هر روز با یورو ۲۰۲۱؛ یک زن داور بازی افتتاحیه امشب؛ ترکیه -ایتالیا

در این گزارش می خوانیم: بیوگرافی مختصر پیدایش جام ملتهای اروپا،قهرمانان هر دوره ،معرفی تیمهای گروه اول ،برنامه بازیها- به تفکیک  ساعت و روز، کشورهای میزبان، داوران

نازک بین: ایده برپایی جام ملت‌هاى اروپا که در ابتدا “قهرمان اروپا” نامیده مى‌شد، توسط “آنری دلونای” فرانسوی در سال ۱۹۲۷ مطرح شد اما این ایده تا سال ۱۹۵۷ یعنی سه سال بعد از مرگ او عملی نشد. دلونای که در نیمه ابتدایى دهه پنجاه میلادى به عنوان دبیر کل وقت یوفا و فدراسیون فوتبال فرانسه فعالیت می‌کرد، طرحى ساده براى حضور تمام تیم‌هاى ملى اروپایى بصورت بازیهاى رفت و برگشت وسط هفته ارائه داد و روزنامه اکیپ فرانسه هم با او هم صدا شد اما فیفا از ترس بى اعتبار شدن جام جهانى یوفا را مجبور کرد این طرح را در سال ۱۹۵۴ رد کند. یک سال بعد پس از مرگ دلونای ، پسرش “پیر” با حمایت روزنامه نگاران فرانسوی، رویاى پدر اش را برآورده کرد و پروژه برگزاری “جام قهرمانى اروپا” کلید زده شد. در نهایت جام ملت‌های اروپا که بسیاری آن را همطراز جام جهانی می‌دانند، نخستین مرتبه در سال ۱۹۶۰ و به میزبان کشور فرانسه برگزار شد و به افتخار دلونای، جام قهرمانی این مسابقات با نام این شخصیت به “ایگور نتو” کاپیتان تیم شوروی قهرمان نخستین دوره مسابقات اهدا شد. نخستین بازی مرحله انتخابی اولین دوره جام ملت‌های اروپا ۵ آوریل سال ۱۹۵۹ بین دو تیم ایرلند جنوبی و چکسلواکی برگزار شد که ایرلند با نتیجه ۲ بر صفر در این بازی پیروز شد و اتحاد جماهیر شوروی در فینال با نتیجه ۲ بر یک یوگسلاوی را شکست داد و فاتح نختسین دوره این جام لقب گرفت. مترویلی(۴۹) و پونه دلنیک(۱۱۳) برای شوروی و کالیچ(۴۳) برای یوگسلاوی در آن بازی گل زدند.

اسامی تیم‌های قهرمان ادوار گذشته جام ملت‌های اروپا به شرح زیر است:
*۱۹۶۰ فرانسه:
قهرمان: شوروی
فینال: شوروی ۲ – یوگسلاوی یک
دیدار رده‌بندی: چکسلواکی ۲ – فرانسه صفر
ستاره جام: ویکتور پوندلنیک از شوروى
آقاى گل: ژان ونسان و ژوسف فونتن از فرانسه با پنج گل

*۱۹۶۴ اسپانیا:
قهرمان: اسپانیا
فینال: اسپانیا ۲ – شوروی یک
دیدار رده‌بندی: مجارستان ۳ – دانمارک یک
ستاره جام: لوییس سوآرس از اسپانیا
آقاى گل: اولد مادسن از دانمارک با ۷ گل

*۱۹۶۸ ایتالیا:
قهرمان: ایتالیا
فینال: ایتالیا یک (۲) – یوگسلاوی یک (صفر) – پنالتی
دیدار رده‌بندی: انگلستان ۲ – شوروی صفر
ستاره جام: دینو زوف از ایتالیا
آقاى گل: دراگان ژاجیچ از یوگسلاوى با سه گل

۱۹۷۲* بلژیک:
قهرمان: آلمان غربی
فینال: آلمان غربی ۳ – شوروی صفر
دیدار رده‌بندی: بلژیک ۲ – مجارستان یک
ستاره جام: گردمولر از آلمان غربى
آقاى گل: گرد مولر از آلمان غربى با پنج گل

۱۹۷۶* یوگسلاوی:
قهرمان: چکسلواکی
فینال: چکسلواکی ۲ (۵) – آلمان غربی ۲ (۳)
دیدار رده‌بندی: هلند ۳ – یوگسلاوی ۲
ستاره جام: آنتونیو پاننکا از چکسلواکى
آقاى گل: دیتر مولر از آلمان غربى با چهار گل

*۱۹۸۰ ایتالیا:
قهرمان: آلمان غربی
فینال: آلمان غربی ۲ – بلژیک یک
دیدار رده‌بندی: چکسلواکی یک (۹) – ایتالیا یک (۸)
ستاره جام: هورست هروبش از آلمان غربى
آقاى گل: کلاوس آلوفس از آلمان غربى با سه گل

*۱۹۸۴ فرانسه: (از این دوره دیدار رده‌بندی برگزار نشد)
فرانسه: فرانسه
فینال: فرانسه ۲ – اسپانیا صفر
ستاره جام: میشل پلاتینى از فرانسه
آقاى گل: میشل پلاتینى از فرانسه با نه گل

*۱۹۸۸ آلمان غربی:
قهرمان: هلند
فینال: هلند ۲ – شوروى صفر
ستاره جام: مارکو فان باستن از هلند
آقاى گل: مارکو فان باستن از هلند با پنج گل

*۱۹۹۲ سوئد:
قهرمان: سوئد
فینال: دانمارک ۲ – آلمان صفر
ستاره جام: پیتر اشمایکل از دانمارک
آقاى گل‌ها: دنیس برکمپ از هلند، هنریک لارسن از دانمارک، کارل هاینس ریدله از آلمان و توماس برولین از سوئد با سه گل

*۱۹۹۶ انگلستان:
قهرمان: آلمان
فینال: آلمان ۲ – چک یک
ستاره جام: ماتیاس سامر از آلمان
آقاى گل: آلن شیرر از انگلستان با پنج گل

*۲۰۰۰ بلژیک – هلند:
قهرمان: فرانسه
فینال: فرانسه ۲ – ایتالیا یک
ستاره جام: دیوید ترزگه از فرانسه
آقاى گل‌ها: پاتریک کلایورت از هلند و ساوو میلوسوویچ از یوگسلاوى با پنج گل

*۲۰۰۴ پرتغال:
قهرمان: یونان
فینال: یونان یک – پرتغال صفر
ستاره جام: تئودور زاگوراکیس از یونان
آقاى گل: میلان باروش از جمهوری چک با پنج گل

*۲۰۰۸ اتریش – سوئیس:
قهرمان: اسپانیا
فینال: اسپانیا یک – آلمان صفر
ستاره جام: ژاوی هرناندز از اسپانیا
آقای گل: داوید ویا از اسپانیا با پنج گل

*۲۰۱۲: لهستان – اوکراین:
قهرمان: اسپانیا
فینال: اسپانیا ۴ – ایتالیا صفر
آقای گل: فرناندو تورس از اسپانیا با سه گل

۲۰۱۶ فرانسه قهرمان:پرتغال

فینال:فرانسه ۰ پرتغال یک

گروهبندی تیمهای ۲۰۲۱:

گروه A: ایتالیا، ترکیه، ولز، سوییس

گروه B: بلژیک، روسیه، دانمارک، فنلاند

گروه C: اوکراین، هلند، اتریش، مقدونیه شمالی

گروه D: انگلیس، کرواسی، جمهوری چک، اسکاتلند

گروه E: اسپانیا، سوئد، لهستان، اسلواکی

گروه F: آلمان، پرتغال، فرانسه، مجارستان

نگاه به چهار تیم گروه  A  


 ترکیه

ترک‌ها شاید سه سال قبل فرصت حضور در جام جهانی روسیه را از دست دادند اما بازسازی قوی تیم آنها بدان معناست که قطعاً می‌توان این تیم را جزو شگفتی‌سازهای جام و دارای پتانسیل صعود دانست. تیم سنول گونش برای رسیدن به مرحله نهایی رقابت‌ها رقیبی مانند ایسلند را از پیش رو برداشت اما بیش از آن، عملکرد این تیم در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ بوده که توجه همگان را برانگیخت، جایی که ترکیه توانست پیروزی‌هایی قاطع برابر رقبایی مانند هلند پرستاره و نروژ ارلینگ هالند را شکست دهد تا ثابت کند چیزی از مدعیان کم ندارد. یکی از امتیازات همیشگی ترکیه در جام‌های بزرگ حمایت پرشور هوادارانش است، اگرچه امسال به خاطر شرایط خاص اروپا به خاطر شیوع کرونا ممکن است ترکیه‌ای‌ها مانند همیشه از این حمایت برخوردار نباشند.

ایتالیا

مانند ترکیه، ایتالیا هم جزو جا ماندگان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بود، ناکامی که شوک و لطمه بزرگی به اعتبار آتزوری وارد کرد. ایتالیایی‌هاذ با انتصاب روبرتو مانچینی به عنوان سرمربی تیم ملی این کشور، به اولین ناکامی‌شان برای حضور در جام جهانی از سال ۱۹۵۸ واکنش نشان دادند. سرمربی سابق منچسترسیتی هم فوراً تأثیرش را بر عملکرد این تیم گذاشت. آتزوری یکی از تنها دو تیم راه یافته به مرحله گروهی یورو ۲۰۲۰ است که تمام بازی‌های مرحله مقدماتی این رقابت‌ها را برد. اما تحسین‌برانگیزتر از این رکورد، فرمول فوق‌العاده‌ای است که مانچینی برای درهم آمیختن تجربه کهنه‌کارهای تیم وانرژی و انگیزه بازیکنان جوانش پیدا کرده است. اگر یورو ۲۰۲۰ در موعد مقررش یعنی در همان تابستان سال قبل برگزار می‌شد، شاید بازیکنانی مانند استفانو سنسی، نیکولو بارلا و آلساندرو باستونی بیش از اندازه برای حضور در این رویداد بزرگ خام تلقی می‌شدند اما آنها در فصلی که گذشت استعداد و توانایی‌های‌شان را ثابت کردند تا مانچو چاره‌ای جز دعوت کردن‌شان به تیم ملی نداشته باشد. علاوه بر این برخورداری ایتالیایی‌ها از امتیاز میزبانی از تمام بازی‌هایش در مرحله گروهی (در شهر رم) هم برگ برنده‌ دیگری است که به مانچو و مردانش برای صعود به مرحله حذفی کمک می‌کند.

ولز

ولزی‌ها ۵ سال پیش شگفتی‌ساز جام ملت‌ها بودند، چون که تنها تیمی که توانست از پس‌ پیشروی‌شان برآید، پرتغال، قهرمان رقابت‌ها بود که آنها را در مرحله نیمه نهایی شکست داد. گرث بیل و یارانش که در آن دوره از رقابت‌ها بلژیک پرستاره را هم با نتیجه ۳ بر یک از پیش رو برداشتند، حالا با هدایت رایان گیگز امیدوارند همان راه را دوباره طی کنند البته اگر سرمربی‌شان بتواند فارغ از مسائل حاشیه‌ای که برای مدتی تمرکز او را گرفت، راه صعود را به مردانش نشان دهد. یکی از مهمترین فاکتورهایی که شانس ولزی‌ها را برای صعود افزایش می‌دهد، آمادگی آرون رمزی، بال تیم فوتبال یوونتوس است، البته تنها یکی از بازیکنان دارای پتانسیل تأثیری گذاری برعملکرد «اژدهایان» است.

سوئیس

بعد از پیشروی تا مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۸، سوئیسی‌ها قطعاً‌ نمی‌خواهند که پسرفت داشته باشند و حضور در مرحله حذفی یک تورنمنت بزرگ دیگر حداقل هدف مردان ولادیمیر پتکوویچ است. سوئیسی‌ها شاید مانند سه تیم دیگر گروه ستاره ممتازی که بتواند یک تنه سرنوشت بازی را برای‌شان تغییر دهد نداشته باشند اما نقطه قوت آنها کار گروهی‌شان است و به لطف همین کار گروهی بود که در دور قبلی لیگ ملت‌های اروپا با صعود از گروهی که بلژیک و ایسلند هم در آن بودند، خودی نشان دادند و تیم چهارم رقابت‌‌ها شدند. بعد از آن رقابت‌ها هم سوئیسی‌ها مقابل ابرقدرت‌هایی مانند آلمان و اسپانیا، با درخشش بازیکنانی مانند ژردان شکیری و هریس سفروویچ نشان دادند توانایی به زحمت انداختن هر رقیبی را دارند.

جام ملت های اروپا قرار بود سال گذشته برگزار شود اما به دلیل همه گیری کرونا یک سال به وقفه افتاد. در ادامه برنامه بازیها همراه با ساعت(زمان بوقت ایران است) و شهرمیزبان بشرح زیر میآید”

برنامه گروه A

جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰
ترکیه – ایتالیا (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه المپیکو رم – ایتالیا)

شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
ولز – سوئیس (ساعت ۱۷:۳۰ – ورزشگاه الیمپیا باکو – آذربایجان)

چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
ترکیه – ولز (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه الیمپیا باکو – آذربایجان)
ایتالیا – سوئیس (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه المپیکو رم – ایتالیا)

یک‌شنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
ایتالیا – ولز (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه المپیکو رم – ایتالیا)
سوئیس – ترکیه (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه الیمپیا باکو – آذربایجان)

برنامه گروه B

شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
دانمارک – فنلاند (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه پارکن کپنهاگ – دانمارک)
بلژیک – روسیه (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه کرستوفسکی سن‌پترزبورگ – روسیه)

چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
فنلاند – روسیه (ساعت ۱۷:۳۰ – ورزشگاه کرستوفسکی سن‌پترزبورگ – روسیه)

پنج‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
دانمارک – بلژیک (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه پارکن کپنهاگ – دانمارک)

دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
فنلاند – بلژیک (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه کرستوفسکی سن‌پترزبورگ – روسیه)
روسیه – دانمارک (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه پارکن کپنهاگ – دانمارک)

برنامه گروه C

یک‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
اتریش – مقدونیه‌شمالی (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه ملی بخارست – رومانی)
هلند – اوکراین (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه یوهان کرویف آمستردام – هلند)

پنج‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
اوکراین – مقدونیه‌شمالی (ساعت ۱۷:۳۰ – ورزشگاه ملی بخارست – رومانی)
هلند – اتریش (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه یوهان کرویف آمستردام – هلند)

دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
اوکراین – اتریش (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه ملی بخارست – رومانی)
مقدونیه‌شمالی – هلند (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه یوهان کرویف آمستردام – هلند)

برنامه گروه D

یک‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
انگلیس – کرواسی (ساعت ۱۷:۳۰ – ورزشگاه ومبلی لندن – انگلیس)

دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
اسکاتلند – جمهوری‌چک (ساعت ۱۷:۳۰ – ورزشگاه همپدن پارک گلاسکو – اسکاتلند)

جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
کرواسی – جمهوری‌چک (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه همپدن پارک گلاسکو – اسکاتلند)
انگلیس – اسکاتلند (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه ومبلی لندن – انگلیس)

سه‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
جمهوری‌چک – انگلیس (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه ومبلی لندن – انگلیس)
کرواسی – اسکاتلند (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه همپدن پارک گلاسکو – اسکاتلند)

برنامه گروه E

دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
لهستان – اسلواکی (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه کرستوفسکی سن‌پترزبورگ – روسیه)
اسپانیا – سوئد (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه لاکارتوخا سویا – اسپانیا)

جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
سوئد – اسلواکی (ساعت ۱۷:۳۰ – ورزشگاه کرستوفسکی سن‌پترزبورگ – روسیه)

شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
اسپانیا – لهستان (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه لاکارتوخا سویا – اسپانیا)

چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
سوئد – لهستان (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه کرستوفسکی سن‌پترزبورگ – روسیه)
اسلواکی – اسپانیا (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه لاکارتوخا سویا – اسپانیا)

برنامه گروه F

سه‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
مجارستان – پرتغال (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه پوشکاش‌آرنا بوداپست – مجارستان)
فرانسه – آلمان (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه آلیانتس‌آرنا مونیخ – آلمان)

شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
مجارستان – فرانسه (ساعت ۱۷:۳۰ – ورزشگاه پوشکاش‌آرنا بوداپست – مجارستان)
پرتغال – آلمان (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه آلیانتس‌آرنا مونیخ – آلمان)

چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
آلمان – مجارستان (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه آلیانتس‌آرنا مونیخ – آلمان)
پرتغال – فرانسه (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه پوشکاش‌آرنا بوداپست – مجارستان)

قوانین و مقررات برگزاری مسابقات یورو ۲۰۲۱

دو تیم نخست هر گروه مستقیماً راهی مرحله بعدی می شوند. چهار تیم از شش تیم برتر سوم گروه ها نیز به دور بعد راه پیدا می کنند تا ترکیب شانزده تیم مرحله یک هشتم نهایی مشخص شود.

در مرحله گروهی، وقتی دو تیم امتیازات مساوی داشته باشند، بازی رودررو در اولویت نخست قرار می گیرد و بعد تفاضل گل و گل زده بررسی می شود. اگر عملکرد دو تیم از هر نظر مساوی باشد و در روز آخر مرحله گروهی بازی خود را با تساوی به پایان برسانند ضربات پنالتی تکلیف تیم برتر را روشن می کند.در غیر این صورت و وقتیکه دو تیم پیش از روز سوم بازی رودررو را انجام داده باشند، وضعیت بازی جوانمردانه دو تیم (یک امتیاز منفی بابت هر کارت زرد و سه امتیاز منفی بابت کارت قرمز) بررسی می شود. حتی در صورت برابر بودن آن شرایط، آخرین رنکینگ فیفای دو تیم مورد بررسی قرار می گیرد.

برنامه بازی های مراحل حذفی یورو ۲۰۲۱

برنامه مسابقات یورو ۲۰۲۱ در مراحل حذفی (یک هشتم نهایی، یک چهارم نهایی، نیمه نهایی و فینال)

مرحله یک هشتم نهایی

پس از دور روز استراحت، مرحله یک هشتم نهایی مسابقات با حضور ۱۶ تیم برتر مرحله گروهی، در هفت شهر آمستردام، لندن، بوداپست، سویا، کپنهاگ، بخارست و گلاسکو برگزار خواهد شد.

برنامه مرحله یک‌هشتم نهایی یورو ۲۰۲۰:

شنبه ۵ تیر ۱۴۰۰
بازی شماره ۱: تیم دوم گروه A – تیم دوم گروه B (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه یوهان کرویف آرنا – هلند)
بازی شماره ۲: تیم اول گروه A – تیم دوم گروه C (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه ومبلی لندن – انگلیس)

یک‌شنبه ۶ تیر ۱۴۰۰
بازی شماره ۳: تیم اول گروه C – تیم سوم گروه D/ E/ F (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه پوشکاش‌آرنا بوداپست – مجارستان)
بازی شماره ۴: تیم اول گروه B – تیم سوم گروه A/ D/ E (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه لاکارتوخا سویا – اسپانیا)

دوشنبه ۷ تیر ۱۴۰۰
بازی شماره ۵: تیم دوم گروه D – تیم دوم گروه E (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه پارکن کپنهاگ – دانمارک)
بازی شماره ۶: تیم اول گروه F – تیم سوم گروه A/ B/ C (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه ملی بخارست – رومانی)

سه‌شنبه ۸ تیر ۱۴۰۰
بازی شماره ۷: تیم اول گروه D – تیم دوم گروه F (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه ومبلی لندن – انگلیس)
بازی شماره ۸: تیم اول گروه E – تیم سوم گروه A/ B/ C/ D (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه همپدن پارک گلاسکو – اسکاتلند)

برنامه مرحله یک‌چهارم نهایی یورو ۲۰۲۰:

جمعه ۱۱ تیر ۱۴۰۰
بازی شماره ۱: برنده بازی شماره ۶ یک‌هشتم نهایی – برنده بازی شماره ۵ یک‌هشتم نهایی (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه کرستوفسکی سن‌پترزبورگ – روسیه)
بازی شماره ۲: برنده بازی شماره ۴ یک‌هشتم نهایی – برنده بازی شماره ۲ یک‌هشتم نهایی (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه آلیانتس‌آرنا مونیخ – آلمان)

شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰
بازی شماره ۳: برنده بازی شماره ۳ یک‌هشتم نهایی – برنده بازی شماره ۱ یک‌هشتم نهایی (ساعت ۲۰:۳۰ – ورزشگاه الیمپیا باکو – آذربایجان)
بازی شماره ۴: برنده بازی شماره ۸ یک‌هشتم نهایی – برنده بازی شماره ۷ یک‌هشتم نهایی (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه المپیکو رم – ایتالیا)

برنامه مرحله نیمه‌نهایی یورو ۲۰۲۰:

سه‌شنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۰
بازی شماره ۱: برنده بازی شماره ۲ یک‌چهارم نهایی – برنده بازی شماره ۱ یک‌چهارم نهایی (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه ومبلی لندن – انگلیس)

چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰
بازی شماره ۲: برنده بازی شماره ۴ یک‌چهارم نهایی – برنده بازی شماره ۳ یک‌چهارم نهایی (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه ومبلی لندن – انگلیس)

برنامه فینال یورو ۲۰۲۰:

یک‌شنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۰
برنده بازی شماره ۱ نیمه‌نهایی – برنده بازی شماره ۲ نیمه‌نهایی (ساعت ۲۳:۳۰ – ورزشگاه ومبلی لندن – انگلیس)

 استادیوم های یورو ۲۰۲۱ کدامند؟

سال ۲۰۱۲ بود که میشل پلاتینی، رئیس وقت یوفا اعلام کرد به منظور جشن گرفتن شصت‌ اٌمین سالگرد بازی یورو، یوفا قصد دارد بازی‌های سال ۲۰۲۰ را در شهرهای مختلف این قاره برگزار کند. یکی دیگر از دلایل اتخاذ چنین تصمیمی، کمک به اقتصاد اروپا بود که در آن روزها شرایط خوبی را پشت سر نمی‌گذاشت. در ابتدا ۱۳ ورزشگاه از ۱۳شهر اروپا برای این مسابقات انتخاب شدند اما دو شهر از میزبانی این بازی‌ها انصراف دادند. ابتدا بروکسل در دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که به دلیل تاخیر در ساخت ورزشگاه «‌یورو استادیوم»، از این روند کناره‌گیری می‌کند. مقامات شهر دوبلین هم در آوریل ۲۰۲۱ اعلام کردند که هیچ ضمانتی برای حضور تماشاگران در این شهر وجود ندارد. در این میان میزبانی شهر بیلبائو در اسپانیا تغییر کرد و به شهر سویا داده شد. این بازی‌ها قرار بود سال گذشته در همین روزها شروع شود، اما به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به مدت یک سال به تعویق افتاددر مجموع یازده کشور میزبان بازی های خواهند بود. این مسابقات که در ابتدا قرار بود در سال ۲۰۲۰ برگزار شود اما به دلیل شیوع بیماری همه گیر Covid-19 در سراسر جهان، به سال ۲۰۲۱ موکول شود. اکنون ، برای اولین بار در تاریخ یورو ، در کشورهای میزبان مختلف برگزار می شود. این کشورها عبارتند از:

انگلستان، لندن – ورزشگاه ومبلی

آذربایجان ، باکو – ورزشگاه المپیک

آلمان ، مونیخ – آلیانز آرنا

ایتالیا ، رم – ورزشگاه المپیک در رم

روسیه ، سن پترزبورگ – ورزشگاه سن پترزبورگ

هلند ، آمستردام – یوهان کریف آرنا

اسپانیا ، سویا – استادیوم المپیک لا کارتوجا

رومانی ، بخارست – عرصه ملی

دانمارک ، کپنهاگ – ورزشگاه پارکن

اسکاتلند – گلاسکو – همپدن پارک

مجارستان ، بوداپست – پوشکاش آرنا

قضاوت داوران منتخب،یک زن هم هست

به نقل از یوفا،لیست کامل داوران انتخاب شده (به ترتیب حروف الفبا): فلیکس بریچ (آلمان) گوینر شاکر(ترکیه) کارلوس دل سررو گراند (اسپانیا) آندریاس اکبرگ (سوئد) اورل گرینفیلد (اسرائیل) Ovidiu Alin Hategan (رومانی) سرگئی کاراسف (روسیه) ایستوان کوواچ (رومانی) بیورن کوایپرز (هلند) دنی ماکلی (هلند) آنتونیو میگوئل ماتئو لاهوز (اسپانیا) مایکل الیور (انگلیس) دانیل اورساتو (ایتالیا) آرتور مانوئل ریبیرو سوارس دیاس (پرتغال) دانیل سیبرت (آلمان) آنتونی تیلور (انگلیس) کلمن تورپین (فرانسه) اسلاکو وینچیچ (اسلوونی)

در چارچوب توافق نامه همکاری بین یوفا و کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی CONMEBOL ، برای اولین بار یک داور آمریکای جنوبی به گروه داوران اروپا می پیوندد و یک داور  اروپایی به آمریکای جنوبی سفر خواهد کرد . داور آرژانتینی ، فرناندو راپالینی و دستیارانش به داوران منتخب اروپایی برای یورو ۲۰۲۰ می پیوندند ، در حالی که یک تیم داوری اسپانیایی به سرپرستی ژسوس گیل مانزانو بخشی از داوران منتخب CONMEBOL برای کوپا آمریکا ۲۰۲۱ در برزیل خواهد بود. الکساندر شفرین ، رئیس یوفا ، گفته: “تبادل داوران با CONMEBOL برای دو مسابقات شاخص ما ، هر دو رقابت را غنی می کند و تجربه داوران برتر را افزایش می دهد.” “اروپا و آمریکای جنوبی از نظر کیفیت و سنت فوتبال ، از جمله در داوری ، برخوردار هستند. این تبادل بخشی مشخص از برنامه همکاری ما است که به ما در بهبود مسابقات کمک می کند. همچنین برای اولین بار یک زن برای قضاوت در  یورو مردان انتخاب شده است. خانم استفانی فرپارت (فرانسه) ، که در چندین مسابقه در مسابقات باشگاه های مردان و تیم های ملی یوفا قضاوت کرده است ، به عنوان داور چهارم در بازی نخست بین ایتالیا و ترکیه قضاوت خواهد کرد.

خبرهای بیشتر را در تلگرام اخبار روز بخوانید

https://akhbar-rooz.com/?p=115896 لينک کوتاه

0 0 رای
امتياز بدهيد!
نظری بنويسيد
Notify of
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

بايگانی های ماهانه ی مطالب اخبار روز

خبر اول سايت

آخرين مطالب سايت

مطالب پربيننده روز

آرشيو اسناد اپوزيسيون ايران

0
اگر در مورد اين مقاله نظری داريد، لطفا کامنت بگذاريدx
()
x

آگهی در ستون نبليغات

آگهی های دو ستونه: یک هفته ۱۰۰ یورو، یک ماه ۲۰۰ یورو آگهی های بیش از ۳ ماه از تخفیف برخوردار خواهند بود

حساب بانکی اخبار روز

حساب بانکی اخبار روز: int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More

آگهی در ستون تبليغات

آگهی یک ستونه یک هفته ۷۵ یورو، یک ماه ۱۵۰ یورو آگهی های بیش از ۳ ماه از تخفیف برخوردار خواهند بود

حساب بانکی اخبار روز

int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More

آگهی ها در لابلای مطالب برای يک روز

یک ستونه: ۲۰ یورو دو ستونه: ۳۰ یورو سه ستونه: ۵۰ یورو

حساب بانکی اخبار روز

int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More