کرونا و موج اخراج کارکنان در بیمارستانهای خصوصی – ضرورت عمومی کردن

اخراج سریالی کارکنان از بیمارستان‌های خصوصی در دورۀ کرونا به سرعت در حال افزایش است. بطوریکه بر مبنای داده‌های سازمان نظام پرستاری، تخمیناً بیش از ۵ هزار پرستار در دوماهۀ اخیر فقط در شهر تهران از کار اخراج شده‌اند

کمیته عمل سازمانده کارگری: اخراج سریالی کارکنان از بیمارستان‌های خصوصی در دورۀ کرونا به سرعت در حال افزایش است. بطوریکه بر مبنای داده‌های سازمان نظام پرستاری، تخمیناً بیش از ۵ هزار پرستار در دوماهۀ اخیر فقط در شهر تهران از کار اخراج شده‌اند.

بهانۀ این بیمارستان‌های خصوصی، کاهش تعداد عمل‌های جراحی به خاطر شیوع کروناست. با وجود پولی‌بودن درمان کرونا در این بیمارستان‌ها، اما برخی علیرغم سهمیۀ اجباری حتی از پذیرش بیماران کرونایی سر باز می‌زدند و از آن سو برخی دیگرشان همزمان با اخراج‌ها، در حال جذب و استفاده از «پرستاران داوطلب» با قرارداد ۸۹ روزه، مزد پایین و بدون کارانه هستند.

اینکه چرا در شرایط حاد کرونا دولت دست بیمارستان‌های خصوصی را باز گذاشته تا برای بالا بردن سود خود چنین یکه‌تازی کنند، البته به منافع خود مقامات دولتی (به‌عنوان بخش مهمی از سهام‌داران این بیمارستان‌های خصوصی) برمی‌گردد.

در این ویدیو با نگاهی به وضع رؤسای یکی از همین بیمارستان‌ها (بیمارستان آتیه) که از لندن دستور اخراج ۶۰۰ نفر از کارکنان را صادر کرد، نشان می‌دهیم که این اخراج‌ها با حفظ حاشیۀ سود میلیاردی سهامداران‌شان ارتباط مستقیم دارد و به همین خاطر راهی جز عمومی کردن این بیمارستانها زیر نظارت دموکراتیک کارکنانشان از پایین نیست.

خبرهای بیشتر را در تلگرام اخبار روز بخوانید

بيشتر بخوانید:  خانه خراب‌کن و مصادرۀ رنج خانه‌خراب‌ها

https://akhbar-rooz.com/?p=26002 لينک کوتاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها