خواهر خواندگی!

دیدار سه بازیگر زن ایرانی در رقابت جشنواره امسال کن

سه بازیگر زن ایرانی برای حضور در جشنواره ی کن امسال مسیرهای متفاوتی را طی کرده اند: (از چپ) زهرا امیر ابراهیمی، ترانه علیدوستی و گلشیفته فراهانی

نسل دهه ۸۰ در ایران به نام برند معروف است. آنها کودکانی هستند که بعد از انقلاب (۱۳۵۷) و در زمان جنگ ایران و عراق (۱۳۶۷-۱۳۵۸) به دنیا آمدند و در دوران پس از جنگ به مدرسه رفتند. فضای ترسناکی در جامعه حاکم بود، نظم نظامی در مدارس.  آنها در میان ممنوعیت ها و کنترل ها بزرگ می شدند.

امروز آنها بالغ هستند، در ۳۰ یا ۴۰ سالگی، برخی هنوز در کشور هستند، اما برخی مهاجرت کرده اند. گلشیفته فراهانی، ترانه علیدوستی و زهرا امیر ابراهیمی سه زن از آن نسل هستند. این سه بازیگر زن ایرانی امسال در رقابتی در جشنواره فیلم کن که هم اکنون هفتاد و پنجمین دوره خود را سپری می کند و تا ۲۸ می ادامه دارد، با هم دیدار می کنند. دو نفر از آنها در حال حاضر در تبعید در فرانسه زندگی می کنند و یکی مستقیماً از ایران می آید. آن ها راه های مختلفی را برای حضور در این مکان، روی صحنه جشنواره کن، طی کردند. زندگی های فردی آن‌ها درباره مشکلات کشوری است که نمی‌تواند تصویری همگن از خود ارائه دهد.

خیلی دور شده است

گلشیفته فراهانی، مشهورترین آن ها در سطح بین المللی است که به هالیوود راه یافت، در سال ۱۹۸۳ در تهران به دنیا آمد. او نمی خواست بازیگر شود و ابتدا به مدرسه موسیقی رفت. اما در ۱۴ سالگی در فیلم «درخت گلابی» (۱۳۷۷) به کارگردانی داریوش مهرجویی، یکی از فیلمسازان سرشناس سینمای موج نو ایران، نقش اول را بازی کرد. پس از آن زندگی او تغییر کرد و ۱۷ فیلم دیگر بازی کرد.

در سال ۲۰۰۸، زمانی که در فیلم آمریکایی «یک مشت دروغ» ساخته ریدلی اسکات، با بازی لئوناردو دی کاپریو و راسل کرو، نقش آفرینی کرد، یک هنرپیشه موفق – با همکاری با بسیاری از کارگردانان مشهور ایرانی – بود. فیلم «یک مشت دروغ» آغاز موفقیت بین المللی او بود. اما مقامات ایرانی نتوانستند با این موضوع کنار بیایند. دولت کنترلی بر تولیدات آمریکایی نداشت و این طور کارها را هم نمی پسندید. هنر فقط تا زمانی مجاز بود که حکومت بتواند چارچوب آن را تعیین کند. مدت ها در جامعه بحث بر سر این بود که صحنه های حضور فراهانی در این فیلم هالیوودی باید با حجاب باشد یا بدون حجاب. این زن اما زیاده روی کرده بود.

هنگامی که او پس از فیلمبرداری «یک مشت دروغ» به ایران بازگشت، پاسپورت او توسط مقامات ایرانی ضبط شد و به مدت هفت ماه تحت بازجویی قرار گرفت. او در گفت‌وگو با «اشپیگل آنلاین» گفت: «کار من در هالیوود را با همکاری با سازمان سیا یکی کردند. وقتی «یک مشت دروغ» بیرون آمد، حتی مرا متهم کردند که برای از بین بردن آبروی اسلام توسط سیا استخدام شده ام!

چند ماه بعد او پیشنهاد بازی در یکی دیگر از تولیدات هالیوودی به نام شاهزاده ایرانی مایک نیول را دریافت کرد. هنگامی که او قصد داشت برای انتخاب بازیگر به لندن پرواز کند، از خروج او از کشور جلوگیری شد. «مقامات با پرداخت هزینه به من یک پاس ۲۴ ساعته دادند تا بتوانم برای تست به لندن پرواز کنم و برگردم. شش ساعت تاخیر پیش آمد. هواپیما رفته بود.» فراهانی می گوید نقش من به کس دیگری داده شد. این فیلم در سال ۲۰۱۰ اکران شد و به جای گلشیفته فراهانی، جما آرترتون بازیگر بریتانیایی نقش پرنسس ایرانی تمینا را در کنار جیک جیلنهال بازی کرد.

آخرین فیلمی که فراهانی در ایران بازی کرد، فیلم «درباره الی» اصغر فرهادی بود. این اثر برنده خرس نقره ای بهترین کارگردانی در برلیناله ۲۰۰۹ شد. در فرش قرمز و در عکس ها می‌توانستید ببینید که او جداگانه مورد استقبال قرار گرفت و بقیه بازیگران سعی کردند از فراهانی فاصله بگیرند. از عکس گرفتن با هم می ترسیدند؟ همه چیز تحت الشعاع حضور او در آن فیلم آمریکایی قرار گرفت. نمایندگان ایران باید تصویر رسمی زنان (با پوشش اندام و مو) را در خارج از کشور نشان دهند. اینکه او بدون روسری در برخی از صحنه‌های «یک مشت دروغ» بازی کرد بود، در ایران به یک جنجال تبدیل شد – به ویژه توسط رسانه‌های راست‌گرا. علاوه بر این، او دوباره بدون روسری برای اولین نمایش فیلم به ایالات متحده رفت. همه می توانستند عواقب چنین کاری را پیش بینی کنند. خیلی ها فکر می کردند حتی «درباره الی» هم به خاطر او در ایران ممنوع می شود. این اتفاق نیفتاد اما فراهانی پس از آن همه آزار و اذیت و بازجویی از کشور خارج شد. او از سال ۲۰۰۹ در پاریس زندگی می کند.

در تبعید در فرانسه او از صفر شروع کرد. از آن زمان، او در ۲۴ فیلم دیگر از جمله «پترسون» جیم جارموش (۲۰۱۶) با بازی آدام درایور بازی کرد. در جشنواره کن امسال، گلشیفته فراهانی را می‌توان در مقابل ماریون کوتیار در درام فرانسوی «فره و ستور» (برادر و خواهر) اثر آرنو دسپلکین دید. این فیلم در مورد خواهر و برادر آلیس و لویی است که از یکدیگر متنفرند و بیش از ۲۰ سال است که با هم ارتباط نداشته اند. مرگ پدر و مادر، آنها را مجبور به ملاقات با یکدیگر می کند.

به نام اخلاق ترور شد

زهرا امیر ابراهیمی در خارج از کشور چندان شناخته شده نیست. او که در سال ۱۳۶۰ در تهران به دنیا آمد، یک بازیگر تلویزیونی بود. بعد از بازی در یک سریال تلویزیونی (۱۳۸۵) یک ویدیوی خصوصی جنسی از او در اینترنت منتشر شد، او شهرت زیادی به دست آورده بود، اما بعد از این ویدئو زندگی او یک شبه نابود شد.

تنها در دو ماه حدود ۱۰۰۰۰۰ نسخه از این ویدئو منتشر شد. حکومت شروع به تحقیق کرد. او، خانواده اش، آشنایانش، از جمله دوست پسرش در آن زمان، مورد بازجویی قرار گرفتند. او با اتهامات مختلفی از جمله دست داشتن در تولید و توزیع این ویدئو مواجه شد. فقط داشتن رابطه جنسی با دوستی که با او ازدواج نکرده بود قابل مجازات بود. او از ترس عواقب و مجازات های مختلف، در ابتدا حتی حضور خود در این ویدئو را تکذیب کرد.

برای چند سال ممنوع السفر بود، نتوانست به بازیگری ادامه دهد. اما او بیشتر نگران آن بود که چه اتفاقی برایش می افتد. او مجبور شد وثیقه (معمولاً املاک در ایران) بگذارد و در انتظار صدور حکم دادگاه باشد. او می‌ترسید که به تنهایی در خیابان راه برود، زیرا جامعه او و زندگی خصوصی‌اش را رها نمی کرد. این ویدئو در میلیون‌ها نسخه در بازار سیاه فروخته شده بود. در جامعه ای که در سریال‌های تلویزیونی دولتی زنان را مجبور می کنند با روسری بخوابند. مردم حریص بودند که زندگی جنسی یک هنرپیشه جوان را زیر ذره بین ببرند، در حالی که از نظر اخلاقی قضاوت می کنند، قلدری می کنند. می ترسانند، به او احساسس گناه تلقین می کنند. حتی برخی روزنامه ها نوشتند که او خودکشی کرده است. در هر صورت، این سناریو با جامعه مردسالار سازگار بود: چنین «رسوایی» با خودکشی زن به بهترین وجه از بین می‌رفت و بهتر بود او فورا فراموش شود تا جامعه از نو احساس «بی گناهی» کند.

امیر ابراهیمی نیز در نهایت کشور را ترک کرد و به فرانسه رفت. در سال ۲۰۱۹، ۱۳ سال پس از آن واقعه، او در مصاحبه ای در لندن گفت که این فیلم خصوصی اوست و از طریق یکی از آشنایانش، بازیگر تئاتر، در اینترنت دست به دست شده است. آن ها در یک مهمانی با هم بودند، دوست او ویدیو را در رایانه زهرا پیدا کرد و مخفیانه یک کپی از آن تهیه کرد. این بازیگر تئاتر به جرم خود اعتراف کرده است. او به شش سال زندان محکوم شد، اما پس از چند ماه آزاد شد و به بازیگری در ایران ادامه داد. زهرا در تمام این سال‌ها حرف نزده است، عمدتاً به خاطر پدر و مادرش که هنوز در ایران هستند. اما حالا می تواند سکوت خود را بشکند.

در تبعید فرانسه را یاد گرفت، دوباره درس خواند و در چند فیلم بازی کرد، از جمله در چند فیلم آلمانی مانند «تهران تابو» (۲۰۱۷) و «فردا آزادیم» (۲۰۱۹). او اکنون به عنوان بازیگر نقش اول زن در فیلم «عنکبوت مقدس» در جشنواره کن رقابت می کند. علی عباسی کارگردان ایرانی مقیم سوئد این فیلم را کارگردانی کرده است. سوئد، دانمارک، آلمان و فرانسه در تولید این فیلم شرکت داشته اند. داستان فیلم الهام گرفته از پرونده یک قاتل زنجیره ای واقعی است که در مجموع ۱۶ زن را در شهر مذهبی مشهد بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ به قتل رساند. قاتل او که به «قاتل عنکبوتی» معروف است، رسالت «اخلاقی» خود را «پاکسازی» شهر «مقدس» از روسپی‌های خیابانی می دانست. او قبل از قتل به ۱۳ تن از این زن ها تجاوز کرد. او در سال ۲۰۰۲ اعدام شد. زهرا امیرابراهیمی در این فیلم نقش روزنامه نگاری را بازی می کند که روی این پرونده تحقیق می کند.

یکی از چهره های جنبش MeToo در ایران

ترانه علیدوستی در حال حاضر یکی از مشهورترین و محبوب ترین بازیگران زن ایران است. دختر حمید علیدوستی بازیکن ملی پوش ایران در سال ۱۳۶۳ در تهران به دنیا آمد. اولین فیلم او، «من ترانه پانزده سال دارم» (۲۰۰۲)، جایزه بهترین بازیگر زن را در جشنواره فیلم لوکارنو برای او به ارمغان آورد. پس از آن چند فیلم موفق از جمله با کارگردانی اصغر فرهادی بازی کرد، فروشنده که برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ و اسکار بهترین فیلم خارجی زبان ۲۰۱۷ شد، یکی از این فیلم ها بود. با این حال، علیدوستی اسکار را تحریم کرد: «ممنوعیت ویزای ترامپ برای مردم ایران نژادپرستانه است»، او در آن زمان در توییتی نوشت: «به دلیل اعتراض، در مراسم جوایز آکادمی ۲۰۱۷ شرکت نخواهم کرد.»

او در ایران زندگی می کند، متاهل و دارای یک دختر است. علاوه بر حرفه بازیگری، گهگاه به نوشتن و ترجمه نیز می پردازد. او همچنین به حقوق زنان و ورزش زنان علاقمند است و در تلاش است تا در کشور تحول ایجاد کند. ترانه علیدوستی به دلیل صحبت های مکرر در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی در شبکه های اجتماعی شناخته شده است. پیش از این در جامعه ایران درباره برخی اظهارات یا فعالیت‌های او جنجال‌هایی به وجود آمده بود که هر از چند گاهی مشکلاتی برای او ایجاد کرده است. خالکوبی (علامت قدرت دخترانه) روی ساعد او که برای مدت کوتاهی در یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران دیده شد، بحث فمینیسم را برانگیخت. او در واکنش به این موضوع در اینستاگرام خود نوشت: «آرام باش!»

علیدوستی به یکی از چهره های کلیدی جنبش MeToo در کشورش تبدیل شد. او اخیرا به همراه حدود ۸۰۰ بازیگر دیگر در عرصه سینما در ایران بیانیه ای علیه خشونت جنسی در صنعت سینما منتشر کرد. این بیانیه خواستار تشکیل یک نهاد مستقل و حرفه ای برای رسیدگی به پرونده های قربانیان خشونت جنسی شد.

او در رقابت جشنواره کن امسال در درام ایرانی «برادران لیلا» به کارگردانی سعید روستایی حضور خواهد داشت که در آن نقش لیلای ۴۰ ساله را بازی می‌کند. در این فیلم او سعی می‌کند پدر و مادر و چهار برادرش را از فقر نجات دهد و قصد دارد یک تجارت خانوادگی را شروع کند.

مدت کوتاهی پس از اعلام رسمی فیلم های مسابقه، شبکه های اجتماعی مملو از عکس های این سه بازیگر زن در کنار هم شد. گفته می شد این سه زن ایرانی حالا برای جایزه بهترین بازیگر زن به رقابت می پردازند. اما پس از آن گلشیفته فراهانی در اینستاگرام نوشت: «تیم ها با هم رقابت نمی کنند. برای من، جایزه جشنواره کن فقط همین عکس است، جایی که ما هر سه می‌توانیم بعد از سال‌ها در یک قاب قرار بگیریم».

جشنواره کن ممکن است برای عده‌ای مکانی پر زرق و برق و ابراز وجود باشد، اما برای این سه زن از نسلی که در جنگ بزرگ شدند، مکانی برای با هم بودن است.

منبع: «روزنامه نگاری از چپ» – بهاره ابراهیمی؛ برگردان فارسی برای اخبار روز: سینا بهزادیخبرهای بیشتر را در تلگرام اخبار روز بخوانید

https://akhbar-rooz.com/?p=154822 لينک کوتاه

3.3 3 رای ها
امتياز بدهيد!
نظری بنويسيد
Notify of
guest
8 نظرات
جديدترين
قديمی ترين بيشترين آرا
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
peerooz
peerooz
یکشنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۱ ۲۳:۵۰

پس از گرد آفرید و گردیه, 
زنـانـشـان چـنـیـن نـنـد ز ایـرانیــــان!
چگـونه انـد گـردان و جنگ آوران؟ !؟

باران اذرمینا
باران اذرمینا
یکشنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۱ ۱۳:۰۶

درود بر این شیر زنان ایرانی که ازهرراهی که توانستند در برابر ارتجاع دبنی و سنت های پوسیده ایستادند با سپاس از سایت اخبار روز

peerooz
peerooz
دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ ۰۳:۳۶

جناب آذر مینا,
اگر کلمه “شیر زن” را مثلا در مورد سرکار خانم گلشیفته مصرف کنیم برای نرگس محمدی و دیگران چه لقبی باقی خواهد ماند؟ “ضعیفه”؟

باران اذر مینا
باران اذر مینا
دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ ۱۶:۴۹
پاسخ  peerooz

چناب پیروز
شیرزنان ایرانی در پهنه های گوناگون می رزمند پهنه ی هنر هم شیرزنان خود را دارد .اینان را با روبه صفتانی و سلبریتی های حکومتی بسنجید که اماده ی هر دریوزگی و بی پرنسیبی هستند وبه هر خفتی تن می دهند. اما اینان تابو های زن ستیزانه ی سنتی واسلامی را می شکنند و نام ایران و زن مدرن ایرانی را در جهان بلند می دارند.ارزش کار ان ها را بدانیم . واژه ی ضعیفه هم ارزانی زنان اسلام زده و سنت پرست و دست پروردگان رژیم باد .

peerooz
peerooz
سه شنبه, ۳ خرداد, ۱۴۰۱ ۰۱:۰۶

جناب آذرمینا,
ممنون از توضیح که “پهنه ی هنر هم شیرزنان خود را دارد”. این به عقل من نرسیده بود که تصاویر لخت مادر زادی نیز جزئی از نمایش هنری “شیر زنان” است. بنا بر این گمان ندارم “ضعیفه” نرگس محمدی “پیر زن” که احتمالا قادر به شکستن این گونه ” تابو های زن ستیزانه ی سنتی واسلامی” نبوده است و – هنوز اقلا حتی بخاطراحترام و تقدیر, ذکری هم از نام ایشان نشده – را بتوان “شیر زن” دانست!

باران اذرمینا
باران اذرمینا
پنجشنبه, ۵ خرداد, ۱۴۰۱ ۱۱:۳۱
پاسخ  peerooz

جناب پیروز
چنن می نماید که شما تنها به پیکار سیاس زنان ارج می نهید وبه نبرد در دیگر پهنه های زندگی اجتماعی بهایی نمی دهید، زنی که امروز در ایران حجاب تحمیلی اسلامی را از سر بر می دارد ان که برهنه به دریا می رود ان که ازدواج سپید می کند ان که هشتم مارس را در جامعه جش میگیردو …… وهمگی بهای این پیکار را با تازیانه ارتجاع برتن خود و زندان و تبعید می پردازند از دید من شیر رنان اند
مگر همین شیر زنان نبودند که دراسفند ۱۳۵۷ در برابر ارتجاع دینی ایستادند وبه خیابان ریختند و نیروهای سیاسی تنهایشان گذاشتند. اری چشم ها را باید شست. زنان مدرن ایرانی در جهل سال گذاشته بیشترین پایداری را در برابر ارتجاع اسلامی سنتی از خود نشان دادند .
در پایان ایا برهنگی یک زن یا مرد هنرپیشه در کار هنریش به نظر شما زشت ونکوهیده می اید ؟ اگر چنین است بهتر است ته مانده های فرهنگ سنتی و اسلامی را به نقد بگیرید

peerooz
peerooz
پنجشنبه, ۵ خرداد, ۱۴۰۱ ۱۵:۵۱

جناب آذر مینا,
عزیز, اشکال من تنها در درک کاربرد کلمه “شیر” در مورد “زن هنرمند” است. “شیر” مظهر و سمبل رقص و آواز و موسیقی و تقلید که لازمه اجرای درست نقش بازیگر در تئاتر و سینماست نمی باشد. شاید موجودات دیگری بتوانند چنین نقشی را ایفا کنند. در طبیعت, شیر مظهر قدرت و تهور و بیباکی و حمله و سروری و آزادی, و خارج از طبیعت نصیب او بند و زندان است که علیا مخدره نرگس محمدی و دیگران مصداق کامل آن میباشند. هیچ یک از اینها من جمله برهنگی نافی ارزش کار هنرمند زن نیست, ولی به گمان من نمیتوان آنها را “شیر” دانست. 

ضمنا آیا “زنی که امروز در ایران حجاب تحمیلی اسلامی را از سر بر می دارد ان که برهنه به دریا می رود ان که ازدواج سپید می کند ان که هشتم مارس را در جامعه جش میگیرد ….و دراسفند ۱۳۵۷ در برابر ارتجاع دینی ایستادند وبه خیابان ریختند” نیز “هنرمندند”؟ توجه میفرمائید؟ 

نیک نام
نیک نام
یکشنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۱ ۰۱:۰۴

آزادی زن هالیوودی اخبار روز.

خبر اول سايت

آخرين مطالب سايت

مطالب پربيننده روز

حمید اشرف و فدائیان در ائینه ی «نوارهای گفتگوی دو سازمان»
حمید اشرف و فدائیان در ائینه ی «نوارهای گفتگوی دو سازمان»
بر فراز 45 سالگی سياهکل - بهزاد کريمی
بر فراز 45 سالگی سياهکل - بهزاد کريمی

آرشيو اسناد اپوزيسيون ايران

تبليغات خود را می توانيد اينجا نشان دهيد
تبليغات خود را می توانيد اينجا نشان دهيد
8
0
اگر در مورد اين مقاله نظری داريد، لطفا کامنت بگذاريدx

آگهی در ستون نبليغات

آگهی های دو ستونه: یک هفته ۱۰۰ یورو، یک ماه ۲۰۰ یورو آگهی های بیش از ۳ ماه از تخفیف برخوردار خواهند بود

حساب بانکی اخبار روز

حساب بانکی اخبار روز: int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More

آگهی در ستون تبليغات

آگهی یک ستونه یک هفته ۷۵ یورو، یک ماه ۱۵۰ یورو آگهی های بیش از ۳ ماه از تخفیف برخوردار خواهند بود

حساب بانکی اخبار روز

int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More

آگهی ها در لابلای مطالب برای يک روز

یک ستونه: ۲۰ یورو دو ستونه: ۳۰ یورو سه ستونه: ۵۰ یورو

حساب بانکی اخبار روز

int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More