بیانیه شورای بازنشستگان ایران بمناسبت آغاز سال نو

به باور افکارعمومی، اگر پدیده کرونا به نجات حکومت سرمایه نیامده بود شاید این جدال در رشد و گستردگی خود برای تغییر اساسی و بهبود شرایط زندگی ، یکسره تکلیف را به سرانجام میرساند

شاید درتاریخ معاصر ایران سالی به تلخی ۱۳۹۸ شمسی نداشته باشیم. سالی که از ابتدا با سیلی ویرانگر با صدها قربانی و تخریب و ویرانی آغاز و با حوادث تاریخی تلخ، یکی پس از دیگری بر بستری از فقر و فشارهای عمومی ادامه یافت و اینک به یُمن وجود ساختار سیاسی مبتنی بر جدائی کامل و در ضدیت با منافع عمومی ، جامعه را در بحران دلهره آوری از شرایط مرگ و نیستی با هزاران قربانی و گسست اجتماعی و انزوای فردی و خانوادگی فرو برده و شروع بهار سال ۱۳۹۹ را نیز به تلخ ترین بهار زندگی مان تبدیل کرده است.

مصائبی که در این چهاردهه و بویژه دراین سال گریبانگیرمان شده ، تماما” بلایائی انسانی و قابل اجتناب بودند که تک تک آنان کیفرخواست مسئولینی خواهد شد که جامعه ای بالقوه مستعد، خلاق ، پویا و با ظرفیتهای بالا را به چنین شرایط غیر قابل تحملی کشاندند . همه نعمات ، امکانات و ظرفیت های یک جامعه هشتاد و پنج میلیونی را برای سیاستهای بقاء خود، هزینه کردند.
طبقه مزدبگیر جامعه اعم از کارگران ، معلمان ، کادر درمانی ، بازنشستگان، بیکاران، بی ثبات کاران و همه مردمی که در تامین معیشت و زندگی خود بشدت آسیب دیده اند ، قربانیان اصلی سیاست هائی شده اند که خارج از اراده شان برآنان تحمیل شده است.

بيشتر بخوانید:  شورای بازنشستگان ایران: "فرار از زندان" ، گریز از مرگ !

اما مشخصه مهم این سال پیشروی جنبش های مزدبگیران، زنان و همه مردم به خشم آمده و هجومشان به کل وضعیت موجود بود که با قدرتمندترین و جسورانه ترین تعرضات تا مرز تعیین تکلیف با قدرت سیاسی حاکم پیش رفتند و حتی جایگزین این شرایط یعنی “اداره شورائی” را ، وارد گفتمان سیاسی- اجتماعی کردند.
برآیند جدال مردم با حکومت در خیزش خونین آبان ماه و سپس در دیماه و با استمرار این رویاروئی در بی اعتنائی به نمایش انتخاباتی حکومت نشان داده شد.

به باور افکارعمومی، اگر پدیده کرونا به نجات حکومت سرمایه نیامده بود شاید این جدال در رشد و گستردگی خود برای تغییر اساسی و بهبود شرایط زندگی ، یکسره تکلیف را به سرانجام میرساند.
در این روزها و ساعات پایانی سال ، درمشارکت وهمدردی با خانواده های همه جانباختگان این سال که غم سنگین جای خالی عزیزانشان را تحمل میکنند، و با خواست فوری آزادی زندانیان ، با پشت سرگذاشتن این دوران مصیبت بار کم سابقه، سال پیش رو را به سالی در دفاع از زندگی و بازپس گیری هرآنچه از ما ربوده و دریغ کرده اند تبدیل خواهیم کرد.

شورای بازنشستگان ایران

۲۸ اسفند ۹۸

https://akhbar-rooz.com/?p=23324 لينک کوتاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها