پیروزی انگلیس، اطریش، هلند؛ برنامه بازی های دوشنبه

           تصویر زیبا از عکس تیمی اردوی تیم ملی آلمان؛ با پس زمینه‌ای از کریستین اریکسن

برنامه بازیهای دو شنبه ۱۴ ژوئن ۲۰۲۱:

دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۰ /  اسکاتلند – جمهوری چک/ گلاسکو

بیش بینی نتیجه:برد اسکاتلند ۳۴ درصد،تساوی ۳۳ درصد،برد جک ۳۳ درصد

دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۰ /  لهستان- اسلواکی / سن پترزبورگ

بیش بینی نتیجه:برد لهستان  ۵۰ درصد،تساوی ۳۳ درصد،برد اسلواکی ۱۷ درصد

دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۳۰ /  اسپانیا- سوئد / سویل

بیش بینی نتیجه:برد اسپانیا ۴۸ درصد،تساوی ۳۰ درصد،برد سوئد ۲۲ درصد

اسامی داوران سه بازی دوشنبه :

گروه D| اسکاتلند – جمهوری چک؛ ساعت ۱۷:۳۰ با داوری دانیل شیبرت از آلمان

گروه E| لهستان – اسلواکی؛ ساعت ۲۰:۳۰ با داوری اوویدو هاتگان از رومانی

گروه E| اسپانیا – سوئد؛ ساعت ۲۳:۳۰ با داوری اسلاوکو وینچیچ از اسلوونی

نتایج گروه D: انگلیس، کرواسی، جمهوری چک، اسکاتلند

یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۰ /  انگلیس ۱ – ۰ کرواسی / لندن

یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۰ /  اتریش ۳ – ۱ مقدونیه شمالی/ بخارست

یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۳۰ / هلند۳ – اوکراین۲ / آمستردام

نازک بین- تصمیم یوفا برای ادامه بازی متوقف شده بین دانمارک و فنلاند به علت حادثه وحشتناک بیهوش شدن ناگهانی کریستین اریکسن ستاره تیم دانمارک،با انتقادات گسترده روبرو شد و از جمله رسانه ها نیز از تصمیم اتحادیه فوتبال اروپا انتقاد کردند.حتی بازیکنان و پیشکسوتان نیز این تصمیم را مورد نقد قرار دادند. کاسپر اشمایکل، دروازه بان تیم این تصمیم را مضحک  خواند.مایکل لادروپ، پیشکسوت فوتبال دانمارک نیز گفت: این مثل یک جنون بود که نباید اتفاق می افتاد. من به تیم کشورم و فنلاندی ها برای ادامه بازی احترام می گذارم اما وقتی یک چنین اتفاق تلخی رخ می دهد، تمام آنهایی که در بازی بوده، لبریز از احساسات هستند و نمی توانند تصمیمی منطقی بگیرند. باید کسی باشد که مقابل این گزینه های یوفا، بگوید، نه، همین جا کافی است.

من بودم، انگلیس را اینطوری می‌چیدم

فکر می‌کنم برای اینکه هجومی بازی کنید باید بر بازی مسلط باشید. اگر توپ نداشته باشید چطور می‌توانید هجومی بازی کنید؟مهم است که شما کنترل وسط زمین را به دست بگیرید و من حس می‌کنم که با داشتن سه بازیکن خوب در خط میانی می‌توانید میانه میدان را در اختیار داشته باشید. وقتی می‌گویم سه هافبک، منظورم این است که یکی از آنها می‌تواند فیل فودن باشد.من نمی‌گویم جوردن هندرسون، دکلان رایس و کالوین فیلیپس بلکه می‌گویم مهم است که آن منطقه از زمین تحت کنترل باشد و تیم بر آن تسلط داشته باشد. وقتی مانند انگلیس یک خط میانی خوب و یک خط حمله خوب داشته باشید، همه چیز دارید. انگلیس مهره‌های خوبی دارد. گرت بارها با پنج نفر در خط دفاع بازی کرده و اگر باز هم بخواهد این کار را بکند، من مشکلی ندارم.امیدوارم وقتی این حرف‌ها را می‌زنم کسی نگوید «آه بس کن ژوزه». درست است که گرت هیچ‌وقت نیامد و بگوید تاتنهام باید اینطور و آنطور بازی کند اما مطمئنم خوب می‌داند این حرف‌های من برای آن است که می‌خواهم از بازی تیمش لذت ببرم.اما درباره ترکیب تیم، اگر من باشم دین هندرسون را درون دروازه قرار می‌دهم. در دفاع میانی حالا که هری مگوایر نیست از جان استونز و تایرون مینگز استفاده می‌کنم. کانری کودی هم یک مدافع میانی تخصصی است. آن پسر از اورتون، بن وایت خیلی خوب است اما تازه رسیده. فکر می‌کنم توانایی رهبری مینگز در کنار جسارتش و همچنین سرعت استونز می‌تواند منافذ دفاعی را ببندد.

برای دفاع راست می‌توانید شیر یا خط کنید اما من کایل واکر را ترجیح می‌دهم چون شما به کمی سرعت که ریس جیمز هم دارد و بیشتر تجربه نیاز دارید. او سن بیشتری دارد و بهتر می‌تواند فضا را ببندد. در دفاع چپ نظر من با بن چیلول است و شک ندارم که او خوب فضاها را می‌بندد و می‌تواند حمله کند و در ضربات ایستگاهی مشارکت داشته باشد. لوک شاو فصل خوبی داشت بخصوص از نظر رفتار حرفه‌ای و کنترل احساسات اما چیلول ویژگی‌های بیشتری دارد بخصوص با توپ ضمن اینکه تحت فشار، آرامش‌اش را حفظ می‌کند. در خط میانی بازیکنی است که دوستش دارم اما در دیدار اول بازی‌اش نمی‌دادم و او جود بلینگهام است. او پتانسیل بسیار بالایی دارد و کنار رایس عالی می‌شود اما شاید ترکیب کالوین فیلیپس و رایس هم خوب باشد.در حمله جایگاه هری کین دست نزدنی است مثل جک گریلیش. بهترین جا برای او سمت چپ است که برای من خاطره‌انگیز است. مارکوس رشفورد فقط آنجا می‌تواند بازی کند اما اگر به راست برود، بازی‌اش هدر می‌رود.گریلیش برای من فوق‌العاده است، خلق موقعیتش و شخصیتش من را یاد لوییز فیگوی خودم می‌اندازد. در چند مقطع با فیگو کار کردم و در آخرین فصل بازی‌اش در اینتر با من بود و همان فصل می‌گفت: «توپ را به من بده و من مشکلاتت را حل می‌کنم.» من می‌گویم گریلیش از چپ و میسون ماونت به عنوان شماره ۱۰ این نظر شخصی من است. من فودن را در راست بازی می‌دهم، فودن، ماونت و گریلیش.انگلیس می‌تواند قهرمان شود اما این انتظار فشار مضاعف و غیرضروری به تیم وارد می‌کند اما پتانسیل آن را دارند. درباره پرتغال و فرانسه هم همین را می‌گویم. آنها باید خودشان را باور داشته باشند و با این اطمینان به هر مسابقه بروند.

منبع، ,Talksport یادداشت ژوزه مورینیو

نگاهی به بهترین فیلمهای فوتبال

همزمان با آغاز رقابت‌های فوتبال قهرمانی اروپا ،یورو ۲۰۲۰، گاردین فهرست بهترین فیلم‌های فوتبالی را به انتخاب منتقد ارشد خود معرفی کرد.به نقل از گاردین، فوتبال همواره از موضوع‌های محبوب فیلمسازان بوده و جدا از برخی مستندهای مهم و تماشایی، گروهی از فیلمسازان هم محبوب‌ترین ورزش تاریخ را دستمایه فیلم‌های داستانی خود قرار داده‌اند؛ از «فرار به سوی پیروزی» تا «یونایتد نفرین‌شده» و «دیه‌گو مارادونا» همواره سینما به مستطیل سبز و قهرمانان آن پرداخته است. همزمان با آغاز رقابت‌های یورو ۲۰۲۰ نگاهی می‌کنیم به انتخاب‌های پیتر بردشا، منتقد ارشد گاردین درباره بهترین فیلم‌های فوتبالی تاریخ.

«مثل بکام سانتر کن» ۲۰۰۲ – گوریندر چادا شاید نخستین کارگردانی بود که نشان داد چگونه می‌توان صحنه‌های هیجان‌انگیز فوتبال را درون زمین روی پرده سینما به تصویر کشید. کایرا نایتلی با این فیلم درخشید و خیلی زود ستاره سینمای جهان لقب گرفت.

«آفساید» ۲۰۰۶ – جعفر پناهی در این فیلم داستانی-مستند ماجرای ورود غیرقانونی چند دختر نوجوان را به ورزشگاه آزادی در جریان بازی ایران و بحرین در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ روایت کرده است.

«زیدان – پرتره قرن ۲۱» ۲۰۰۶ – داگلاس گوردن و فیلیپه پاره‌نو در بازی سال ۲۰۰۵ میان رئال مادرید و ویارئال دوربین را ۹۰ دقیقه روی چهره زین‌الدین زیدان متمرکز کردند و نتیجه، یکی از تماشایی‌ترین یادگارها از دوران حضور نابغه فرانسوی دنیای توپ گرد در زمین فوتبال شد.

«فرار به سوی پیروزی» ۱۹۸۱ – جان هیوستن برای روایت کردن یک داستان فوتبالی در اردوگاه اسیران جنگ جهانی دوم سراغ ستاره‌های سینما و فوتبال رفت؛ از مایکل کین و سیلوستر استالونه تا پله، بابی مور و اوسوالدو آردیلس.

«در جستجوی اریک» ۲۰۰۹ – کن لوچ چند سال پس از بازنشسته شدن اریک کانتونا سراغ ستاره بی‌بدیل دنیای فوتبال رفت تو او در این فیلم نقش یک هوادار افسرده منچستر یونایتد، تیم پیشین خود را بازی کند.

«یونایتد نفرین‌شده» ۲۰۰۹ – نسخه سینمایی تام هوپر از رمان دیوید پیس درباره برایان کلاف و یک سال حضور او در لیدز یونایتد در ۱۹۷۴ با بازی مایکل شین در نقش اصلی همچنان در یادها مانده است.

«قیصر: بزرگ‌ترین فوتبالیستی که هرگز فوتبال بازی نکرد» ۲۰۱۸ – کارلوس راپوسو ملقب به قیصر (به دلیل شباهت به فرانتس بکن‌باوئر) در دهه ۱۹۸۰ به لطف کارلوس آلبرتو (مربی سرشناس برزیلی) فرصت حضور در دنیای فوتبال را یافت اما با وجود رفتن به تیم‌ها و باشگاه‌های بزرگ، تقریبا هرگز پایش به توپ نخورد.

«دیه‌گو مارادونا» ۲۰۱۹ – مستند استادانه آصف کاپادیا درباره دیه‌گو مارادونای کبیر ترکیبی بی‌نظیر از تصاویر تلویزیونی تمام لحظه‌های حضور این نابغه بزرگ در زمین فوتبال و تیم‌های بازشگاهی آرژانتین و ایتالیا و اسپانیاست.

یورو ۲۰۲۰| گروه D؛ میزبانی انگلیس

انگلیس

بعد از ۲۵ سال، امسال میزبانی از فینال یک تورنمنت مهم فوتبال در رده ملی دوباره به انگلیسی‌ها سپرده شده است. آخرین باری که آنها میزبان یورو بودند به سال ۱۹۹۶ برمی‌گردد اما آخرین باری که سه‌شیر قهرمان یک تورنمنت در رده ملی شده حتی به خیلی قبل‌تر برمی‌گردد؛ به سال ۱۹۶۶ که اولین و تنها قهرمانی‌شان در جام جهانی را کسب کردند.

تیم ملی انگلیس ترکیبی از بازیکنان جوان هیجان‌انگیزی است که در کنار بازیکنان باتجربه‌تر آمده‌اند تا نسبت به آخرین حضورشان در یک تورنمنت ملی (جام جهانی ۲۰۱۸) یک قدم جلوتر بروند. سه سال پیش، آنها پیشروی قابل توجهی تا مرحله نیمه نهایی داشتند اما در نهایت مغلوب کرواسی شدند و از صعود به فینال بازماندند. حالا کروات‌ها دوباره سر راه‌شان سبز شده‌اند و این بهترین فرصت سه‌شیر برای تسویه حساب با تیم اروپای شرقی است؛ به خصوص که مردان گرث ساوت‌گیت از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه یک سطح بالاتر هم رفته‌اند و بازیکنانی مستعد مانند جود بلینگهام، فیل فودن، میسون ماونت و جک گریلیشر به ترکیب این تیم اضافه شده‌اند. شاید تنها مسئله‌ای که هنوز در مورد این تیم برطرف نشده باشد، بحث تردید‌های ساوت‌گیت برای استفاده از خط دفاعی سه یا چهار نفره باشد اما در هر صورت این تیم را باید جزو مدعیان یورو ۲۰۲۰ دانست.

ستاره تیم-انگلیس در سراسر میدان ستاره دارد اما تنها یکی از آنها حضورش در ترکیب اصلی تضمین شده است؛ هری کین. او که فصل گذشته هم آقای گل لیگ برتر انگلیس شد و هم بهترین پاس گل دهنده این رقابت‌ها، در رده ملی هم رکورد تحسین‌برانگیز ۳۴ گل در ۵۳ بازی ملی را دارد.

کرواسی

برای کروات‌ها پیشرفت نسبت به حضور قبلی‌شان در یک تورنمنت بزرگ ملی تنها با قهرمانی در یورو ۲۰۲۰ حاصل خواهد شد؛ چرا که آنها سه سال پیش تنها در فینال جام جهانی به فرانسه باختند. تیم زلاتکو دالیچ ممکن است از زمان آن دستاورد تاریخی (اولین حضورش در یک تورنمنت بزرگ ملی) ستاره‌‌ای مانند ماریو مانژوکیچ را از دست داده باشد اما هنوز هم نیمکت این تیم پر از ستاره‌های طراز اولی مانند آنته ربیچ، آندری کراماریچ و میلسلاو اورسیچ استغ با این حال کروات‌ها حتی بازیکنان باتجربه و سرشناس‌تری مانند لوکا مودریچ، شیمه ورسالیکو، متئو کواچیچ، ایوان پریشیچ، مارسلو بروزوویچ و اروان راکیتیچ را هم دارند که هر کدام‌شان در بهترین تیم‌های حال حاضر اروپا مانند رئال مادرید، چلسی، اینتر، سویا و … بازی می‌کنند. پس با حضور چنین بازیکنانی می‌توان انتظار یک نمایش منظم و قدرتمند دیگر را از کروات‌ها داشت.

ستاره تیم-همه ستاره‌هایی که نام بردیم و تعداد‌شان هم کم نبود، هر کدام به نوبه خود پتانسیل تأثیرگذاری بر عملکرد تیم‌شان را دارند اما ستاره کلیدی این تیم بدون شک لوکا مودریچ است که در آخرین حضور تیمش در یک تورنمنت بزرگ ملی آنقدر خوب کار کرد که برنده توپ طلا شد. ثبات هافبک رئال مادرید، یکی از ارزشمندترین دارایی‌های تیم زلاتکو دالیچ در این گروه پرخطر است.

اسکاتلند

ارتش تارتان بازمی‌گردد! برای اولین بار از سال ۱۹۹۸ سر وکله اسکاتلندی‌ها در یک تورنمنت بزرگ ملی پیدا می‌شود؛ آنها در چه گروهی هم قرار گرفته‌اند. تیم تحت هدایت استیو کلارک میانگین سنی خوبی دارد اما اسکاتلندی‌ها یک برگ برنده مهم دیگر هم دارند که آن امتیاز انجام بازی‌های خانگی‌شان در همپدن پارک شهر گلاسکو است که حضور هواداران پرشورشان می‌تواند برگ برنده آنها برای بازی‌های بزرگ محسوب می‌شود.با حضور بازیکنانی مانند اندی رابرتسون از لیورپول، اسکات مک‌تامینی از منچستریونایتد و کایران تریری از آرسنال، اسکاتلند جزو تیم‌های مستعد شگفتی‌سازی در تابستان امسال است. در واقع آنها باید قدر این فرصت را بدانند وگرنه ممکن است ۲۳ سال دیگر برای رسیدن به چنین فرصتی منتظر بمانند.

ستاره تیم-در حالی که مهره‌هایی مانند رابرتسون و تیرنی مراقب خط دفاعی تیم خواهند بود، جان مک‌گین از استون‌ویلا در خط حمله قطعاً آن بازیکنی است که انتظار می‌رود بیشترین خلاقیت را از او ببینیم. در میان بازیکنان فعلی تیم ملی اسکاتلند هیچ‌کسی به اندازه این بازیکن ۲۶ ساله گل ملی نزده است (۱۰ گل در ۳۲ بازی) ضمن اینکه او راه گلزنی به تیم‌های بزرگ را هم بلد است.

جمهوری چک

در مرحله مقدماتی یورو ۲۰۲۰ فقط یک تیم توانست انگلیس را شکست دهد و آن هم جمهوری چک بود. استعداد تیم یاروسلاو سیلهاوی برای شگفتی‌سازی اما محدود به همین یک مورد نمی‌شود، چرا که آنها سال گذشته تیم ملی بلژیک را هم متوقف کردند. در عین حال این تیم از مشکل عدم ثبات هم رنج می‌برد و باختش به ولز هم نمایانگر همین موضوع است اما تیم تحت هدایت یاروسلاو سیلهاوی به جز آمار خوب مقابل انگلیس، بازیکنانی دارد که این تیم را خوب می‌شناسند، بازیکنانی مانند ماتی ویدرا از تیم برنلی که تا حدودی توانست چکی‌ها را به داشتن یک یان کولر یا میلان باروش جدید امیدوار کند.

ستاره تیم -تیم ملی جمهوری چک در ترکیبش بازیکنی مانند ولادیمیر کوفال (بازیکن وستهام) را دارد که از سمت راست می‌تواند به سرعت خودش را به خط حمله تیم اضافه کند؛ با این حال شانس هم‌تیمی او در وستهام توماس سوچک که به عنوان هافبک دفاعی بازی می‌کند برای تبدیل شدن به ستاره کلیدی چکی‌ها در یورو بیشتر است. او در فصل گذشته با ۱۰ گلی که برای وستهام زد در کنار مایکل آنتونیو بهترین گلزنان این تیم در لیگ برتر انگلیس بودند.

یورو ۲۰۲۰| گروه E؛ اسپانیا چگونه است

اسپانیا

اسپانیا با هدایت سرمربی سابق بارسلونا، لوئیس انریکه احیا شده و به همین دلیل هم امیدوار است شرمساری ۳ سال پیش با حذف زودهنگامش از جام جهانی ۲۰۱۸ را جبران کند. بازگشت انریکه به تیم ملی اسپانیا پس از مدتی کوتاه که به خاطر درگذشت فرزندش او را خانه‌نشین کرد، امید را به اردوی ماتادورها برگردانده است و این تیم با اضافه شدن بازیکنانی جوان و با استعداد مانند اریک گارسیا، فران تورس و پدری به ستاره‌های باتجربه قبلی مانند داوید دخه‌آ و آلوارو موراتا شانس خود را برای موفقیت در یورو افزایش داده است؛ با این حال مهمترین نکته‌ای که در اردوی تیم ملی اسپانیا برای حضور در شانزدهمین دوره جام ملت‌های اروپا می‌توان به آن اشاره داشت، غیبت کامل بازیکنان تیم رئال مادرید است. لوئیس انریکه حتی یک بازیکن هم از نایب قهرمان فصل گذشته لالیگا دعوت نکرده و این شامل چهره‌هایی مانند کاپیتان ماتادورها سرخیو راموس، مارکو آسنسیو، دنی کارواخال، ناچو فرناندس و ایسکو می‌شود. اسپانیایی‌ها ماه نوامبر سال گذشته که رئالی‌ها را هم در اختیار داشتند، توانستند آلمان را با نتیجه حیرت‌آور ۶ بر صفر شکست دهند تا ثابت کنند چه حریف خطرناکی هستند اما مشخص نیست که سیاست انریکه برای عدم دعوت از بازیکنان تیم مادریدی خواهد گذاشت او به نتایج دلخواهش دست پیدا کند یا نه به خصوص که آنها در آخرین تقابل‌شان با یک رقیب بزرگ جمعه هفته گذشته در خانه مقابل پرتغال به تساوی بدون گل بسنده کردند.اسپانیا اگر بتواند بی‌ثباتی‌های سال گذشته‌اش را برطرف کند و اجازه ندهد دردسرهای ناشی از ابتلای سرخیو بوسکتس به کرونا و قرنطینه شدن تمامی اعضای تیم تمرکزش را بگیرد، بدون شک جزو مدعیان قهرمانی در یورو خواهد بود.

ستاره تیم-اسپانیا مانند دیگر بزرگان فوتبال اروپا در تمام پست‌ها به اندازه کافی ستاره دارد. در شرایط عادی سرخیو راموس می‌توانست یکی از تأثیرگذارترین بازیکنان تیم باشد اما با دعوت نشدن وی می‌توانیم روی بازیکنانی مانند رودری و پدری و فابیان رویس حساب کنیم؛ با این حال آلوارو موراتا در خط حمله آن بازیکنی است که باگل‌های خود می‌تواند سرنوشت را به سود اسپانیایی‌ها رقم بزند. اسپانیا یکی از کشورهای میزبان یورو ۲۰۲۰ است که سه بازی مرحله گروهی خود را در شهر سویا انجام خواهد داد.

سوئد

وقتی زلاتان ابراهیموویچ اعلام کرد که بعد از ۵ سال به تیم ملی سوئد برمی‌گردد، امیدهای مردم این کشور برای رقم زدن یک دستاورد تاریخی در جام ملت‌های اروپا جان گرفت. این دوره بی‌نظیر از جام ملت‌های اروپا می‌‌توانست آخرین تجربه حضور ایبرا در یک تورنمنت بزرگ ملی باشد اما از بخت بد سوئدی‌ها، ستاره خط حمله میلان در هفته‌های پایانی فصل گذشته باز هم مصدوم شد، مصدومیتی که رؤیای حضور در یورو را برای این بازیکن ۳۹ ساله که ۶۹ گل ملی هم در کارنامه دارد بر باد داد. در هر حال دست‌کم گرفتن سوئد به خاطر در اختیار نداشتن زلاتان می‌تواند اشتباهی نابخشودنی باشد و ایتالیایی‌هایی که ۴ سال پیش با قبول شکست برابر همین سوئد از صعود به جام جهانی باز ماندند، بهتر از هر کسی این را می‌دانند.

ستاره تیم-زلاتان شاید به سبب مصدومیت رؤیای بازی در یورو را از دست داده باشد اما سوئد باز هم آنقدر مهره دارد که بتواند  روی کمک آنها برای صعود به مرحله حذفی حساب کند و الکساندر ایساک از رئال سوسیه‌داد یکی از آنهاست اما بدون شک سرشناس‌ترین بازیکن جوان و آینده‌دار حال حاضر این تیم دژان کولوسفسکی است که فصل گذشته در یوونتوس شم بالای گلزنی‌اش را به همه اثبات کرد.

لهستان

لهستان با به دردسر انداختن انگلیس در بازی‌های مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در اوایل سال میلادی جاری، پتانسیل خود برای کسب نتیجه مقابل تیم‌های قدرتمند را نشان داد. در دیداری که در انتهای ماه مارس برگزار شد، انگلیس تنها به لطف گل دقیقه ۸۵ هری مگوایر بود که توانست میهمانش را شکست دهد. لهستان که هدایتش برعهده پائولو سوسا سرمربی سابق تیم‌های لسترسیتی و کوئینزپارک‌رنجرز است؛ از مرحله مقدماتی یورو به آسانی صعود کرد و در ۵ بازی اخیرش هم تنها یک بار طعم شکست را چشیده است.

ستاره تیم-ستاره تیم ملی لهستان را همه می‌شناسند و نیازی به معرفی ندارد. او کسی نیست جز روبرت لواندوفسکی که فصل گذشته نه تنها به بایرن مونیخ برای فتح بوندس‌لیگا کمک کرد، بلکه بهترین گلزن تیمش و برنده کفش طلای اروپا شد.

اسلواکی

این دومین باری است که تیم ملی اسلواکی به جام ملت‌های اروپا صعود می‌کند و این بار با کسب نتایح خوب در لیگ ملت‌ها توانست جواز حضور در مهمترین تورنمنت فوتبال ملی قاره سبز را کسب کند. این تیم ۵ سال پیش توانست از مرحله گروهی یورو ۲۰۱۶ صعود کند اما بعد از آن دیگر زورش به رقبای باتجربه‌تر نرسید. با جدایی سرمربی باسابقه این تیم یان کوژاک، اکنون سکان هدایت تیم به استفان تارکوویچ سپرده شده است که پیش از این مربی تیم‌های پایه کشورش بود.

ستاره تیم-مثل تورنمنت‌‌های بزرگ قبلی، این بار هم مارک هامسیک کاپیتان ۳۳ ساله اسلواک‌ها آن کسی است که انتظار می‌رود تیمش را در زمین بازی فرماندهی کند. او که اکنون عضو باشگاه گوتبورگ سوئد است، در ۱۲۶ بازی ملی‌اش ۲۶ گل به ثمر رسانده است.

انگلیس با شکست کرواسی ۳ امتیاز بازی اول را  کسب کرد

تیم ملی فوتبال انگلیس اولین دیدار خود را در یورو با برد یک بر صفر برابر کرواسی به پایان برد. در روز سوم رقابت های یورو ۲۰۲۰ یک دیدار برگزار شد که در آن انگلیس در ورزشگاه ومبلی به دیدار کرواسی نایب قهرمان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه رفت. شاگردان گرت ساوت گیت بازی را بهتر شروع کردند و در همان اوایل بازی می توانستند به گل اول برسند که ضربه فیل فودن به دیرک دروازه برخورد کرد و راهی به دروازه کروات ها پیدا نکرد.در ادامه از فشار تیم انگلیس کاسته شد و “سه شیر” توپ و میدان را در اختیار داشت ولی در خلق موقعیت جدی برای گلزنی ناکام بود و نیمه نخست با تساوی بدون گل به پایان رسید.فشار انگلیس در دقیقه ۵۷ جواب داد و رحیم استرلینگ توانست روی پاس کالوین فیلیپس دروازه کرواسی را باز کند تا استرلینگ اولین گل خود را در یورو به ثمر برساند.در ادامه میسون مونت روی یک ضربه کاشته نزدیک بود گل دوم را نیز به ثمر برساند که توپ او راهی به دروازه نداشت.ساوت گیت در ادامه تصمیم به حضور مارکوس راشفورد در زمین بازی گرفت تا او جانشین فیل فودن شود.در ادامه انگلیس با مدیریت بازی توانست از برد خود در این دیدار مراقبت کند تا شاگردان ساوت گیت با برتری یک بر صفر برابر کرواسی، ۳ امتیاز بازی اول را به دست آورند.پیش از شروع دیدار انگلیس و کرواسی در اسکوربورد ورزشگاه پیامی در حمایت از کریستین اریکسن ستاره تیم ملی فوتبال دانمارک نمایان شد. 

همچنین در حادثه تلخی یک هوادار تیم ملی انگلیس پس از سقوط از جایگاه در ورزشگاه ومبلی در جریان بازی انگلیس و کرواسی، به شدت آسیب دیده است. شاهدان وحشت زده در استادیوم، این هوادار را هنگام زمین خوردن و سقوط به سمت صندلی ها و بخش بتنی ومبلی دیده اند.

سخنگوی ورزشگاه ومبلی در خصوص این حادثه گفت: “باید اعلام کنیم که یک تماشاگر درست لحظاتی بعد از شروع مسابقه در بازی انگلیس و کرواسی در ورزشگاه ومبلی از سکوها سقوط کرده است. این فرد در همان محل تحت مراقبت های پزشکی قرار گرفت و سپس با شرایطی وخیم به بیمارستان منتقل شد. ما برای اطمینان از بررسی کامل موضوع و ادامه نظارت بر اوضاع به همکاری با یوفا ادامه خواهیم داد.”

پیروزی اتریش بر مقدونیه

اتریش و مقدونیه در چارچوب نخستین دیدارشان در گروه C رقابت‌های یورو ۲۰۲۰ به مصاف هم رفتند که این دیدار با نتیجه ۳ بر یک به سود اتریشی‌ها به پایان رسید. در این دیدار استفان لاینر، گرگوریش و آرناتوویچ در دقایق ۱۸ و ۷۸ و ۹۰ برای اتریش و گوران پاندف در دقیقه ۲۸ برای مقدونیه گل‌زنی کردند.نیمه نخست این دیدار با نمایش برتر اتریشی‌ها آغاز شد و آن‌ها توانستند در دقیقه ۱۸ با ارسال دقیق سابیتزر و ضربه لاینر از زاویه بسته به گل نخست برسند. برتری اتریشی‌ها تا ۱۰ دقیقه ادامه داشت تا این که روی سلسله اشتباهات آن‌ها، یک توپ مرده پس از برخورد به مدافعان اتریش و پس از آن رها شدن توپ از دستان باخمن، دروازه بان این تیم در اختیار پاندف قرار گرفت و کاپیتان ۳۸ ساله و کهنه‌کار مقدونیه توانست در نخستین حضور کشورش در یورو، نخستین گل تاریخ مقدونیه در این رقابت‌ها را هم به ثمر برساند.پس از این گل بازیکنان اتریش کمی بدون تمرکز به بازی ادامه دادند تا این که نیمه نخست به اتمام رسید. در نیمه دوم اتریشی‌ها توانستند خودشان را از نظر ذهنی بازیابی کنند و پس از ایجاد چند موقعیت نصفه و نیمه و واکنش‌های خوب دروازه‌بان مقدونیه، گرگوریش روی ارسال آلابا از جناح چپ خودش را به توپ رساند و دروازه مقدونیه را باز کرد تا تیمش دوباره پیش بیفتد.در ادامه مقدونیه با آوردن مهاجم به داخل زمین، سعی کرد که بازی را دوباره به تساوی بکشاند اما در نهایت آرناتوویچ توانست در دقیقه ۹۰ با حرکت انفرادی در داخل محوطه جریمه مقدونیه، گل سوم اتریش را به ثمر برساند تا بازی با نتیجه ۳ بر یک به پایان برسد.

هلند ۳ اوکراین ۲

در ادامه رقابت های یورو ۲۰۲۰ دو تیم ملی فوتبال هلند و اوکراین در ورزشگاه یوهان کرایف شهر آمستردام برابر هم به میدان رفتند.نیمه اول این دیدار گلی در برنداشت البته دو تیم موقعیت هایی برای گلزنی داشتند. جورجینیو فاینالدام در دقیقه ۳۸ می توانست گل اول بازی را به ثمر برساند که ضربه او با درخشش دروازه بان اوکراین دفع شد.آندره یارمولنکو نیز یکی دو موقعیت خوب برای گلزنی در نیمه نخست داشت که ضربات او راهی به دروازه لاله های نارنجی اروپا نداشت.در نیمه دوم جورجینیو واینالدوم که اخیرا به پاری سن ژرمن پیوسته است، توانست در دقیقه ۵۲ روی دفع ناقص دروازه بان گلزنی کند. هلندی ها در ادامه مزد بازی جسورانه خودشان را گرفتند و در دقیقه ۵۸ گل دوم را نیز به ثمر رساند.بعد از این گل شاگردان شوچنکو روی به بازی هجومی آوردند و آندره یارمولنکو بازیکن تیم وستهام توانست چهل و یکمین گل ملی خود را به زیبایی هر چه تمام تر وارد دروازه هلند کند. شوت زیبای او از پشت محوطه جریمه، دروازه هلند را گشود.در ادامه رومن یارمچوک توانست روی غفلت خط دفاع هلند، گل دوم را نیز در دقیقه ۷۹ به ثمر رساند و بازی را به تساوی کشاند. این پایان کار نبود و دنزل دامفریس توانست ارسال ناتان آکه را در دقیقه ۸۵ با ضربه سر وارد دروازه اوکراین کند تا این دیدار با برتری ۳ بر ۲ هلند به پایان برسد.خبرهای بیشتر را در تلگرام اخبار روز بخوانید

https://akhbar-rooz.com/?p=116234 لينک کوتاه

0 0 رای ها
امتياز بدهيد!
نظری بنويسيد
Notify of
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

خبر اول سايت

آخرين مطالب سايت

مطالب پربيننده روز

آرشيو اسناد اپوزيسيون ايران

تبليغات خود را می توانيد اينجا نشان دهيد
تبليغات خود را می توانيد اينجا نشان دهيد
0
اگر در مورد اين مقاله نظری داريد، لطفا کامنت بگذاريدx
()
x

آگهی در ستون نبليغات

آگهی های دو ستونه: یک هفته ۱۰۰ یورو، یک ماه ۲۰۰ یورو آگهی های بیش از ۳ ماه از تخفیف برخوردار خواهند بود

حساب بانکی اخبار روز

حساب بانکی اخبار روز: int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More

آگهی در ستون تبليغات

آگهی یک ستونه یک هفته ۷۵ یورو، یک ماه ۱۵۰ یورو آگهی های بیش از ۳ ماه از تخفیف برخوردار خواهند بود

حساب بانکی اخبار روز

int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More

آگهی ها در لابلای مطالب برای يک روز

یک ستونه: ۲۰ یورو دو ستونه: ۳۰ یورو سه ستونه: ۵۰ یورو

حساب بانکی اخبار روز

int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More