واکنش به ورزشکار کرونائی؛ از فوتبال مدرن متنفرم؛ پوکر قهرمانی پرسپولیس

نازک بین: اولین نمونه مثبت آزمایش کرونا در میان ورزشکاران المپیکی در کاروان المپیک اوگاندا مشاهد شد که ممانعت ژاپنی ها از ورود او به توکیو را به همراه داشت. اولین مورد شناخته شده COVID-۱۹ در میان تیم هایی که برای بازی ها وارد می شوند در یکی از اعضای تیم المپیک اوگاندا و هنگام ورود به ژاپن مشاهده شد. از این ورزشکار اوگاندایی عصر شنبه در فرودگاه ناریتا در خارج از توکیو آزمایش  کرونا گرفته شد. نتیجه این آزمایش مثبت اعلام شد و به همین دلیل وی از ورود به توکیو منع شد.این ورزشکار در گروه دوم ورزشکارانی بود که برای بازیهای توکیو وارد ژاپن شدند.توکیو از اواخر آوریل تحت وضعیت اضطراری قرار دارد. البته این شرایط از روز دوشنبه به حالت نیمه اضطراری تغییر پیدا می کند که قرار است تا ۱۱ ژوئیه ادامه داشته باشد.موضوع بازیهای المپیک ۲۰۲۰ توکیو که تاکنون تاخیر و تعلیق یکساله را سپری می کند برای دولت ژاپن،مردم این کشور و کمیته بین المللی المپیک به معضل بزرگی تبدیل شده است.اگر چه هنوز در مورد وضعیت تماشاگران داخلی برای حضور در بازی‌های المپیک تصمیم نهایی اتخاذ نشده اما طرح برگزاری مراسم افتتاحیه این بازی ها با حضور ۲۰ هزار تماشاگر در حال بررسی است. پیش از این برگزارکنندگان بازی های المپیک توکیو در مورد حذف تماشاگران خارجی از این دوره به جمع بندی رسیدند اما این تصمیم در مورد تماشاگران داخلی هنوز نهایی نشده است. در همین رابطه قرار است پنج نهاد برگزار کننده بازی‌ها از جمله دولت های کلانشهرهای ژاپن و توکیو و کمیته بین المللی المپیک روز دوشنبه در مورد مجاز بودن تعداد تماشاگران در سالن‌های محل برگزاری این بازی ها تصمیم گیری کنند. این در حالی است که بنا به ادعای سایت kyodo news برگزارکنندگان بازی های ۲۰۲۰ توکیو در حال بررسی مجاز کردن حضور ۲۰ هزار تماشاگر در استادیوم ملی توکیو و برای برگزاری مراسم افتتاحیه این بازی ها هستند. این تعداد شامل مقامات و عموم مردمی است که بلیت ورود به استادیوم و شرکت در مراسم را دارا هستند. البته قرار است برای مقامات حاضر در مراسم جایگاهی جداگانه و ویژه در نظر گرفته است. سی و دومین دوره بازی های المپیک طی روزهای اول تا ۱۷ مردادماه برگزار می شود.

افسانه تابارس ادامه دارد

اوضاع آنطور که اروگوئه‌ می‌خواست پیش نرفت. «سلسته» اولین بازی‌‌اش در کوپا آمه‌ریکا را با نتیجه یک بر صفر به آرژانتین باخت. این یک مسابقه بدون گل زده دیگر برای اروگوئه‌ای‌هایی بود که در سال میلادی جاری حتی یک گل هم نزده‌اند و ۳ بازی متوالی است که نبرده‌اند. از سال ۲۰۱۳ سابقه نداشته که اروگوئه بتواند بر آرژانتین غلبه کند و این در حالی است که آرژانتینی‌ها در ۵ بازی قبلی‌شان برابر اروگوئه‌ در رقابت‌های کوپا آمه‌ریکا تن به شکست نداده‌اند.با وجود مشکلات فعلی‌اش و کم و کاستی‌هایی که در فاز هجومی‌ دارد – حتی با حضور لوئیس سوارس و ادینسون کاوانی در خط آتش تیم – افسانه اسکار تابارس همچنان ادامه‌دار است.تابارس به زحمت و با کمک عصا راه می‌رود اما او هنوز هم با تمام قدرت دارد به ملتی دیوانه فوتبال خدمت می‌کند، کاری که از سال ۲۰۰۶ انجام داده. داستان او در این تیم نه تنها افسانه‌ای بلکه الهام‌بخش است. بیماری تابارس که سبب شده او نتواند به آسانی راه برود، سندروم گیایین باره» است، یک نوع ضعف عضلانی که با تخریب سیستم عصبی بدن توسط سیستم ایمنی بدن به وجود می‌آید. با این وجود این بیماری نتوانسته مانع از ادامه کار تابارس ۷۴ ساله در دومین دوره مربیگری‌اش در تیم ملی اروگوئه شود، تیمی که در فاصله سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ هم آن را هدایت کرد. تابارس که مسبب احیای اروگوئه‌ای‌هاست، با وجود قرار داشتن در دهه هشتم زندگی‌اش هنوز هم با همان عصایی که در دست دارد و در حالی که به زحمت می‌تواند راه برود، هر بار که تیمش به گل می‌رسد خوشحالی‌اش را بروز می‌دهد. او یک بار در گذشته گفت: «من بدون هیچ دردی زندگی می‌کنم. در واقع این عصب درمانی است که گاهی اوقات برای من مشکل می‌سازد بخصوص برای راه رفتنم اما از آنجایی که این یک بیماری مزمن است، گاهی اوقات وضعیتم کمی بهتر می‌شود.» سال ۲۰۱۶ که مشخص شد مشکل تابارس چیست، همه فکر می‌کردند که او دیگر استعفا کند اما او نه تنها چنین تصمیمی نگرفت بلکه الان به طرزی حیرت‌آور دارد هفتمین حضورش در کوپا آمه‌ریکا را تجربه می‌کند. او سال ۲۰۱۱ اروگوئه را برای پانزدهمین بار به عنوان قهرمانی کوپا‌‌آمه‌ریکا رساند که اولین افتخار آبی‌پوشان آمریکای جنوبی در این رقابت‌ها از سال ۱۹۹۵ بود اما سی‌و‌یکمین تقابل او با آرژانتین برای او و تیمش بی‌ثمر بود، تا ناکامی آنها برای غلبه بر رقیب قدیمی در جام ملت‌های آمریکای جنوبی که از سال ۱۹۸۹ شروع شده همچنان ادامه داشته باشد.

تیاگو: از فوتبال مدرن متنفرم!

تیاگو، هافبک اسپانیا و لیورپول می‌گوید از ترکیب فرهنگ‌ها در فوتبال مدرن لذت می‌برد و اینکه فوتبال در سال‌های گذشته خیلی تغییر کرده است. او در اردوی اسپانیا در لاس روساس می‌گوید: «پدرم عبارتی داشت که همیشه می‌گفت و هنوز هم می‌گوید: خوشگذرانی با مسئولیت. این شعار ماست.»چه چیزی وزن بیشتری دارد، خوش گذراندن یا مسئولیت؟ فوتبال می‌تواند کسب‌وکار بسیار جدی‌ای باشد.بله اما هر چقدر خوشگذرانی در فوتبال کمتر شده، من همیشه مسئولیت خود را حفظ کرده‌ام و حتی از دوران کودکی اینگونه بوده‌ام. مسأله این است که چطور این دو را با هم ترکیب کنیم.تو کیستی؟ در ایتالیا متولد شده‌ای، ملی‌پوش اسپانیا هستی، پدرت با تیم ملی برزیل قهرمان جام جهانی شده و تو در آلمان و انگلیس بازی کرده‌ای. این چطور فوتبال تو را شکل داده است؟بزرگترین تغییری که در فوتبال دیده‌ام در طول نسل‌ها بوده، نه در میان کشورها. من در دوران بازی پدرم عاشق تماشای فوتبال بودم و می‌دیدم که بازیکنان قبل از تمرینات و در هنگام تمرینات چه می‌کردند. من همه چیز را می‌پرسیدم، حتی اینکه قبل از بازی‌ها چه می‌نوشند. یادم هست که اسموتی میوه می‌نوشیدند. من بازی را که آغاز کردم ژاوی، آندرس اینیستا و کارلس پویول را دیدم و متوجه شدم که فوتبال تغییر کرده است. این تغییرات بیشتر نسلی هستند تا فرهنگی اما درست است که لیگ‌ها هویت خود را دارند و این شما را شکل می‌دهد.فوتبال نسبت به دورانی که تازه پا به میادین گذاشته بودی چقدر فرق کرده است؟سرعت و ضرباهنگ بازی عوض شده است. بازی‌ها پرشتاب‌تر و فیزیکی‌تر شده‌اند. پست شماره ۱۰ عملاً محو شده است. ما جادوی کمتر و فانتزی کمتری می‌بینیم. فوتبالیست‌ها کارهای بیشتری انجام می‌دهند و با سرعت بالاتری. دیگر نیازی به دریبل زدن نیست چون می‌دوید. بازیکنان از هر جهت بیشتر توسعه یافته‌اند. دیگر آن بازیکنی که در میدان متفاوت بود، بازیکنی که می‌توانست نفس بکشد را ندارید؛ آن بازی‌سازی که کندتر بود و تکنیک ظریفی داشت. او در فوتبال امروز فرصت فکر کردن پیدا نمی‌کند. آنهایی که پاهای سریعی ندارند باید ذهن سریع‌تری داشته باشند.بازیکن‌ها محکم‌تر از گذشته بازی می‌کنند. این را چطور می‌بینی؟این را به‌ویژه در تیم ملی دیده‌ام. ما بازیکنان جوانی داریم که سریع، سرشار از اشتیاق، با آمادگی بالا و بسیار هوشیار هستند. زمانی که من ۱۸ سال داشتم، یک قهوه برمی‌داشتم، می‌نشستم، حرف می‌زدم و پنج دقیقه قبل از تمرین، کفش‌هایم را می‌پوشیدم و به زمین می‌رفتم. حالا، ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از تمرین، بازیکنان در باشگاه بدنسازی حاضر هستند و کارهای حرکتی و قدرتی انجام می‌دهند. اوضاع پیشرفت کرده است.

حالا چطور؟ آیا بازیکنان مسن‌تر از نسل جدید الگو می‌گیرند؟ما از همدیگر الگو می‌گیریم. بازیکنان جوان هم مسن‌ترها را می‌بینند و می‌گویند: باید به این سطح برسیم. بازیکنان مسن‌تر هم از ایده‌های جدید توسعه و آماده‌سازی پس از مصدومیت‌ها استقبال می‌کنند و می‌گویند: ما هم این را امتحان خواهیم کرد. در میان بازیکنان جدید، پدری از آن جنس بازیکنان قدیمی است. همه کارهای او طبیعی است. او فوتبال را همانطور می‌بیند که از کودکی دیده است.

کووید چه تأثیری روی فوتبال گذاشته است؟مربیان می‌توانند با ما بهتر ارتباط برقرار کنند. بازیکنان هم با هم بهتر ارتباط برقرار می‌کنند. تعویض‌های بیشتر به این معناست که تیم‌های دفاعی، تا دقیقه ۹۰ دفاع می‌کنند. تیم‌هایی که شما را پرس می‌کنند، تا آخرین لحظه این کار را انجام می‌دهند. ذهنیت من این است که از فوتبال مدرن متنفرم. من بیشتر فوتبال کلاسیک را دوست دارم. VAR هم هست که همیشه با آن مخالف بوده‌ام. VAR جوهره فوتبال را از بین می‌برد. ما در هنگام بازی اشتباه می‌کنیم و داوران هم اشتباهات خود را دارند. بسیاری از لحظات جادویی فوتبال با VAR ممکن نمی‌شدند. وقتی گل می‌زنید، حتی یک گل درخشان از میانه میدان، منتظر می‌مانید. با خود فکر می‌کنید: امیدوارم قبل از گل من کسی خطا نکرده باشد، امیدوارم آفسایدی نباشد، امیدوارم…تو درباره تغییر نسل‌ها صحبت کردی اما تغییرات جغرافیایی هم روی شکل‌گیری تو تأثیر داشته است. هم‌تیمی‌ها، کشورهای جدید و مربیان متفاوت.البته. بازیکن اسپانیایی تکنیکی‌تر است و بازیکن ایتالیایی تاکتیکی‌تر. در انگلیس، سرعت بازی از هر جهت بالاتر است. در آلمان، بیشتر روی گذار از دفاع به حمله و برعکس تأکید دارند. در فرانسه، بازیکنان جوان بهتر پرورش می‌یابند، به‌ویژه از نظر فیزیکی. داشتن هم‌تیمی‌هایی از کشورهای مختلف و بازی در خارج به این معنا است که مرزهای معمول خود را در هم می‌شکنید.تو یکی از ۶۵ فوتبالیستی هستی که در یورو ۲۰۲۰ برای کشوری بازی می‌کنند که در آن متولد نشده‌اند.من از نظر فرهنگی هیچ مرزی ندارم. شما باید تجربه خود را بسازید. شما باید بازتاب فوتبال کشورتان باشید، نه خود کشورتان. من از تماشای ترکیب فرهنگ‌ها لذت می‌برم. وقتی می‌بینید که چطور میلیون‌ها نفر فوتبال را دنبال می‌کنند و بعد از هر بازی چقدر احساساتی می‌شوند، از اهمیت فوتبال باخبر می‌شوید.آیا این حس سنگینی نیست؟ اینکه شادی مردم وابسته به تو باشد.!اتفاقاً برعکس. این انگیزه‌بخش ما است، نه اینکه فشاری بر ما باشد. ما همه با فشار بزرگ شده‌ایم و عاشقش هستیم. ما ورزشگاهی با ۹۰هزار تماشاگر را به ورزشگاه خالی ترجیح می‌دهیم.زمانی که پپ گواردیولا به بایرن آمد، گفت: یا تیاگو یا هیچ‌کس. چه حسی داشتی؟این منبعی بسیار بزرگ از انگیزه بود. پپ در بارسلونا با وجود اینکه بازیکنان بزرگی بودند، به من فرصت بازی می‌داد. او آن فوتبال را ساخته بود و با آن همه بازیکنان بایرن گفت: تیاگو، من تو را در تیمم می‌خواهم. این فوق‌العاده بود. من همیشه بیشترین انتظار را از خودم دارم و اگر در کنار بهترین مربی دنیا باشم که چه بهتر.

سبک کلوپ بسیار متفاوت است. آیا لوییس انریکه در تیم ملی ترکیبی از این دو است؟به نظرم هر مربی‌ای تمام این خصلت‌ها را کم و بیش دارد. بازی برای لوییس آسان است چون او جا‌گیری تحلیلی پپ و پرس کلوپ را دارد. او به‌ روشنی توضیح می‌دهد که چه می‌خواهد. ایده‌هایش روشن است و سه سال است روی آنها کار می‌کنیم.

با تماشای یورو، دوست داشتی در کدام تیم بازی کنی؟به این فکر نمی‌کنم. من عاشق بازی در تیم ملی اسپانیا هستم. من به این فکر می‌کنم که با بازیکنانی که دیده‌ام، می‌توانم چهار، پنج تیم منتخب بسازم!وقتی آن اتفاق برای اریکسن افتاد، چه فکری کردی؟گفتم: امیدوارم او حالش خوب باشد. ما داشتیم به تمرین می‌رفتیم و همه امیدوار بودند که او حالش خوب شود. در آن لحظه در راه تمرین بودیم و  هم می‌گفتیم: ما با فوتبال بازی کردن چه می‌کنیم؟ و هم می‌گفتیم: امیدواریم او خوب شود و بتواند دوباره فوتبال بازی کند. ترکیبی از احساسات متناقض داشتیم. نوعی پس زدن فوتبال، فکر کردن به اینکه هدف فوتبال چیست و البته این حس که چقدر خوش‌اقبالیم که فوتبال بازی می‌کنیم.

منبع: گاردین

پوکر قهرمانی پرسپولیس با فتح سوپر جام

به گزارش ایسنا، دو تیم فوتبال پرسپولیس و تراکتور در چارچوب دیدار سوپرجام فوتبال ایران در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند که این دیدار در پایان با برتری یک بر صفر پرسپولیس همراه شد تا شاگردان گل‌محمدی برای چهارمین بار قهرمان سوپرجام فوتبال ایران شوند. تک گل این دیدار را عیسی آل‌کثیر به ثمر رساند.

نیمه اول

پرسپولیس بازی را هجومی‌تر از حریف آغاز کرد و سعی کرد و با فرار از جناحین و به خصوص از سمت چپ، دروازه حریف را تهدید کند. نخستین موقعیت جدی بازی در دقیقه ۱۰ رخ داد که فرار ترابی از سمت چپ با پاس در عرض و خطرناک این بازیکن همراه شد که مدافعین تراکتور توپ را دفع کردند. در دقیقه ۱۶ و روی اشتباه مدافع و دروازه‌بان پرسپولیس، تراکتور می‌توانست به گل برسد اما ضربه نریمان‌جهان از کنار دروازه به بیرون رفت. دو دقیقه بعد این نوراللهی بود که با شوتی سنگین دروازه اخباری را تهدید کرد اما واکنش این دروازه‌بان توپ را به کرنر فرستاد. پس از این توپ، این بازیکنان تراکتور بودند که برای دقایقی توپ و میدان را در اختیار گرفتند و حتی می‌توانستند در دقیقه ۲۲ به گل برسند اما شوت محکم بوحمدان به شکلی خطرناک از بالای دروازه به بیرون رفت.بازی در اواسط نیمه نخست با سرعت بالایی دنبال می‌شد و دو تیم دائم به محوطه جریمه یکدیگر نزدیک می‌شدند اما بی‌دقتی در پاس‌های آخر مانع از موقعیت‌سازی می‌شد. پس از وقت استراحتی که داور به خاطر گرمای هوا در دقیقه ۳۰ به دو تیم داد، بازی آرام‌تر دنبال شد و سرعت بازی کاسته شد.در ۱۵ دقیقه پایانی نیمه اول، توپ و میدان دست شاگردان گل محمدی بود اما پرسپولیسی‌ها با وجود نزدیک شدن به محوطه جریمه تراکتور، توان ایجاد فرصت‌های خطرناک روی دروازه تراکتور نداشتند تا بازی با تساوی بدون گل در این نیمه پایان یابد.

نیمه دوم

پرسپولیس باز هم بازی را هجومی‌تر آغاز کرد و سعی کرد با پایه‌ریزی حملات مختلف به گل اول دست پیدا کند. حرکت ترکیبی بازیکنان پرسپولیس در دقیقه ۵۱ توپ را به آل‌کثیر رساند و ضربه این بازیکن را اخباری برگشت داد. یک دقیقه بعد این تراکتور بود که می‌توانست توسط حرکت نریمان‌جهان و ضربه خطرناک تیکدری به گل برسد اما ضربه این بازیکن به شکلی خطرناک از کنار دروازه به بیرون رفت.حملات پرسپولیس سرانجام در دقیقه ۶۰ جواب داد و آن‌ها به گل اول دست پیدا کردند. دفع توپ مدافع پرسپولیس، توپ را به عالیشاه رساند تا او با پاسی زیبا، آل‌کثیر را صاحب توپ کند و مهاجم پرسپولیس پس از عبور از خانزاده، با ضربه بغل پا دروازه اخباری را باز کرد و پرسپولیس را پیش انداخت. پس از این گل بازی متعادل دنبال شد و در ۱۵ دقیقه بعدی اتفاق خاصی روی دروازه‌ها نیافتاد و تنها محمد قادری در دقیقه ۷۲ با کارت زرد داور جریمه شد. همچنین یحیی گل‌محمدی با به زمین فرستادن مغانلو عبدی به زمین، خط حمله خود را تازه‌نفس کرد. خطیبی نیز با دو تعویض در دقیقه ۷۴، تغییراتی را در آرایش تیم خود داد.داور در دقیقه ۷۵ و همانند نیمه نخست، وقت استراحتی را به دو تیم داد. بلافاصله پس از وقت استراحت، مهدی تیکدری با حرکتی غیر ورزشی، بدون توپ و با مشت به سینه سعید آقایی زد تا تراکتور ۱۰ نفره به کار خود ادامه دهد.در ۱۰ دقیقه پایانی تراکتور حمله می‌کرد و پرسپولیسی‌ها با ضدحمله دروازه حریف را تهدید می‌کردند و حتی می‌توانستند در دقیقه ۸۵ توسط عبدی به گل برسند اما اخباری مانع از این کار شد.سرانجام با سوت صفایی، پرسپولیس توانست با برتری یک بر صفر، قهرمان سوپرجام ایران شود.

ترکیب پرسپولیس: حامدلک، سید جلال حسینی، حسین کنعانی، مهدی شیری، سعید آقایی، احمد نوراللهی، میلاد سرلک، احسان پهلوان، مهدی ترابی، عیسی آل‌کثیر(۷۱- شهریار مغانلو)، امید عالیشاه(۷۱- مهدی عبدی).

ترکیب تراکتور: محمدرضا اخباری، هادی محمدی، محمدرضا خانزاده، میلاد فخرالدینی، میثم تیموری(۷۴- اکبر ایمانی)، ابوالفضل رزاق‌پور، حمید بوحمدان، محمد قادری(۷۴- علی فتحی)، سامان نریمان جهان، مهدی تیکدری و محمد عباس‌زاده.خبرهای بیشتر را در تلگرام اخبار روز بخوانید

https://akhbar-rooz.com/?p=117016 لينک کوتاه

0 0 رای ها
امتياز بدهيد!
نظری بنويسيد
Notify of
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

خبر اول سايت

آخرين مطالب سايت

مطالب پربيننده روز

آرشيو اسناد اپوزيسيون ايران

تبليغات خود را می توانيد اينجا نشان دهيد
تبليغات خود را می توانيد اينجا نشان دهيد
0
اگر در مورد اين مقاله نظری داريد، لطفا کامنت بگذاريدx
()
x

آگهی در ستون نبليغات

آگهی های دو ستونه: یک هفته ۱۰۰ یورو، یک ماه ۲۰۰ یورو آگهی های بیش از ۳ ماه از تخفیف برخوردار خواهند بود

حساب بانکی اخبار روز

حساب بانکی اخبار روز: int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More

آگهی در ستون تبليغات

آگهی یک ستونه یک هفته ۷۵ یورو، یک ماه ۱۵۰ یورو آگهی های بیش از ۳ ماه از تخفیف برخوردار خواهند بود

حساب بانکی اخبار روز

int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More

آگهی ها در لابلای مطالب برای يک روز

یک ستونه: ۲۰ یورو دو ستونه: ۳۰ یورو سه ستونه: ۵۰ یورو

حساب بانکی اخبار روز

int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More