قهرمان و نایب قهرمان جهان و قهرمان اروپا؛ پر!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۹ تير ۱٣۹۷ -  ٣۰ ژوئن ۲۰۱٨برنامه مرحله حذفی روز ۱۷
۱۰ تیرماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۰/ روسیه - اسپانیا؛ ورزشگاه لوژنیکی
۱۰ تیرماه ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۰/ دانمارک - کرواسی، ورزشگاه نیژنی نووگورود

اخبار روز- بخش ورزشی: به نقل از Inside the games، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در یک موضع گیری ورزشی-سیاسی عملکرد روسیه در برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ را بی‌نظیر خواند. او ماه آینده با ولادیمیر پوتین،
دیدار خواهد کرد. ترامپ در این باره گفت‌: فکر می‌کنم که آن‌ها بی‌نظیر عمل کردند. حتی اگر طرفدار فوتبال نباشی این بازی‌ها جذاب هستند. پسر من به تماشای فوتبال و بازی‌های جام جهانی علاقه دارد.
پس از انتخاب آمریکا، کانادا و مکزیک برای جام جهانی ۲۰۲۶، پوتین اعلام کرد که خوشحال می‌شود تجربیاتش را در زمینه برگزاری جام جهانی با این کشورها به اشتراک بگذارد. پوتین این میزبانی را به آمریکا تبریک گفته بود.
اما در آن طرف خاور دور و در حالی که بازیکنان کره جنوبی سرمست از پیروزی تاریخی بر آلمان در بدو ورود به فرودگاه سئول مشغول صحنه آرائی برای عکس دسته جمعی خبری بودند ناگهان با واکنش تعدادی از مردم که به سوی آنان تخم مرغ پرتاب می کردند و از بازیهای ضعیف آنان انتقاد داشتند روبرو شدند.
در حالی که انتظار نمی رفت سوئد بر مکزیک غلبه کند و با صدرنشینی یا دومی به مرحله بعد صعود کند ولی این امر بر خلاف انتقادات رسانه ها اتفاق افتاد. علی کریمی سوئد یعنی زلاتان ابراهیموویچ در حمله‌ای جدید به رسانه‌های سوئد، آنها را نژادپرست و طرفدار حزب باد نامید. ایبرا با اشاره به اهانت‌های نژادپرستانه علیه جیمی دورماز بازیکن ترکیه‌ای‌الاصل تیم ملی سوئد به خاطر عملکردش در بازی مقابل آلمان - در دیداری که سوئدی‌ها بازی را ۲ بر یک باختند - گفت: این طبیعی است. مردم همان طرف هستند که باد می‌وزد ... درست مانند رسانه‌های سوئد. این اتفاق در تمام طول حرفه بازیگری من هم رخ داد. بدترین چیز این است که شما یک سوئدی باشید و رسانه‌های سوئد این رویه را در پیش می‌گیرند اما این دنیایی است که ما در آن زندگی می‌کنیم.
بیش از این زلاتان از صعود تیم صعود به مرحله یک هشتم ابراز خوشحالی کرد و یک جمله ای را بیان کرد که به مذاق تعدادی از رسانه های سوئد خوش نیآمد. زلاتان گفت: من جهان را تسخیر کردم و اکنون سوئد در حال تسخیر جهان است!
این که چرا علیرضا فغانی را برای قضاوت دیدار آرژانتین و فرانسه انتخاب کرده بودند سئوالی است که پرداختن به آن لازم است. چند داور هستند که امتیازات لازم را تاکنون برای کاندیدای قضاوت فینال دارا هستند. یکی از این
اینکه در بازی آرژانتین و فرانسه هفت گل به ثمر رسید از عجایب این جام است. فرانسه این بازی را بهر وضعیتی بود از آرژانتین برد اما در سطحی نیست که جزو چهار تیم پایانی شود.

بازی مهم دیگر بین اوروگوئه و پرتغال همگروه ایران در دور مقدماتی برگزار شد. بدون هیچ مکث و شک و شبهه ای بهترین، زیباترین، فنی ترین و تاکتیکی ترین گل جام تاکنون را کاوانی فوروارد تیم اوروگوئه به ثمر رساند. گل نخست این تیم با سه ضرب پاس و از طول و قطر زمین با ضربه زیبای سر مهاجم اوروگوئه وارد درواز پرتغال قهرمان اروپا شد. داور مکزیکی در این بازی فشرده و پردرگیری تا دقیقه ۹۱ قضاوت عالی داشت اما در چهار دقیقه وقت اضافی متزلزل نشان داد.
در نیمه دوم په په مدافع پرتغال توانست روی یک ضربه کرنر با سر دروازه حریف را با کند و بازی را مساوی کند. اما کاوانی خیلی زود و با ضربه ای زیبا چنان دروازه پرتغال را فرو ریخت که اسکار تاپارز مربی عصا بدست و صدمه دیده اوروگوئه نیز به پا خاست. با این پیروزی رونالدو و پرتغال مثل آرژانتین و مسی امشب آسمان روسیه را به مقصد کشورهای شان ترک می کنند.

وداع آرژانتین و مسی با جام بیست‌ویکم
مرحله حذفی جام جهانی ۲۰۱٨ با نبرد تیم‌های ملی فرانسه و آرژانتین با قضاوت علیرضا فغانی، داور شایسته کشورمان در ورزشگاه کازان آغاز شد، دیداری که در نهایت به برتری ۴ بر ٣ فرانسه، حذف تلخ لیونل مسی و آرژانتین و راهیابی خروس‌ها به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌ها انجامید.
نیمه اول
بازی از همان ابتدا با برتری فرانسه شروع شد و این تیم مزد بازی خوب خودش را با خطای منجر به پنالتی روی امباپه گرفت. دو دقیقه پس از اعلام پنالتی، گریزمان در دقیقه ۱٣ گل برتری فرانسه را در خلاف جهت حرکت آرمانی، سنگربان رقیب به ثمر رساند.
در ادامه باز هم فرانسه به لطف سرعت امباپه و پوگبا در قلب دفاع آرژانتین خطرساز شد، اما به گل نرسید. در سوی مقابل لیونل مسی مانند تیمش در بیشتر دقایق سردرگم نشان می‌داد، اما در نهایت پاس بانگا با شوت دیدنی دی‌ماریا به گل تساوی آرژانتین در دقیقه ۴۱ تبدیل شد.
براساس این گزارش، در دقایق پایانی نیمه نخست ماسکرانوی آرژانتینی با کارت زرد فغانی جریمه شد و این نیمه با تساوی یک - یک به پایان رسید.
نیمه دوم
در ۴۵ دقیقه دوم شاهد یکی از جذاب‌ترین فوتبال‌های سال‌های اخیر بودیم. ابتدا ضربه مسی با دخالت مرکادو در دقیقه ۴٨ به گل دوم آرژانتین تبدیل شد، اما طوفان فرانسه، تیم آمریکای جنوبی و دفاع ضعیفش را ویران کرد.
ابتدا پاوارد در دقیقه ۵۷ با یک شوت زیبا و در ادامه امباپه در دقایق ۶۴ و ۶٨ برتری ۴ بر ۲ فرانسه را رقم زدند. البته این پایان کار نبود و سرخیو آگوئروی تعویضی در دقیقه ٣+۹۰ اختلاف دو تیم را به یک گل کاهش داد و بر اسکوربورد ورزشگاه برتری ۴ بر ٣ شاگردان دشان نقش بست.
در روزی که علیرضا فغانی قضاوت این بازی را بر عهده داشت، تالیافیگو، بانگا، روخو از آرژانتین اخطار گرفتند و متویدی از فرانسه هم با دریافت کارت زرد بازی بعدی تیمش را از دست داد. در نهایت فرانسه با برتری ۴ بر ٣ در اولین بازی مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی در مرحله ی بعد به دیدار اروگوئه خواهد رفت.
گفتنی است از جام جهانی ۱۹٨۶ تا به حال، این بازی پرگل‌ترین رقابت مرحله یک‌ هشتم نهایی جام جهانی بوده است.

وداع زودهنگام رونالدو با جام جهانی
کاوانی، اروگوئه را به مرحله بعد برد
پرتغال ۱ - ۲ اروگوئه
داور: سزار آرتور راموس (مکزیک)
ورزشگاه: سوچی
گل: ادینسون کاوانی (۷ و ۶۱) برای اروگوئه، په په (۵۴) برای پرتغال
کارت زرد: ریکاردو کوارشما و کریستیانو رونالدو (پرتغال)
ترکیب پرتغال: روی پاتریسیو، پپه، رافائل گوئررو، ژوزه فونته، ژائو ماریو، فرناندو سیلوا، ویلیام کاروالیو، ریکاردو، گونچالو گدس، آدرین سیلوا و کریستیانو رونالدو
ترکیب اروگوئه: فرناندو موسلرا، خیمنس، دیگو گودین، بنتاکور، ناهیتی ناندس، لوئیس سوارس، لوکاس توریرا، وسینو لاکسالت، ادینسون کاوانی و مارتین کاسارس
نیمه اول
بازی با سوت داور مکزیکی شروع شد و تلاش دو تیم برای رسیدن به جمع ۸ تیم برتر شروع شد.
دقیقه ۲: اولین خطر بازی را برناردو سیلوا ایجاد کرد و ضربه او با اختلاف کم از بالای دروازه به بیرون رفت.
دقیقه ۵: شوت کریستیانو رونالدو با قدرت زده شد ولی زاویه مناسب نداشت و در مرکز دروازه دفع شد.
دقیقه ۷: ادینسون کاوانی موفق شد به زیبایی با ضربه سر دروازه پرتغال را باز کند. این ۴۴ گل این بازیکن در تیم ملی اروگوئه بود.
دقیقه ۱۰: سانتر بازیکنان پرتغال در دهانه دروازه با ضربه سر بی‌دقت فونته به بیرون رفت.
در دقیقه ۲۰ بازی لوئیس سوارس سرنگن شد تا داور برای این تیم یک ضربه اعلام کند. کاشنه زیبای این بازیکن را نیز پاتریسیو برگشت داد.
در اواخر بازی ادینسون کاوانی یک موقعیت دیگر را نیز از دست داد و در نهایت داور مکزیکی بعد از اعلام دو دقیقه وقت های اضافی در سوت خود دمید و نیمه نخست این دیدار با برتری یک بر صفر اروگوئه برابر پرتغال به پایان رسید.
نیمه دوم
دقیقه ۵۱: شوت رافائل از پشت محوزه جریمه با اختلاف از کنار دروازه موسلرا به بیرون رفت تا همچنان دروازه فرناندو موسلرا در جام جهانی روسیه بسته مانده باشد.
دقیقه ۵۴: په په موفق شد گل تساوی را به ثمر برساند و برای اولین بار دروازه موسلرا را در این جام بازی کند. او توانست با ضربه سر تیمش را به گل برساند.
دقیقه ۶۱: ادینسون کاوانی موفق شد گل دوم تیمش را نیز به زیبایی وارد دروازه پرتغال کند تا ضمن به ثمر رساندن ۴۵ گل ملی خود، تیمش را یک بار دیگر پیش بیندازد.
دقیقه ۶۹:‌ برناردو سیلوا در شلوغی دروازه اروگوئه صاحب توپ شد و نتوانست دروازه بدون دروازه بان اروگوئه را باز کند.
در ادامه ادینسون کاوانی زننده دو گل اروگوئه مصدوم شد و زمین بازی را ترک کرد.
دقیقه ۷۷: بار دیگر رافائل گوئررو شانس خود را برای باز کردن دروازه اروگوئه امتحان کرد که این موقعیت نیز از دست رفت و راهی دروازه نشد.
دقیقه ۸۵: شوت از راه دور فرناندس را دروازه بان اروگوئه مهار کرد.
در نهایت این دیدار با برتری ۲ بر یک اروگوئه به پایان رسید و این تیم به مرحله بعد رقابت ها صعود کرد و اروگوئه نیز حریف فرانسه شد.