کسب نخستین مدال تاریخ دختران
ایران و چالش مراکش، صعود ایران و کشف سیاره، اخراج آرژانتیناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱٨ خرداد ۱٣۹۷ -  ٨ ژوئن ۲۰۱٨اینفانتینو: روسیه ۱۰۰ درصد برای میزبانی جام جهانی آماده است
رییس فیفا اعلام کرد که روسیه برای میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ کاملا آماده است.
به گزارش ایسنا و به نقل از ساکرنت، تنها یک هفته به شروع جام جهانی ۲۰۱۸ باقی مانده است. روسیه از بیست و چهارم خرداد تا بیست و پنجم تیر میزبان بزرگ‌ترین فستیوال فوتبال جهان خواهد بود. به همین خاطر جیانی اینفانتینو در یک مصاحبه ویدئویی که توسط فیفا منتشر شد به وضعیت کشور میزبان پرداخت و درباره جام جهانی ۲۰۲۶ نیز صحبت کرد.
رییس فیفا گفت: روسیه ۱۰۰ درصد برای این بازی‌ها آماده است. همه می‌توانند به روسیه بروند و از زیبایی‌های این کشور لذت ببرند که ورزشگاه‌ها نیز جزیی از آنها خواهند بود. برای هواداران تجربه خیلی خوبی خواهد بود.
مساله امنیت برای هواداران و تیم‌ها از همه چیز مهم‌تر است با توجه به نژاد پرستی‌هایی که در جریان بازی‌های این کشور اتفاق افتاده است. فیفا در ماه می روسیه را به خاطر شعارهای نژاد پرستانه در دیدار دوستانه برابر فرانسه ۳۰ هزار فرانک سوییس جریمه کرد. اینفانتینو در این باره اظهار کرد: نگران حقوق بشر، نژاد پرستی و امنیت نیستم. با این حال ما این قضیه را خیلی خیلی جدی گرفتیم و برنامه ریزی لازم را برای آن انجام دادیم.
او در ادامه گفت: برای نخستین بار ساخت ورزشگاه‌ها را کنترل کردیم تا همه چیز درست انجام شود.
رییس فیفا در پایان به جام جهانی‌های بعدی اشاره کرد و گفت: در سال‌های آینده این جشن بزرگ‌تر خواهد شد و تیم‌های بیشتری در سال ۲۰۲۶ در این بازی‌ها حضور خواهند داشت.

جام‌جهانی امتحان نهایی کی‌روش است
فقط یک اتفاق عامل صعود می‌شود

کارشناس فوتبال کشورمان گفت: الان نباید در خصوص آینده کاری کی‌روش اظهار نظر قطعی کرد و ابتدا باید کارنامه تیم ملی در جام‌جهانی مورد بررسی قرار گیرد.
کمتر از یک هفته به آغاز بیست و یکمین دوره رقابتهای جام جهانی در روسیه باقی مانده و تیم ملی فوتبال کشورمان برای حضور در این رقابتها در این کشور حضور دارد. ملی پوشان کشورمان در گروه دوم این رقابتها در کنار تیم های اسپانیا، پرتغال و مراکش حضور دارند و نخستین دیدارشان را روز بیست و پنجم خرداد برابر تیم ملی مراکش انجام می دهند.
دیداری که شاید به ظاهر ساده ترین دیدار ملی پوشان کشورمان در این مسابقات باشد، اما در نوع خود می تواند یکی از مشکل ترین دیدارهایی باشد که تیم ملی کشورمان در همه مسابقاتی که در جام های جهانی گذشته تاکنون پیش رو داشته تجربه کند.
جلال چراغپور در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تیم ملی کشورمان و حضورش در این مسابقات اظهار داشت: کار تیم ملی در روسیه بسیار سخت و شانس آنها برای صعود بسیار کم است. شانس تیم ملی ایران برای صعود از گروهی که پرتغال و اسپانیا و مراکش در آن حضور دارند آنقدر هست که ممکن است در نزدیکی کره زمین سیاره‌ای یافت شود که در آن حیات وجود داشته باشد.
وی در ادامه افزود: کارلوس کی روش ۷ سال است که هدایت تیم ملی را بر عهده دارد بعد از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و جام ملتهای ۲۰۱۵ استرالیا این سومین تورنمنت مهم و بزرگی است که او با تیم ملی ایران در آن حضور می‌یابد و بهترین آزمایش برای این که نمره نهایی‌اش را با تیم ملی ایران بگیرد.
سرمربی سابق تیم ملی ایران گفت: تیم ملی ما در رقابتهای انتخابی جام جهانی روسیه عملکرد خوبی داشت و صعودی بی دردسر و بدون استرس به این مسابقات را تجربه کرد. اما این اتفاق تازه ای در فوتبال ما نبود. یادمان هست که تیم ملی ما در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین هم با حشمت مهاجرانی یک صعود بی دردسر داشت. با این توضیح که آن زمان از آسیا و اقیانوسیه تنها یک تیم به جام جهانی می رفت نه مثل این دوره که ۴ تیم مستقیم و یک تیم هم غیر مستقیم برود. البته عملکرد کی‌روش در این مسابقات قابل ستایش است و من به این دلیل این نکته را بازگو کردم که با یادآوری آن خاطره به این نکته اشاره کنم که کار کی‌روش در فوتبال ایران بی سابقه نبوده است.
چراغپور با اشاره به پالس هایی که کی‌روش برای جدایی از تیم ملی بعد از مسابقات جام جهانی می دهد اظهار داشت: شاید اتفاقاتی بیفتد که حتی اگر کی‌روش خودش هم بخواهد در تیم ایران بماند این امکان برایش فراهم نباشد. یعنی ممکن است نتایج تیم ملی در آن مسابقات باعث شود که فوتبال کی‌روش را از تیم ملی پس بزند.
وی در توضیح این مطلب اظهار کرد: فقط در صورتی که تیم ملی با ۴ بازی از روسیه بازگردد می‌توان گفت کی‌روش کار جدید و بزرگی در فوتبال ایران انجام داده و در آن صورت باید هرطور شده او را همچنان حفظ کنیم. اما اگر با ۳ بازی از روسیه بازگردیم معلوم می‌شود کی‌روش در این هفت سال حضورش در ایران هیچ چیز جدیدی را به تیم ملی اضافه نکرده است. چون ما در چهار جام جهانی گذشته هم که حضور داشتیم با سه بازی مسابقات را ترک کردیم.
کارشناس فوتبال کشور گفت: ضمن این که اگر با سه بازی از این مسابقات برگردیم باز هم ممکن است بدون امتیاز و یا با تنها یک امتیاز از این مسابقات برگردیم که در آن صورت واقعا حضور هفت ساله کی‌روش در فوتبال ایران زیر سئوال می رود. ما در جام جهانی ۹۸ یک پیروزی مقابل تیم امریکا که در آن زمان از تیم های خوب دنیا بود به دست آوردیم. جلال طالبی در حالی تنها پیروزی تاریخ فوتبال ایران در جام های جهانی را به دست آورد که مدت زمان خیلی کمی قبل از مسابقات هدایت تیم ملی را بر عهده گرفته بود.
سرمربی سابق تیم ملی در خصوص این که شانس تیم ملی برای صعود از گروه دوم مسابقات چقدر است گفت: اگر بخواهیم تنها فوتبالی با قضیه برخورد کنیم و این احتمالات را از نظر قوانین نانوشته فوتبال در نظر گرفته و با علم فوتبال پیش‌بینی کنیم، باید بگوییم شانس تیم ملی ایران برای صعود از این گروه به همان اندازه است که ممکن است در کنار زمین سیاره‌ای کشف شود که در آن حیات وجود داشته باشد. این شانس واقعی ما برای صعود است. اما در عین حال فوتبال یک روی دیگر هم دارد که اتفاقات غیر فوتبالی محالات را در آن ممکن می کند.
چراغپور ادامه داد: در تاریخ فوتبال دنیا بارها و بارها اتفاقاتی خارج از چارچوب قوانین نا نوشته فوتبال و بر خلاف علم آن رقم خورده که تعدادش آنقدر زیاد است که از شمارش خارج است. مثلا پیروزی ۷ بر یک آلمان مقابل برزیل در همین جام جهانی گذشته یا قهرمانی یونان در مسابقات یورو ۲۰۰۴ و مثال های زیاد دیگر. شاید یکی از این اتفاقات در روسیه بتواند منجر به صعود تیم ملی ایران به مرحله بعدی شود وگرنه بر اساس پیش بینی هایی که با علم فوتبال می توان انجام داد صعود ما به مرحله بعدی چیزی در حد محال است.

اظهارات کیروش بعد از نخستین تمرین ایران در روسیه
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران درباره شرایط ملی‌پوشان و بازی اول ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صحبت کرد.
به نقل از خبرگزاری تاس، اولین جلسه تمرینی ملی‌پوشان فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در شهر باکوکا برگزار شد. حضور سردار آزمون، میلاد محمدی و سعید عزت‌اللهی در تمرین تیم ملی فوتبال ایران برای روس‌ها جالب بود. کارلوس کی‌روش بعد از جلسه تمرینی ملی‌پوشان درباره بازی حساس با مراکش گفت: ایران در یکی از سخت‌ترین گروه‌های جام‌جهانی قرار گرفته است. ولی بازیکنان من مصمم هستند که توانایی‌های خودشان را در این جام نشان دهند. همه بازیکنان به خوبی می‌دانند که چه مسئولیتی روی شانه‌های آن‌ها قرار دارد. جام‌جهانی تورنمنت مهم و سختی است و باید برای موفقیت در آن صددرصد توان خودمان را به کار ببندیم.
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران اضافه کرد: بازی حساس برای ما بازی با مراکش است که به ما خواهد فهماند که چه توانایی‌هایی داریم. ما آماده این بازی هستیم. بازی با پرتغال و اسپانیا هم برای ما یک چالش دیگری است. به همین خاطر من کلمه‌ای نمی‌گویم. فوتبال فقط سه نتیجه دارد برد، مساوی و باخت نتیجه دیگری داده نمی‌شود.

اسرائیل خواستار اخراج آرژانتین از جام جهانی ۲۰۱۸ شد!
فدراسیون فوتبال اسرائیل از فیفا درخواست اخراج تیم ملی فوتبال آرژانتین را از جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه مطرح کرد.به گزارش ایسنا و به نقل از آس، دیدار دوستانه آرژانتین و اسرائیل که به خاطر مسائل سیاسی لغو شد هنوز هم خبرساز است. بازیکنان آلبی سلسته حاضر نشدند برای انجام این بازی به این کشور سفر کنند. به همین خاطر فدراسیون فوتبال اسرائیل خواستار اخراج تیم ملی آرژانتین از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه شد. این فدراسیون قصد دارد شکایت خود را از طریق شرکت کومتک به فیفا ارائه دهد.
نمایندگان شرکت اسرائیلی به زوریخ سفر خواهند کرد تا درخواست خود را به فیفا مطرح کنند. آنها معقتدند فدراسیون فوتبال آرژانتین به تعهد خود برای برگزاری این دیدار عمل نکرده است.
لغو این دیدار بر رابطه دو کشور نیز تاثیر گذار خواهد بود. مسئولان اسرائیلی از این اتفاق به شدت عصبانی هستند چون علاوه بر خسارت وارد شده (حق پخش، اسپانسر و فروش بلیت) عمل آرژانتین یک پیروزی برای فلسطینی‌ها محسوب شد.
دیدار دوستانه این دو تیم قرارد بود شنبه آینده برگزار شود.

روسیه ضعیف ترین میزبان تاریخ جام جهانی
با اعلام رده بندی فیفا روسیه به عنوان ضعیف ترین میزبان تاریخ این رقابت ها مطرح شد.
به گزارش ایسنا و به نقل از اکسپرس، رده بندی فیفا امروز پنجشنبه اعلام شد و در آن تیم ملی روسیه میزبان جام جهانی به رده ۷۰ سقوط کرد و این در حالی است که عربستان رده ۶۷ خود را حفظ کرد. به این ترتیب روسیه ضعیف ترین رتبه را در بین تمامی میزبان های جام جهانی در حین برگزاری این رویداد بزرگ دارا شد. این دو تیم همچنین قرار ذاست هفته آینده در ورزشگاه لوژنیکی دیدار افتتاحیه جام جهانی را برگزار کنند. در این رده بندی تیم ملی آلمان همچنان در رده نخست قرار گرفت و رتبه نخست را پیش از جام جهانی حفظ کرد

تدارک ویژه مسکو برای میزبانی جام جهانی
به گزارش ایسنا، در فاصله یک هفته تا شروع جام جهانی فوتبال در روسیه، شهردار مسکو اعلام کرد ۳۷ آمبولانس و ۳۲۰ متخصص در سراسر شهر مسکو حضور خواهند داشت. این آمبولانس‌ها جدیدترین تجهیزات پزشکی از جمله دستگاه تنفس مصنوعی و دستگاه شوک و مانیتور ضربان قلب را دارند و در صورتی که برای تماشاگران جام جهانی مشکلی رخ دهد خدمات ارائه خواهد شد. جام جهانی فوتبال هفته آینده با دیدار روسیه و عربستان سعودی در ورزشگاه لوژنیکی مسکو آغاز می‌شود و هیجان یک ماهه فوتبال جهان را در بر خواهد گرفت.

دوومیدانی قهرمانی آسیا - ژاپن؛
کسب نخستین مدال تاریخ دختران جوان دو و میدانی ایران در آسیا
ریحانه آرانی با کسب مدال برنز پرتاب چکش مسابقات قهرمانی جوانان آسیا تاریخ ساز شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، در جریان برگزاری هجدهمین دوره مسابقات دو و میدانی قهرمانی جوانان آسیا (ژاپن ۲۰۱۸)، ریحانه آرانی موفق شد با ثبت رکورد ۵۵.۴۶ متر ضمن شکستن رکورد ملی پرتاب چکش جوانان ایران به مدال برنز این دوره از رقابت‌ها دست یابد.
آرانی با کسب این مدال به عنوان نخستین ورزشکار دختر مدال آور دو و میدانی ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا تاریخ ساز شد. آرانی سال گذشته نیز به مدال برنز رقابتهای قهرمانی نوجوانان آسیا در تایلند دست پیدا کرده بود.
ورزشکاری از چین با رکورد ۶۵.۰۰ متر به عنوان قهرمانی رسید و پرتابگر دیگری از چین با پرتابی به طول ۵۶.۴۰ متر به نایب قهرمانی رسید. ورزشکارانی از ژاپن و قطر نیز عنوان های چهارم تا پنجم را کسب کردند.

دارندگان بلیت جام‌جهانی بدون‌ویزا به روسیه می‌روند
کمتر از ٨ روز به آغاز رقابت های جام جهانی فوتبال روسیه، نظام روادید برای سفر دارندگان بلیت مسابقات فوتبال به طور موقت لغو شده و آنها می توانند از امروز بدون ویزا به این کشور سفر کنند.
به گزارش ایرنا، طرفداران فوتبال کافی است که در مبادی مرزی روسیه، کارت ویژه طرفدار فوتبال (فن آیدی) یا نسخه مجازی ثبت خود با این عنوان را ارائه کنند.
رسانه های روسیه در چند روز گذشته خبرهای متعددی درباره برنامه های ویژه سرگرمی برای طرفداران فوتبال در شهرهای میزبان داده اند ضمن اینکه قرار است جشنواره های ویژه برای طرفداران فوتبال برگزار شود.
در مقابل ساختمان اصلی دانشگاه دولتی مسکو مکان ویژه ای برای برگزاری برنامه های سرگرمی در نظر گرفته شده است.
مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱٨ به میزبانی روسیه در ۱۱ شهر و ۱۲ ورزشگاه، ۲۴ خرداد ماه ۹۷ آغاز می شود.
مسکو، سن پترزبورگ، کالینینگراد، نیژنی نووگراد، قازان، سامارا، سارانسک، ولگاگراد، رستف نا دُنو، سوچی و یکاترینبورگ شهرهای میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۱٨ هستند.
تیم ملی فوتبال ایران یکی از ٣۲ تیم حاضر در این رقابت ها در گروه «بی» با اسپانیا، پرتغال و مراکش هم گروه شده است.
ایران در نخستین دیدار خود باید ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد ۹۷) ساعت ۱٨:٣۰ به وقت ایران در ورزشگاه سنت پترزبورگ برابر مراکش، در دومین دیدار در ساعت ۲۱:٣۰ روز ۲۰ ژوئن (٣۰ خرداد ۹۷) در ورزشگاه قازان به مصاف تیم ملی اسپانیا قهرمان پیشین جام جهانی فوتبال و در سومین بازی گروهی خود در ساعت ۲۱:٣۰ روز ۲۵ ژوئن (۴ تیر ۹۷) در سارانسک با یاران کریستین رونالدو پرتغالی مدافع عنوان قهرمانی اروپا بازی می کند.
تیم ملی فوتبال ایران ساعاتی پیش به عنوان نخستین تیم جام جهانی وارد مسکو شد.

شکست ناپذیرها
تیم ملی برزیل در ۷ دوره حضور خود در جام جهانی شکست ناپذیربوده و طعم شکست را نچشیده است. به گزارش ایسنا، جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه ۷ روز دیگر آغاز می‌شود و ۳۲ تیم حاضر در این رقابت‌ها در هشت گروه چهار تیمی برابر هم به میدان می‌روند.
سایت فیفا تا آغاز برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه اقدام به روز شمار این رقابت‌ها کرده و هر روز به مناسبت تعداد روزهای باقی مانده یک واقعه مربوط به جام جهانی را مورد بررسی قرار داده است.
تیم ملی برزیل تاکنون در ۷ دوره حضور خود در جام جهانی شکست ناپذیر بوده است و بدون باخت تورنمت را به پایان رسانده است. برزیل در دوره های (۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۷۰، ۱۹۷۸، ۱۹۸۶، ۱۹۹۴، ۲۰۰۲) جام جهانی بدون باخت بوده است و امیدوار است در روسیه برای هشتمین بار به این مهم دست یابد.

بیشترین حضور ناکام
تیم ملی فوتبال اسکاتلند با ۸ بار حذف در مرحله گروهی جام جهانی رکورددار است.
جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه ۸ روز دیگر آغاز می‌شود و ۳۲ تیم حاضر در این رقابت‌ها در هشت گروه چهار تیمی برابر هم به میدان می‌روند.
تیم ملی فوتبال اسکاتلند با ۸ بار حذف در مرحله گروهی جام جهانی یک رکورد به نام خود ثبت کرده است و بیش از هر کشور دیگری در مرحله گروهی جام جهانی حذف شده است. اسکاتلند آخرین بار در سال ۱۹۹۸ در جام جهانی حاضر بود که در مرحله گروهی این رقابت‌ها کنار رفت.