توسط دانشجویان علیه دولت احمدی‌نژاد بوده است.
این سایت خبری همچنین از حمله نیروهای بسیج به دانشجویان دانشگاه بوعلی همدان خبر داده است.
مرتضی سیمیاری، عضو دفتر تحکیم وحدت، همچنین می‌گوید که دانشگاه تبریز، دانشگاه مشهد و نیز دانشگاه شیراز در این روز محل تجمع دانشجویان معترض بوده است. البته وی تاکید می‌کند که با توجه به قطع بودن اینترنت و نیز تلفن‌های همراه، به دست آوردن جزئیات بیشتر از شهرستان‌ها ممکن نیست.
شاهدان عینی همچنین از اعتراضات دانشجویان دانشگاه آزاد نقل می‌کنند. دانشجویان دانشکده زبان‌های خارجی واحد تهران شمال، امروز با تجمع در محوطه دانشکده و سر دادن شعار به حمایت از جنبش دانشجویی پرداختند.
به گزارش سایت موج سبز آزادی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات نیز روز ۱۶ آذر محل اعتراض دانشجویان به دولت احمدی‌نژاد بود.
دانشجوی دانشگاه سوره، مشخصه جنبش کنونی دانشجویی را پیوستن دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های غیرانتفاعی به آن می‌داند: «چیزی که امروز در جنبش دانشجویی هست، که در گذشته اکثراً مختص دانشگاه‌های دولتی بود، در این دوره که دوره‌ی بلوغ و رشدش است، الان کشیده شده به دانشگاه‌های آزاد و غیرانتفاعی که نشان از یک ترکیب جدید را می‌دهد و امیدواریم که آینده‌ی بسیار خوبی در انتظار این جنبش باشد».

● دستگیری های گسترده
سایت فارسی بی بی سی اعتراض امروز مردم و دانشجویان را اینگونه انعکاس داده است: شاهدان عینی می گویند که مأموران امنیتی و انتظامی ایران در روز دانشجو تعداد زیادی از دانشجویان و تجمع کنندگان معترض را بازداشت کرده اند.
یک شاهد عینی به بی بی سی فارسی گفت که بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۶ آذر (۷ دسامبر) شاهد بوده است که ده ها دانشجوی بازداشت شده دانشگاه امیرکبیر تهران توسط پنج اتوبوس که ظاهرا به نیروی ویژه پلیس تعلق داشته، از این دانشگاه به مکان دیگری منتقل شده اند.
او گفت که حدود ساعت ۳ بعد از ظهر در خیابان ولی عصر، جلوی در ورودی دانشگاه امیرکبیر حدود ۱۰۰ مأمور ویژه پلیس و تعداد زیادی از مأموران "لباس شخصی" را دیده است که به هنگام خروج اتوبوس های مذکور، از ورودی دانشگاه محافظت می کرده اند.
این شاهد عینی گفت که پس از خروج اتوبوس ها و کاسته شدن از تعداد مأموران ویژه مستقر در محل، میان گروهی از معترضان و مأموران باقی مانده درگیری رخ داد.
شاهد عینی دیگری به بی بی سی فارسی گفت که در خیابان مظفر، در نزدیکی دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، دانشگاه آزاد و هنر، ردیفی از وانت های نیروی انتظامی را دیده که یکی از آنها پر از بازداشت شدگان بوده است.
به گفته او، روی سر این بازداشت شدگان با کیسه های سیاه پوشیده شده بود.
دانشجویان دانشگاه های مختلف در سراسر ایران و گروهی از هواداران جنبش اعتراضی ایران موسوم به "جنبش سبز" کوشیدند با استفاده از مراسم روز دانشجو (که هر سال در روز ۱۶ آذر در دانشگاه های ایران برگزار می شود) اعتراضات خود را مطرح کنند.
مقامات نیروی انتظامی از قبل هشدار داده بودند که با تجمع های اعتراضی در خارج از دانشگاه ها "به شدت" برخورد خواهند کرد.

درگیری در دانشگاه ها
بر اساس گزارش ها از ایران، از صبح روز ۱۶ آذر نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف دانشگاه ها و خیابان هایی که معمولا تجمع های اعتراضی در آنها برگزار می شد، حضور یافتند و تلاش کردند که مانع از شکل گیری تجمع ها شوند.
این گزارش ها حاکی است که مأموران برای متفرق کردن معترضان در تهران، در مواردی از گاز اشک آور و تیراندازی هوایی استفاده کرده اند.
همچنین به گفته شاهدان عینی، در داخل بعضی دانشگاه های تهران هم درگیری هایی رخ داد.
یکی از دانشجویان دانشگاه تهران به بی بی سی فارسی گفت که تعداد زیادی از نیروهای بسیجی از صبح روز ۱۶ آذر در داخل دانشگاه تهران حضور یافته بودند و مانع از حرکت دانشجویان معترض به سوی درهای خروجی دانشگاه می شدند.
به گفته او افراد بسیجی ابتدا دانشکده فنی دانشگاه تهران را در تصرف داشتند، اما دانشجویان معترض توانستند پس از مدتی درگیری، در این دانشکده مستقر شوند.
به گزارش وبسایت بازتاب، "نیروهای لباس شخصی" در این درگیری از گاز اشک آور و دستگاه وارد کننده شوک الکتریکی استفاده کردند.
برخی شعارهای دانشجویان معترض این ها بود: "یا حسین، میر حسین"، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، "ایران شده بازداشتگاه، اوین شده دانشگاه"، "نداییم، سهرابیم، ما همه یک صداییم"، "بسیجی حیا کن، دانشگاه را رها کن".
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) هم از برگزاری نشست بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در تالار شهید چمران (دانشکده فنی) این دانشگاه خبر داده و نوشته است که در این نشست این شعارها داده شد: "ما همه سرباز توایم خامنه ای، گوش به فرمان توایم خامنه ای"، "مرگ بر انگلیس"، "مرگ بر این سه نوکر ابلیس، منافق و آمریکا و انگلیس" و "دانشجو بیدار است، از آمریکا بیزار است".
در این حال یک شاهد عینی دیگر به بی بی سی گفت که دانشجویان معترض در دانشگاه امیرکبیر تهران، یکی از درهای اصلی این دانشگاه را (در خیابان ولی عصر) شکسته اند تا راه ورود معترضان از خارج دانشگاه باز شود.
به گفته او، کمی بعد پلیس ضد شورش این در را دوباره مسدود کرد.

درگیری بیرون از دانشگاه
همزمان، چند خبرگزاری خارجی و همچنین پیام های منتشر شده در سایت های اینترنتی از برخورد ماموران امنیتی با تظاهرکنندگان در اطراف دانشگاه تهران خبر داده اند.
بنا بر این گزارش ها، نیروهای دولتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگانی که علیه دولت شعار می دادند، به پرتاب گاز اشک آور و تیراندازی هوایی در میدان انقلاب دست زده اند.
خبرنگاران رسانه های خارجی در ایران از تهیه گزارش از سطح شهر تهران در روزهای ۱۶ و ۱۷ آذر منع شده اند و ارتباطات اینترنتی و تلفن همراه این شهر هم دچار اختلال است.
با این حال گزارش هایی از تجمع دانشجویان معترض در دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شریف، علم و صنعت، علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، خواجه نصیر (واحد سیدخندان و واحد میدان ونک)، دانشگاه هنر در تهران و دانشگاه هایی در مشهد، شیراز، کرمان، همدان، ساری، سنندج و اصفهان منتشر شده است.
سایت خبرآنلاین صبح روز دوشنبه از رها شدن بادکنک های سبز توسط دانشجویان دانشگاه شریف خبر داد و نوشت که "مأموران نیروی انتظامی امور را تحت کنترل دارند و رفت و آمد مردم ادامه دارد".
گزارش هایی هم از تجمع های دیگر از جمله در میدان ولیعصر و درگیری نیروهای دولتی با مردم در این محل مخابره شده است.

● مردم به اعتراضات خود در سطح تهران ادامه می‌دهند، استقرار نیروهای گارد ویژه در مقابل بیمارستان‌ها، فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
بنابه گزارشات رسیده به فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، در خیابانهای مرکزی تهران مردم همچنان به تظاهرات خود ادامه میدهند و یورشهای وحشیانه نیروهای سرکوبگر ولی فقیه به مردم ادامه دارد.
تظاهرات مردم در نقاط مرکزی شهر متمرکز شده است و مردم همچنان به سر دادن شعارهای مختلف ضد حکومتی ادامه میدهند. مردم در نقاطی مانند میدان انقلاب ،ولی عصر و خیابانها اطراف دانشگاه تهران و میدان قدس و خیابان آزادی گسترده حضور دارند . آنها شعارهایی مانند مرگ بر دیکتاتور،مرگ بر خامنه ای و شعارهای متعدد دیگر سر می دهند. این اعتراضات بصورت گسترده ای ادامه دارد.
نیروهای سرکوبگر ولی فقیه در میدان قدس به سوی مردم آتش گشودند و یکی از تظاهر کنندگان را زخمی کردند و همچنین تعداد زیادی از مردم در این نقطه دستگیر شد.در کنار ساختمان ۳۱۰ سه دختر جوان و یک خانم میان سال دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شدند. بنابه کفته شاهدان عینی در میدان انقلاب بیش از ۵۰ نفر دستگیر شدند
از طرفی دیگر در مقابل درب ورودی بعضی از بیمارستانها که از جمله‍ی آنها بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابه (خمینی) نیروهای گارد ویژه با سگ ایستاده اند تا در صورت مراجعه‍ی زخمی شدگان آنها را دستگیر کنند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
۱۶ آذر ۱۳۸۸ برابر با ۰۷ دسامبر ۲۰۰۹

● طبق اخبار رسیده با حضور نیروهای لباس شخصی در ورودی شمالی دانشگاه اصفهان و بستن درب توسط نیروی انتظامی از ساعت 12 ظهر امروز نیروهای گسترده لباس شخصی و نیروهای انتظامی در ورودی های دانشگاه اصفهان حضور دارند و از ورود یا خروج دانشجویان از دانشگاه جلوگیری می کنند . همچنین تعدادی نیروهای لباس شخصی در حال فیلم برداری از ساختمان های مشرف به درب دانشگاه هستند. تعداد 400 نفر از دانشجویان نیز در حال شعار دادن بودند که با واکنش تند مسئولان حراست دانشگاه مواجه شدند و 1 نفر توسط آنها را دستگیر و به نیروهای خارج از دانشگاه تحویل دادند.

● بنا بر گزارش های رسیده فائزه هاشمی فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز دوشنبه در جمع دانشجویان معترض و حامیآن میر حسین موسوی در دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد حضور یافت ، لحظاتی پس از حضور فائزه هاشمی در جمع دانشجویان ، ماموران حراست این دانشگاه وی را بازداشت و به دانشکده علوم انسانی دانشگاه علوم و تحقیقات منتقل کردند‏.

● دانشجویان دانشگاه آزاد شهر کرد با عزم جزم نشان دادند که تمام تمهیدات امنیتی و جو سرکوب و وحشت نظام را به هیچ گرفته و با تمام قوا روز 16 آذر را گرامی داشته اند , یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد شهرکرد در این رابطه به خبرنگار آژانس ایران خبرگفت: همه بردهای(تابلو) دانشگاه آزاد پر از تراکت و شب نامه های کوبنده و انگیزاننده شده , اینجا غوغاست . تا حالا سابقه نداشت اینجوری بشه , خیلی شلوغ شده !
من مطمئن هستم با این شور و اشتیاق ماپیروز میشویم.

● سایت آینده نیوز در گزارشی نوشت: گزارش خبرگزاری‌های خارجی در روز دوشنبه، ۱۶ آذرماه، روز دانشجو، مدعی محاصره دانشگاه تهران توسط «هزاران نیروی ضدشورش» مسلح به باتون و گاز اشک‌آور است. اولین عکس‌های منتشره در اینترنت حاکی از مسدود بودن در بزرگ دانشگاه تهران در خیابان انقلاب و حضور نیروهای انتظامی در برابر این در است. به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای پلیس با کنترل کارت دانشجویی تمام افرادی که قصد ورود به دانشگاه تهران را دارند سعی می‌کنند مانع از ورود افراد غیردانشجو و پیوستن آنها به دانشجویان در داخل دانشگاه تهران شوند. همچنین به گفته شاهدان حوالی ساعت 13 درگیریهایی بین دانشجویان طیف بسیج با معترضان در دانشگاه امیرکبیر رخ داده است. شماری از دانشجویان طیف بسیج در داخل دانشگاه مسیر ورود صدها دانشجوی معترض به سمت مرکز دانشگاه و مسجد را مسدود کرده اند و طرف مقابل نیز به شدت شعارهای یاحسین میرحسین و "بیا پول بگیر" سر می دهند و گویا سنگ پرانی هم بین دوطرف انجام شده است. درگیریهای پراکنده ای نیز در خیابان آزادی، حوالی چهارراه خوش و برخی پاساژهای خیابان جمهوری اسلامی، از جمله حوالی مرکز تجاری علاءالدین نیز گزارش شده است. در عین حال گزارشها از حضور پررنگ پلیس در حوالی دانشگاه تهران, خیابان انقلاب و میدان انقلاب حکایت دارد. بنا بر این گزارش، از حوالی ظهر امروز خیابان انقلاب از سمت کارگر بسته شده و اجازه تردد از غرب به سمت خیابان انقلاب به افراد داده نمی شود. همچنین برخی گزارشها از شلیک گاز اشک آور در تقاطع خیابان فلسطین و انقلاب حکایت دارد. در این تقاطع، واحد هنر دانشگاه آزاد قرار دارد که گویا فاقد محوطه است و احتمالا تجمع دانشجویان به خیابان کشیده شده است. خبرگزاری رویترز نیز از تجمع «ده‌ها لباس شخصی موتورسوار» در میدان تجریش تهران خبر می‌دهد و می‌گوید هر لحظه به تعداد این افراد افزوده می‌شود.

● دانشگاه بوعلی‌ سینا همدان در روز دانشجو با خاک و خون کشیده شد
خبر دریافتب: در پی حمله نیروهای لباس شخصی و بسیجی به تجمع دانشجویان معترض دانشگاه بوعلی سینا، تنی چند از دانشجویان زخمی شدند. گزارش‌ها حکایت از درگیری در ساختمان دانشکده علوم این دانشگاه دارد .
قابل ذکر است نیروهای لباس شخصی یکی از دانشجویان را از طبقه بالا به محوطه هشتی علوم دانشگاه پرت کرده‌اند که در پی خونریزی و زخمی شدن، این دانشجو به بیمارستان منتقل شده است. هنوز از هویت این دانشجو گزارشی منتشر نشده‌است.

● درگیری شدید در تقاطع فخر رازی، دختران جوان رهبری این تظاهرات و جنگ‌و‌گریزها را به عهده دارند، فعالین
بنابه گزارشات رسیده به فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، دانشجویان مرگز آموزش سوره از این مرکز آموزشی خارج شدند و در خیابان آزادی در مقابل وزارت کار شروع به راه پیمائی کردند.
دانشجویان مرکز آموزش سوره از این مرکز خارج شدند و در خیابان آزادی شروع به راه پیمائی نمودند آنها از مقابل وزارت کار به سوی میدان انقلاب در حال حرکت هستند و مردم به آنها می پیوندند. دانشجویان و مردم با شعار مرگ بر دیکتاتور / مرگ بر خامنه ای در حال حرکت هستند .
همچنین در تقاطع ابوریحان هزاران نفر از جوانان در حال تظاهرات هستند و دختران جوان رهبری این تظاهرات و جنگ و گریزها را به عهده دارند. مردم و جوانان با شعارهای مرگ بر خامنه ای و خامنه ای قاتله ولایتش باطله سر میدهند.و جنگ و گریز گسترده ای بین مردم و جوانان از یک طرف و نیروهای سرکوبگر ادامه دارد. جوانان یکی از بسیجیان که با موتور بسوی آنها حمله ور شده بود دستگیر کردند و بشدت کوشمالی دادند و موتور این فرد را به آتش کشیدند. در اعتراضات امروز همه اقشار مردم شرکت دارند از نوجوانان دانش آموز،تا افراد بسیار مسن، کارگران ،معلمین ،بازاریان ،کارمندان و دختران و زنان نقش عمده ای را دارند.
نیروهای سرکوبگر اقدام به تیراندازی کردند و اخبار تایید نشده حاکی از زخمی شدن ۲ دختر بر اثر اصابت گلوله است.
همبستگی مردم بی نظیر است دربهای منازل بر تظاهرکنندگان باز است. مردم با پناه دادن به تظاهرکنندگان و دادن آب و سایر مایحتاج آنها از تظاهرکنندگان حمایت می کنند

● آغاز تظاهرات دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه
تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه رازی از ساعت ۱٣:۱۵ امروز در مقابل دانشکده فنی شروع شده و هر لحظه به جمعیت دانشجویان افزوده می شود.
به گزارش خبرنامه امیرکبیر این تجمع در حالی برگزار شده است که طی هفته های گذشته چندین دانشجوی این دانشگاه با احکام انضباطی روبرو شده و امکان ورود به دانشگاه را ندارند.
در خیابانهای منتهی به دانشگاه رازی حضور نیروهای امنیتی و گارد ویژه محسوس است و ماموران حراست دانشگاه نیز از ۲۰ نفر به ۲۰۰ نفر افزایش یافته است. این تجمع امروز فردا و چهارشنبه نیز ادامه خواهد داشت.
شب گذشته دانشجویان ساکن خوابگاه دانشگاه رازی با «فریاد الله اکبر» و «مرگ بر دیکتاتور» خشم خود را نسبت به ظلم و استبداد موجود در ایران نشان دادند.

● شیراز: خیابان ملاصدرا و ارم شیراز شاهد جمعیت انبوهی از مردم است. درگیری بین مردم و بسیج زیر باران شدید درگرفته است. شعار مردم مرگ بر دیکتاتور و نترسیم نترسیم ما همه با هم هستیم ادامه دارد.
در شیراز و در ساختمانهای دانشکده های عمران و مکانیک نزدیک به ۱۰۰۰ نفر از ساعت ۱۰٣۰ تجمع کرده اند که هرلحظه بر تعداد آنان افزوده میشود.

● در کرمان از مقابل دانشگاه موسوم به باهنر در دانشکده های کشاورزی، دانشکده عمران و دانشکده برق تا مقابل درب دانشگاه مردم زیادی تجمع کرده اند . شعارها به قرار زیر است: ملت ایرانزمین دیکتاتورو بزن زمین، ما همه با هم هستیم، دانشجویان نترسیم و مرگ بر دیکتاتور سر میدهند.

● درگیری در تجمع دانشجویان پلی تکنیک؛ ورود نیروهای بسیجی و لباس شخصی از خارج دانشگاه
تجمع و تریبون آزاد دانشجویان پلی تکنیک به مناسبت روز دانشجو از صبح امروز با حضور گسترده دانشجویان و با ایجاد درگیری های از سوی نیروهای غیردانشگاهی آغاز شد. به گزارش خبرنامه امیرکبیر از صبح امروز بیش از ۱۵۰۰ دانشجوی پلی تکنیک تجمع اعتراضی خود را در حالی آغاز کردند، که نیروهای بسیج از خارج دانشگاه با همکاری وزارت اطلاعات و مدیریت دانشگاه امیرکبیر به دانشگاه منتقل شده اند.
نیروهای لباس شخصی و بسیجی غیردانشگاهی همگی کارت های زردرنگی در اختیار دارند که نیروی اتنظامی و حراست دانشگاه امیرکبیر با آنها همکاری کرده و اجازه ورود به دانشگاه دادند.
همزمان از صبح امروز تعدادی از فعالین دانشجویی دانشگاه امیرکبیر ممنوع الورود شده اند. انتظامات دانشگاه امیرکبیر لیستی از فعالین دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در اختیار دارد که بر اساس آن باید مانع از ورود این دانشجویان به دانشگاه شوند. با این وجود تعدادی از فعالین دانشجوبی پلی تکنیک توانسته اند وارد دانشگاه شده و با خیل عظیم دانشجویان همراه شوند.
از صبح امروز نیروهای لباس شخصی و بسیجی سعی در تحریک دانشجویان داشته اند. ولی با این وجود تلاش کردند مراسم بزرگداشت روز دانشجو و تریبون آزاد خود را برگزار کنند. دانشجویان شعارهایی همچون "مرگ بر دیکتاتور"، "خونی که در رگ ماست هدیه به ملت ماست" و "دولت کودتا استعفا استعفا" سر دادند.
از لحظاتی پیش دانشجویان دانشگاه امیرکبیر به سمت درب های دانشگاه حرکت کرده و در حال اعتراض به همکاری نیروی انتظامی با نیروهای لباس شخصی هستند.
همزمان دانشجویان دانشگاه هنر در خیابان ولیعصر نیز به سمت درب های دانشگاه حرکت کرده و در حال اعتراض هستند.
نیروی گارد ویژه و سپاه در تلاش برای پیوستن دانشجویان دانشگاه هنر به دانشجویان پلی تکنیک هستند.

● درگیری شدید مردم با نیروهای سرکوبگر و شعار مرگ بر خامنه ای در تقاطع فخر رازی
بنابه گزارشات رسیده به فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،دانشجویان مرگز آموزش سوره از این مرکز آموزشی خارج شدند و در خیابان آزادی درمقابل وزارت کار شروع به راه پیمائی کردند.
دانشجویان مرکز آموزش سوره از این مرکز خارج شدند و در خیابان آزادی شروع به راه پیمائی نمودند آنها از مقابل وزارت کار به سوی میدان انقلاب در حال حرکت هستند و مردم به آنها می پیوندند. دانشجویان و مردم با شعار مرگ بر دیکتاتور /مرگ بر خامنه ای در حال حرکت هستند .
همچنین در تقاطع ابوریحان هزاران نفر از جوانان در حال تضاهرات هستند و دختران جوان رهبری این تضاهرات و جنگ و گریزها را به عهده دارند. مردم و جوانان با شعارهای مرگ بر خامنه ای و خامنه ای قاتله ولایتش باطله سر میدهند.و جنگ و گریز گسترده ای بین مردم و جوانان از یک طرف و نیروهای سرکوبگر ادامه دارد. جوانان یکی از بسیجیان که با موتور بسوی آنها حمله ور شده بود دستگیر کردند و بشدت کوشمالی دادند و موتور این فرد را به آتش کشیدند. در اعتراضات امروز همه اقشار مردم شرکت دارند از نوجوانان دانش آموز،تا افراد بسیار مسن، کارگران ،معلمین ،بازاریان ،کارمندان و دختران و زنان نقش عمده ای را دارند.
نیروهای سرکوبگر اقدام به تیراندازی کردند و بنابه اخبار تایید نشده حاکی از زخمی شدند ۲ دختر بر اثر اثابت گلوله است
همبستگی مردم بی نظیر است دربهای منازل بر تظاهر کنند باز است. مردم با پناه دادن به تضاهر کندگان و دادن آب و سایر مایحتاج آنها از تضاهر کنندگان حمایت می کنند

● جوانان با شعار مرگ بر خامنه ای در میدان ولی عصر اعتراضات خود را شروع کردند.
بنابه گزارشات رسیده به فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، چند هزار نفر از جونان و مردم تهران اعتراضات خود را از میدان ولی عصر به سوی چها راه دانشجو با شعار مرگ بر خامنه ای آغاز کردند.
بیش از چهار هزار نفر از مردم تهران حرکت اعتراضی خودر از میدان ولی عصر آغاز کردند. جوانان با سر دادن شعارهایی مانند ؛ خامنه ای قاتله ولایتش باطله/ مرگ بر خامنه ای و مرگ بر دیکتاتور به حرکت اعتراضی خود ادامه دادند. حوالی چهار راه دانشجو نیروهای سرکوبگر به تظاهرات مردم با باتون یورش بردند و مردم را مورد ضرب و جرح قرار دادند. در حال حاضر جوانان در دسته های مختلف در حال سر دادن شعار هستند. اعتراضات در حال گسترش به نقاط دیگر تهران می باشد.
از طرفی دیگر نیروهای سرکوبگر اقدام به بستن مغازهای خیابان انقلااب نمودند .علیرغم اینکه مغازه داران مجبور به بستن مغازه های خود شدند ولی حاضر به ترک محل نیستند و در کنار مغازه های خود هستند .همچنین تعداد زیادی از مردم در خیابان انقلاب حضور دارند. نیروهای سرکوبگر ولی فقیه به مردم اجازه ایستادن نمی دهند و مردم را مجبور به حرکت می کنند.
از تردد مردم و بخصوص جوان از مقابل دانشگاه و یا در خیابانهای اطراف آن ممانعت می کنند و در موارد متعددی جوانان را متوقف می کنند و کارت شناسائی آنها را کنترل می کنند و تلفنهای همراه آنها را چک می کنند و در مواردی اقدام به ضبط تلفنهای همراه آنها می کنند.
کیوسکهای تلفن در اطراف دانشگاه را با پلاستیکهای مشکی پوشانده شده و اجازه استفاده از آنها را به مردم نمی دهند.ورود و خروج دانشجویان به دادنشگاه تهران بشدت کنترل می شود و علاوه بر عوامل حراست نیروهای لباس شخصی کارتها را کنترل می کنند.
نیروهای سرکوبگر ولی فقیه در اطراف دانشگاه مستقر هستند و تمامی خیابانهای منتهی به دانشگاه را در کنترل خود دارند.آنها همچنین بصورت گسترده در نقاط مرکزی حضور دارند.

● آغاز درگیری نیروی نظامی با مردم در حوالی میدان انقلاب، جرس
شبکه جنبش راه سبز (جرس) : علی رغم حضور گسترده نیروهای ضد شورش درمناطق مرکزی شهر تهران و اطراف دانشگاه تهران و همچنین هشدارهای پلیس در روزهای گذشته، گزارش های رسیده از تهران حکایت از درگیری پراکنده در این مناطق است.
به گزارش خبرنگار جرس، از ساعتی پیش درخیابان انقلاب تقاطع طالقانی درگیری های پراکنده ای بین گروههای مردم و نیروهای نظامی روی داد که پلیس برای پراکنده کردن مردم به باتوم و گازاشک آور متوسل شد.
در پیاده روهای جنوبی خیابان انقلاب و روبه روی دانشگاه تهران نیز نیروهای نظامی دو زن میانسال را که پارچه سبز به کیف دستی خود آویخته بودند را با خشونت دستگیر و آنها را به ون های مستقر شده پلیس منتقل کردند.
در مقابل پارک دانشجو و در محوطه تئاتر شهر نیز صدها مامور ضد شورش تجمع کرده اند.
همچنین بنا به مشاهدات عینی خبرنگار جرس بیش از سی اتوبوس با پلاک های شهرستان در خیابانهای اطراف دانشگاه تهران حضور دارد که احتمالا نیروهای لباس شخصی و بسیجی را از دیگر شهرستانها به نقاط مرکزی شهر منتقل کرده اند.

● تدابیر امنیتی شدید و تعطیلی مغازه‌ها در محدوده میدان انقلاب، جرس
شبکه جنبش راه سبز (جرس): از صبح امروز تعداد زیادی از ماموران نیروی انتظامی و گارد ویژه در اطراف میدان انقلاب مستقر شده‌اند.
به گزارش خبرآنلاین، تعداد این نیروها هرچه به محدوده دانشگاه تهران نزدیکتر می‌شویم‏، بیشتر می‌شود. به گونه‌ای که در مقابل هر یک از درب‌های این دانشگاه بیش از ۱۰ نفر از نیروهای امنیتی تجمع کرده‌اند.
گفتنی است با بنرهایی که منقش به تبریک عید سعید غذیر هستند، پیاده روهای مقابل دانشگاه تهران پوشانده شده‌اند. آنچنانکه تنها بخش‌هایی از میله‌های سبز رنگ این دانشگاه دیده می‌شود.
تمامی مغازه‌های اطراف میدان انقلاب از محدوده خیابان جمالزاده تا ابوریحان نیز تعطیل هستند.
تا زمان ارسال این خبر، فضای میدان انقلاب آرام بوده و هیچ درگیری و یا اغتشاشی گزارش نشده است.

● تجمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف آغاز شد
تجمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف از ساعت ۱۰:۳۰ امروز صبح آغاز شد.
به گزارش خبرنامه امیرکبیر بیش از هزار دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف از ساعات اولیه صبح در دانشگاه تجمع کرده و در حال شعار دادن هستند.
دانشجویان به سمت درب اصلی دانشگاه در خیابان آزادی حرکت کرده اند.
بیش از صد نیروی گارد ویژه ضدشورش و به همراه تعدادی نیروهای انتظامی و حراست و انتظامات دانشگاه شریف در مقابل درب دانشگاه صف بسته اند تا مانع از خارج شدن دانشجویان از دانشگاه شوند.

● نیروهای امنیتی 'دانشگاه تهران را محاصره کرده اند
بی بی سی: نیروهای امنیتی در ایران به منظور جلوگیری از برگزاری تظاهرات روز دانشجو، دانشگاه تهران را در محاصره گرفته اند.
به گزارش شاهدان عینی، از ساعات اولیه روز دوشنبه، ۷ دسامبر (۱۶ آذر)، نیروهای انتظامی در مسیرهای منتهی به دانشگاه تهران و درهای ورودی دانشگاه مستقر شده اند تا از حرکت مردم برای تجمع در برابر دانشگاه و یا خروج دانشجویان از محوطه دانشگاه جلوگیری کنند.
براساس برخی گزارش ها، ماموران انتظامی با قرار دادن داربستی در برابر در ورودی اصلی کوشیده اند مانع از مشاهده تجمع دانشجویان در داخل دانشگاه تهران شوند.
شاهدان عینی گفته اند که در روزهای اخیر، حضور نیروهای امنیتی در تهران کاملا محسوس بود و از بامداد روز دوشنبه، ماموران دولتی در بسیاری از مسیرهای منتهی به دانشگاه تهران و نقاط دیگر شهر متمرکز شده اند.
گزارش های دیگری حاکی از آن است که نیروهای دولتی در اطراف تعداد دیگری از مراکز آموزش عالی در تهران هم حضور دارند و رفت و آمد به سوی این مراکز را زیر نظر گرفته اند اما امکان تایید این گزارش ها وجود نداشته است.
روز ۱۶ آذر به یاد برخورد نیروهای امنیتی با تظاهرات دانشجویان در سال ۱۹۵٣ و تیراندازی و کشته شدن سه دانشجو، روز دانشجو در ایران نامگذاری شده و معمولا همه ساله مراسمی به این مناسبت در بسیاری از مراکز عمده آموزش عالی در ایران برگزار شده است.
در سال جاری، با توجه به شرایط پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری و ادامه بحران سیاسی در داخل ایران، نهادهای امنیتی از جمله پلیس و نیروی بسیج، علیه تجمع دانشجویان و مردم عادی در خارج از محوطه دانشگاه ها هشدار داده اند.
از زمان برگزاری انتخابات در ماه ژوئن (خرداد) و اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد، که به اتهام تقلب گسترده در این انتخابات منجر شد، مقامات دولتی از صدور مجوز برگزاری هر نوع اجتماع غیردولتی در ایران خودداری ورزیده و با تجمع مخالفان به شدت برخورد کرده اند.
با اینهمه، مخالفان دولت در چند مورد با استفاده از فرصت تظاهرات دولتی، به برگزاری تظاهرات و ابراز نظرات خود دست زده اند که معمولا با برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی همراه بوده است.

قطع ارتباطات
در تظاهرات مخالفان در روز ۱٣ آبان، تصاویر حمله نیروهای دولتی و ضرب و شتم تظاهرکنندگان، به خصوص زنان و دختران، از طریق نشر در شبکه های اینترنتی، به طور گسترده در سطح بین المللی پخش شد و انتقاد گسترده جهانی را در پی آورد.
به نظر می رسد که با توجه به این سابقه، در آستانه برگزاری مراسم روز دانشجو، مقامات دولتی شبکه اینترنتی و مخابراتی در مناطقی از تهران را، ظاهرا با هدف جلوگیری از انتشار گزارش ها و تصاویر تجمع های اعتراضی، قطع یا مختل کرده اند.
اقدام دولت ایران در قطع یا ایجاد اختلال در شبکه های ارتباطاتی داخلی بی سابقه نیست و در ساعات اولیه روز رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری هم ارتباط از طریق ارسال پیامک در تهران و نقاط دیگری از ایران قطع شد و برای چندین هفته همچنان قطع یا مختل بود.
به منظور حفظ سکوت خبری در مورد تظاهرات روز شانزده آذر، جمهوری اسلامی مجوز فعالیت خبرنگاران خارجی در تهران را هم برای چند روز لغو کرده است تا مانع از تهیه گزارش توسط آنان شود.
به همین دلیل، اخبار و گزارش های مربوط به شانزده آذر عمدتا به نقل از شاهدان عینی و پیام های منتشر شده در برخی شبکه های اینترنتی قابل دسترسی بوده و امکان تایید مستقل آنها وجود نداشته است.
هنوز از برگزاری احتمالی مراسم شانزده آذر در دانشگاه های سایر شهرهای ایران و تدابیر نیروهای امنیتی برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات در این شهرها گزارشی مخابره نشده است.
در روزهای اخیر، دانشجویان شماری از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در ایران با تهیه و انتشار بیانیه ها و گزارش هایی، از تصمیم به برگزاری مراسم شانزده آذر خبر داده و خواستار حمایت مردم از این تجمع ها شده بودند.
مراسم روز شانزده آذر در حالی برگزار می شود که روز گذشته، میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت، با انتشار پیامی تاکید کرد که برخلاف تصور حکومت، حرکت اعتراضی مردم خاتمه نیافته بلکه همچنان ادامه دارد و رو به گسترش است.
همچنین، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در سخنانی در مشهد بار دیگر از وجود مشکلات سیاسی در جمهوری اسلامی سخن گفت و از فقدان تحمل "انتقاد سازنده در کشور" انتقاد کرد.

● همزمان با فرا رسیدن روز دانشجو، فضای امنیتی بر تهران و برخی از شهرهای ایران حاکم شده است. به گزارش هرانا، خبرگزاری مجموعه ی فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی با تعقیب، تهدید و مسدود کردن راه‌های ارتباطی، فعالین مدنی و دانشجویی را در شب قبل از برگزاری مراسم ۱۶ آذر تحت فشار قرار داده‌اند.
این گزارش می افزاید: نیروهای امنیتی، بسیاری از فعالین دانشجویی و مدنی را با حضور در مقابل درب منازل آنان از شب قبل از ۱۶ آذر تحت نظر قرار داده اند. این ماموران با نشستن در ماشین‌ها مقابل منازل دانشجویان و فعالان عبور و مرور آن‌ها را تحت نظر گرفته و باعث نگرانی خانواده‌های آنان شده‌اند.
این در حالی است که از روز گذشته سرعت اینترنت و وصل شدن به شبکه‌ی اینترنت در سراسر ایران با مشکلات عدیده‌یی، منجمله کاهش پهنای باند روبه‌رو بوده است و بسیاری از سایت‌ها فیلتر شده و یا دسترسی به آنان به هیچ طریقی ممکن نیست.
هم‌چنین خطوط تلفن و تلفن‌های همراه نیز دچار اختلال شده است و مشترکان با مشکل مواجه هستند. این در حالی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال پیام‌ک هایی برای خبرنگاران رسانه‌های خارجی داخل ایران، مجوز کار آن‌ها را برای سه روز آینده در ایران لغو کرده است و آن‌ها حق خبررسانی و انجام شغل‌شان را ندارند.
طی روزهای گذشته و با نزدیک شدن به ۱۶ آذر نهادهای امنیتی با بازداشت دانشجویان و فعالین دانشجویی سعی در برگزار نشدن مراسم ۱۶ آذر کرده‌اند. به طوری که در طی یک ماه گذشته بیش از ۷۰ دانشجو بازداشت و ده‌ها دانشجو با محرومیت از تحصیل و اخراج از دانشگاه‌ها یا تهدید و اخذ تعهد برای عدم شرکت در برنامه های روز دانشجو مواجه شده‌اند.

● نقاط مرکزی تهران در اشغال گسترده نیروهای سرکوبگر
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران نیز گزارش داده اند خیابانهای مرکزی تهران به اشغال نیروهای سرکوبگر در آمده و یک حکومت نظامی اعلام نشده برقرار شده است.
این گزارش می افزاید: از حوالی نیمه شب گذشته تعداد زیادی از نیروهای سرکوبگر در مناطق مختلف و بخصوص مناطق مرکزی تهران مستقر شده اند اطراف دانشگاهها و دانشکده ها مملو از نیروهای امنیتی و انتظامی است. حضور نیروهای پیاده و سواره حکومت در میدان انقلاب نیز چشمگیر است.
به مردم در میدان انقلاب اجازه ی توقف داده نمی شود.
دانشگاه تهران در محاصره کامل قرار دارد و بیش از ۱۰۰۰ نفر از نیروهای سرکوبگر گارد ویژه و سپاه پاسداران در اطراف دانشگاه مستقر شده اند. پیاده روهای مقابل دانشگاه تهران را با نردهای فلزی بسته اند به طوری که کسی نتواند در آن ها تردد کند. در برابر سر در دانشگاه تهران پارچه های بزرگ سفیدی نصب کرده اند که بر آن ها شعارهایی به مناسبت عید غذیر نوشته شده است. هدف از نصب این پارچه های سفید ایجاد مانع برای دیدن درون دانشگاه از خیابان است. در خیابانهای فخر راضی و خیابان دانشگاه، خیابان ۱۲ فروردین و اردیبهشت تعداد زیادی از خودروها، به ویژه خودروهای مخصوص دستگیری معترضین که به قفس معروف هستند پارک شده اند و در تمامی خیابانها و کوچه های اطراف دانشگاه نیروی گارد و افراد لباس مشکی مستقر شده اند.
بیش از ۱۵۰ نفر از نیروهای گارد ویژه مقابل درب دانشگاه صنعتی شریف مستقر هستند و تردد دانشجویان به دانشگاه و مردم را در خیابان آزادی کنترل می کنند.
از سمت خیابان آزادی ، دانشکده دامپزشکی در خیابان قریب انبوهی از نیروهای گارد را مستقر شده اند.
نیروهای سرکوبگر ولی فقیه که از نیروهای سپاه پاسداران، گارد ویژه، لباس مشکی های (معروف به فدائیان ولایت که در قتل و کشتار و دستگیری مردم نقش عمده ای تا به حال داشتند) بسیج و لباس شخصیها حضور دارند.
۱۶ آذر ۱٣٨٨ برابر با ۰۶ دسامبر

● برگزاری تجمعات اعتراضی در دانشگاه‌های ‌رازی و آزاد کرمانشاه
خبرگزاری دیده‌بان حقوق بشر کردستان: صبح امروز به مناسبت روز دانشجو تجمعاتی اعتراضی در دانشگاه‌های رازی و آزاد کرمانشاه برگزار شد.
حدود 300 تن از دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه ساعت 11:30 با حرکت در مسیر دانشکده فنی تا ساختمان مرکزی این دانشگاه روز دانشجو را گرامی داشتند. این دانشجویان در اعتراض به صدور و اجرای احکام تعلیقی برای بیش از 80 دانشجوی این دانشگاه شعار می‌دادند "تعلیق، کمیته، دیگر اثر ندارد". در پایان این تجمع دانشجویان با حضور مقابل ساختمان مرکزی خواستار استعفای «بیدمشکی» و «زنجانی» رییس کمیته‌ی انضباطی و معاون فرهنگی دانشگاه رازی شدند.
گفته می‌شود طی این تجمع یک نفر از دانشجویان معترض توسط نیروهای حراست این دانشگاه دستگیر شده است. چند تن از دانشجویان نیز با افرادی از حراست دانشگاه که اقدام به فیلمبرداری از تجمع کنندگان می‌کردند درگیر شدند. همچنین صبح امروز در مقابل دانشکده ادبیات دانشگاه آزاد کرمانشاه نیز تجمعی مشابه برگزار شد. در این تجمع اعتراضی دانشجویان شعار می‌دادند "دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد".