اعلام وضعیت فوق العاده در شیلی از سوی رئیس جمهوری این کشور

اعلام وضعیت فوق العاده در شیلی از سوی رئیس جمهوری این کشور

خبرگزاری فرانسه روز شنبه خبر داد در پی اعتراض های خشونت آمیز به افزایش بهای بلیط مترو، رئیس جمهوری شیلی در پایتخت این کشور وضعیت فوق العاده اعلام و مسئولیت تامین امنیت را به ارتش واگذار کرده است.

بهای بلیط متروی سانتیاگو در ساعات پر رفت و آمد از ۸۰۰ پزو به ۸۳۰ پزو افزایش یافته است. در ماه ژانویه نیز ۲۰ پزوی دیگر به بهای بلیط مترو افزوده شده بود. در خلال اعتراض های جمعه، تظاهرکنندگان در چندین منطقه از پایتخت با پلیس درگیر شده و پس از حمله به ایستگاه های مترو، کل این شبکه را به تعطیل کشاندند.

شبانگاه و در ادامه این اعتراض ها، شرکت برق انل (ENEL) و یکی از شعب بانک شیلی نیز به آتش کشیده شد و به تعدادی از ایستگاه های مترو کوکتل مولوتف پرتاب شد.

شبکه مترو پایتخت ۶ میلیون نفری شیلی روزانه ۳ میلیون مسافر را جابجا کرده ونقش اصلی را در مسافرت های درون شهری این شهر ایفا می کند. با تعطیل شدن مترو سانتیاگو، ساکنان شهر مجبور شدن تا با پای پیاده و گاهی با طی مسافت های طولانی به منازل خود روند که این امر صحنه های پر هرج و مرجی را ایجاد کرد.

در جریان این درگیری های بی سابقه، پلیس با ماشین آبپاش و گاز اشک آور با معترضینی که در بسیاری از نقاط شهر با موانع راه بندان کرده بودند درگیر شد. تاکنون ۱۳۳ نفر به اتهام آسیب رساندن به تجهیزات و تاسیسات مترو دستگیر شده اند.

برآورد می شود که خسارت به مترو شیلی بالغ بر ۷۰۰ هزار دلار شود.

https://akhbar-rooz.com/?p=8590 لينک کوتاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: