زلاتان اسطوره محبوبی که سرنگون شد، صعود استقلال و شهر خودرو به مرحله گروهی

زلاتان اسطوره  محبوبی که سرنگون شد

نازک بین: پادشاه سوئد بود.آقای فوتبال در آزاکس و میلان شد. به تیم بارسا محبوب کاتالانها پیوست. مدتی را با بانوی پیر سر کرد. به پاریس رفت تا برج ایفل را وادار به تعظیم کند. محبوب شیاطین گشت. به لیگ آمریکا رفت تا خدا و پادشاه ورزش آنجا را به زیر کشد. جائی که لبرون جیمز, پس از نایب قهرمانی در لیگ بستکبال حرفه‌ای آمریکا به همراه کلیولند کاوالیرز به عنوان بازیکن آزاد شناخته شدند و با قرارداد چهارساله به تیم لس آنجلس لیکرز پیوستند. زلاتان ایبراهیموویچ که با جدایی از منچستریونایتد نیم فصل در تیم لس آنجلس گلکسی حضور داشت در واکنش به انتخاب جیمز که لقب پادشاه را در لیگ NBA به خود اختصاص داده، نوشت: حالا لس آنجلس, یک خدا و یک پادشاه دارد: زلاتان به: لبرون جیمز خوش آمد می گوید!. زلاتان با ۶۲ گل ملی در ۱۱۶ بازی بهترین گل زن تاریخ فوتبال سوئد است. او در بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ یازده بار مقام بهترین فوتبالیست سال فوتبال سوئد را دریافت کرد. ایبرا ,ده بار از این یازده بار را پشت سر هم و در حد فاصل سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ کسب کرده و از این حیث رکورد دار است.

زلاتان, در فضای دموکراتیک سوئد بزرگ شده , اما هیچکاه در برابر بیعدالتی و تبعیض سکوت نکرده و  تبیعض و رنجی که در محله فقیرنشین-روزن گورد- مالمو که وی نیز یکی از ساکنان آن بوده دیده قراموش نمی کند. و ی در آخرین گفتگوی رسانه ای اش که قبل از برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ انجام داد, بطرز عجیبی به رسانه های سوئدی تاخت و آنان را به نژادپرستی و بی خاصیتی متهم کرد!

در چهارده فوریه ی ۲۰۱۵ در جریان یکی از دیدارهای پاریس ژرمن بعد از گلی که به ثمر رساند، وی پیراهن فوتبال خود را از تن به در آورد, تا نام پنجاه نفری را که به صورت نمادین بر بدن خود حک کرده بود را به رسانه ها تماشاگران و رسانه ها نشان دهد. این پنجاه نفر اسامی افرادی واقعی بود که در سراسر جهان از مشکلات تغذیه و گرسنگی رنج می کشیدند. زلاتان, یک فعال شبکه های اجتماعی هم هست. او با بیش از ۳۵ میلیون نفر عضو در شبکه ی اجتماعی اینستاگرام، پرمخاطب ترین حساب کاربری یک سوئدی در این شبکه را به نام خود ثبت کرده است.

زلاتان برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ با مالمو قرارداد بست و در سال ۱۹۹۹ در ترکیب اول این تیم در لیگ اول سوئد قرار گرفت که در این سال این تیم با رتبه سیزدهم به لیگ دوم سقوط کرد ولی فصل بعد به لیگ اول بازگشت. زمانی که لئو بینهاکر سر مربی آژاکس علاقه خود را به جذب این بازیکن نشان داده بود، آرسن ونگر نیز تلاشی ناموفق برای انتقال وی به آرسنال انجام داد. در ۲۲ مارس ۲۰۰۱ ابراهیموویچ با قرار دادی معادل ۸۰ میلیون کرون سوئد به آژاکس پیوست.

مجسمه زلاتان که در سال ۲۰۱۵ توسط فدراسیون فوتبال این کشور به پیتر لینده مجسمه‌ساز مشهور این کشور سفارش داده شده بود ابتدا قرار بود در ورودی اصلی استادیوم فوق مدرن -فرندز آرنا-در سولنا واقع در حومه استکهلم نصب شود، جایی که تیم ملی فوتبال سوئد بازی‌های خانگی خود را آنجا برگزار می‌کند. اما فدراسیون فوتبال سوئد، با پیش آوردن دلایلی مثل  زمین محل نصب مجسمه به اندازه کافی مستحکم نبود که بتواند وزن پایه هشت تنی و وزن ۵۰۰ کیلوگرمی مجسمه او را تحمل کند از این نصب منصرف شد. آن چه که بعد از این تغییر محل بر سر زبانها افتاد موضوع تعصبات هواداران نسبت به بازیکنان و تیمهای محلی خود بود . هواداران استکهلم مایل نبودند مجسمه ستاره تیم رقیب‌شان مالمو را در مقابل استادیوم خانگی خود ببینند.

بيشتر بخوانید:  مسابقه شطرنج آرنولد با الاغش! شکنجه واقعی در لالیگا

به این ترتیب بود که فدراسیون سوئد در نهایت تصمیم گرفت مجسمه او را در مالمو، شهر محل تولد و بزرگ شدن زلاتان نصب کند. مراسم نصب مجسمه با سر و صدای فراوان در روز ۸ اکتبر ۲۰۱۹ برگزار شد. همه مسایل خوب بیش می رفت تا این که ایبرا, اعلام کرد لیگ فوتبال آمریکا را ترک می کند و به سوئد بر می گردد و به باشگاه -هاماربی- استکهلم می پیوندد.

هنوز داغی این خبر سرد نشده بود, که ضربه بعدی از سوی زلاتان, زمانی وارد شد که او  به آث میلان پیوسته بود, وی در جریان این انتقال اعلام کرد قرار است در باشگاه سوئدی -هماربی- که یکی از رقبای سرسخت تیم مالمو است سرمایه‌گذاری کند. این خبر در سوئد مثل بمب صدا کرد. هواداران مالمو نمی‌توانستند این اقدام زلاتان را هضم کنند. به خصوص بعد از آنکه زلاتان در مصاحبه‌ای اعلام کرد -هماربی -این پتانسیل را دارد که به بزرگترین باشگاه فوتبال سوئد تبدیل شود. این فوق ستاره فوتبال پس از اعلام اینکه سهامش نزدیک به ۲۵ درصد از سهام رقیب باشگاه سابق  خود را خریداری کرده است ، گفت: “فکر می کنم آنها در مالمو به این امر احترام می گذارند … فکر می کنم آنها از علت من خوشحال هستند.”

 هواداران مالمو بلافاصله توماری اینترنتی امضا کرده و خواهان برداشته شدن مجسمه از مقابل ورزشگاه‌شان شدند. همزمان یک روز انگشت ها و روز دیگر چشم ها و بطور روزانه قسمتی از مجسمه -کینگ ایبرا- را تخریب می کردند و هر وقت پلیس شهر مالمو دخالت می کرد تخریب مجسمه شدت بیشتری می یافت. حتی عده‌ای به خانه زلاتان در شهر استکهلم رفته و روی در چوبی آن کلمه “یهودا” را نوشته بودند که اشاره به یهودای اسخریوطی دارد، یکی از حواریون عیسی مسیح که به او خیانت کرد. در هفته‌های بعدی هم مجسمه با چندین حمله و تخریب مواجه شد و در نهایت در شب پنجم ژانویه با وجود موانعی که در مقابل مجسمه قرار داده شده بود حمله‌کنندگان موفق شدند آن را به  کلی از جا در بیاورند.

اینک موضوع فقط تخریب و برداشتن مجسمه زلاتان مورد توجه تحلیلگران و محققان علوم ورزشی نیست بلکه موضوع اساسی سیر تحولاتی است که نسل جدید و میانه سوئد پیش روی دارند و ناسازگاری های خود از شرایط  رو به وخامت در این کشور پیشرفته دیروز و متزلزل امروز را از جمله با توسل به چنین شیوه هائی بروز می دهند. جنوب سوئد هم مرز با دانمارک و آلمان پایگاه گروه های قدرتمند مافیائی است که به نوبه خود از طریق فوتبال مالمو سومین شهر بزرگ سوئد را ناامن کرده اند. عملکرد نامطلوب و بسیار بد رهبران فرسوده سوسیال دموکرات ها و حزب چپ سوئد که ساختاری کهنه و عقب مانده دارند راه قدرت گرفتن حزب راستگرای ناسیونالیست های سوئد را بشدت  تقویت کرده است. فراموش نکنیم زلاتان اسطوره تاریخ فوتبال سوئد است و نقش بسزائی در معرفی فوتبال این کشور داشته است ولی وقتی موضوع دوباره بازگشت وی به تیم ملی برای جام جهانی ۲۰۱۸ سوئد پیش آمد اولین مخالفت ها از شهر مالمو شروع شد و بعد به نقاط دیگر سوئد گسترش یافت. جوانان ناسیونالیست سوئدی معتقد بودند جایگاه -مارکوس بری- کاپیتان محبوب -مالمو- و مهاجم تیم ملی سوئد نباید با آمدن مجدد زلاتان به خطر بیافتد! زلاتان در استکهلم مرکز اولین شهر بزرگ سوئد و در مالمو سومین شهر بزرگ این کشور با سقوط محبوبیت روبرو شد و در یوته بری (گوتنبرگ) دومین شهر سوئد نیز در حال ریزش هواداران سابق اش است!

بيشتر بخوانید:  نقشه فوتبال اروپا بعد از کرونا؛ ترانه عاشقانه واندا برای بهترین گلر جهان

استقلال ۵ – الریان صفر؛ طوفان آبی در قطر

استقلال با پیروزی پر گل مقابل الریان قطر به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا رسید.

به گزارش ایسنا، استقلال در چارچوب آخرین مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا مهمان الریان قطر بود که این دیدار با پیروزی ۵ بر صفر استقلال به پایان رسید. گل‌های استقلال را دیاباته، قائدی (دو بار) و مطهری (دو بار) به ثمر رساندند. استقلال با این پیروزی به گروه A شامل الوحده امارات، الشرطه عراق و برنده دیدار استقلال تاجیکستان و الاهلی عربستان رسید.

ترکیب استقلال: سید حسین حسینی، هروویه میلیچ، شاهین طاهرخانی، روزبه چشمی، محمد دانشگر، وریا غفوری، فرشید باقری، علی کریمی، مسعود ریگی (آرش رضاوند ۸۰)، شیخ دیاباته (مرتضی تبریزی) و مهدی قائدی (ارسلان مطهری ۷۵).

ترکیب الریان: باکر، ترائوره، مرکادو، لی جائه‌ایک، عواد (الحرازی ۴۶)، حاتم، السید (کواری ۷۵)، کوم، جمعه (مفتاح ۵۵)، رودریگو تاباتا، یاسین براهیمی.

صعود دراماتیک شهرخودرو به لیگ قهرمانان؛ شب خوب فوتبال ایران تکمیل شد

دیدار دو تیم شهر خودرو ایران و السیلیه قطر در پایان ١٢٠دقیقه بدون گل خاتمه یافت و در ضربات پنالتی، نماینده ایران موفق شد به پیروزی برسد و به مرحله گروهی لیگ قهرمانان راه یابد.

در جریان مرحله دوم پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا، تیم فوتبال شهر خودرو ایران از ساعت ١٨:۴٠ در ورزشگاه عبدالله بن خلیفه میهمان السیلیه قطر بود که این دیدار در پایان ٩٠ دقیقه  با تساوی بدون گل به پایان رسید و تلاش دو تیم در دو وقت ١۵ دقیقه‌ای هم برنده‌ای نداشت تا ضربات پنالتی برنده بازی را تعیین کند.

درضربات پنالتی، تمام بازیکنان منتخب شهرخودرو (روح‌الله سیف‌اللهی، میلاد سرلک، امین قاسمی‌نژاد، فرشاد فرجی و سعید صادقی) پنالتی خود را گل کردند اما مهدی رحمتی پنالتی دوم السلیه را از کریم انصاری‌فرد،‌ بازیکن ایرانی این تیم مهار کرد تا در نهایت شهرخودرو با نتیجه ۵ بر ۴ پیروز شود و به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.

برای شهر خودرو در این دیدار مهدی رحمتی، محمدحسین مرادمند، علی نعمتی، محمدعلی فرامرزی، حسن جعفری، اکبر صادقی (فرشاد فرجی ۶٣)، سعید صادقی، امین قاسمی نژاد، محمدرضا خلعتبری (۱۰۰ خراسانی)  و حسین مهربان (٧٧ روح‌الله سیف الهی) به میدان رفتند.

السیلیه نیز با ترکیب خلیفه ابوبکر، احمد منحالی، مصطفی محمد، مجدی عبدالله، مبارک بوصوفا، کریم انصاری فرد، مابوجی، ماهر یوسف، عادل بدر، محمد مدثر، ندیر بالحاج بازی کرد.

العین امارات حریف سپاهان ایران شد

تیم فوتبال العین امارات با غلبه بر تیم بنیادکار ازبکستان به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد. تیم فوتبال العین امارات امروز سه شنبه در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا میزبان تیم بنیادکار ازبکستان بود که این بازی با یک گل به سود العین خاتمه یافت.

بيشتر بخوانید:  مهاجرت بانوی پرچمدار المپیک به هلند؛سوپر جام اسپانیا بدنبال دلارهای ریاض

به این ترتیب نماینده امارات راهی مرحله گروهی شد و در گروه چهارم در کنار سپاهان ایران، النصر عربستان و السد قطر قرار گرفت.

چین و کره جنوبی ۴ نماینده دارند؛
نتایج مرحله پلی آف لیگ قهرمانان در شرق آسیا/ حذف قهرمان سال ۲۰۱۸

مرحله پلی آف لیگ قهرمانان در شرق آسیا روز سه شنبه به پایان رسید و جدول مرحله گروهی این مسابقات با شناخت تیم‌های صعود کننده کامل شد.

در یکی از مسابقات تیم شانگهای اس.آی.پی.جی موفق شد با سه گل بوریرام تایلند را حذف کند.

تیم ملبورن ویکتوری هم در دیدار با کاشیما ژاپن به پیروزی رسید تا این نماینده ژاپن که در سال ۲۰۱۸ در تقابل با پرسپولیس به عنوان قهرمانی آسیا رسیده بود، از صعود به  مرحله گروهی فصل ۲۰۲۰ باز بماند.

همچنین بازی اف.سی توکیو در حالی برگزار شد که به دلیل بارندگی، زمین مسابقه پر از آب بود و دیدار این تیم با نماینده فیلیپین تحت تاثیر آب گرفتگی زمین قرار داشت.

نتایج بازی های روز سه شنبه به شرح زیر است:

* شانگهای چین ۳ – بوریرام تایلند صفر
* اف. سی توکیو ژاپن ۲ – سرس نگروس فیلیپین صفر
* کاشیما آنتلرز ژاپن صفر – ملبورن ویکتوری استرالیا یک
* اف.سی سئول کره جنوبی ۴ – کداح مالزی یک

جدول چهار گروه منطقه شرق آسیا هم به این ترتیب است:

گروه E
۱- بیجینگ چین
۲- چیانگاری یونایتد تایلند
۳- ملبورن ویکتوری استرالیا 
۴- اف.سی سئول کره جنوبی

گروه F
۱- اولسان هیوندای کره جنوبی
۲- شانگهای شنهوا چین
۳- پرث گلوری استرالیا
۴- اف.سی توکیو ژاپن

گروه G
۱- ویسل کوبه ژاپن
۲- سوان سامسونگ کره جنوبی
۳- گوانگژو اورگراند چین
۴-  جوهردارالتعظیم مالزی

گروه H
۱- سیدنی استرالیا
۲- یوکوهاما ژاپن
۳- جئونبوک موتور کره جنوبی
۴- شانگهای اس.آی.پی.جی چین

نکته قابل توجه حضور حداکثری نمایندگان کره جنوبی و چین در مرحله گروهی است (هر کدام چهار تیم). استرالیا و ژاپن هم سه نماینده در مرحله گروهی دارند.

ایبراهیموویچ به رونالدو رسید

تیم فوتبال میلان با پیروزی برابر تورینو به نیمه‌نهایی جام حذفی ایتالیا صعود کرد و حریف یوونتوس شد. مرحله یک‌چهارم نهایی جام حذفی ایتالیا میلان به مصاف تورینو رفت. روسونری‌ها در وقت‌های اضافه توانستند ۴ بر ۲ مهمانشان را شکست دهند.

بوناونتورا در دقیقه ۱۲ گل نخست بازی را برای میلان به ثمر رساند اما برمر توانست در دقیقه ۳۵ نتیجه را یک بر یک کند. او در نیمه دوم هم گلزنی کرد تا شرایط به نفع تورینو شود. هاکان چالهان اوغلو در لحظه آخر گل مساوی را به ثمر رساند تا بازی در وقت‌های اضافه ادامه پیدا کرد. بازیکن ترک-آلمانی در دقیقه ۱۰۶ گل دیگری به ثمر رساند. در نهایت زلاتان ایبراهیموویچ با گلزنی اش صعود تیمش را قطعی کرد.

میلان در نیمه‌نهایی باید به مصاف یوونتوس برود. تقابل ایبراهیموویچ با کریستیانو رونالدو از نکات قابل توجه این بازی خواهد بود.

پیش از شروع دیدار میلان و تورینو در سن سیرو یاد و خاطره کوبی برایانت گرامی داشته شد و برای دقایقی این ورزشگاه در خاموشی به سر برد. ستاره سابق بسکتبال NBA یکشنبه به دلیل سقوط هلی‌کوپتر جان خود را از دست داد.

https://akhbar-rooz.com/?p=18978 لينک کوتاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها