کوه و دشت و جنگل و دریا را نسیم سیاه مرگ فرا گرفته است – نامه ای از گیلان

تکذیب فوت ۲۰۰ نفر در گیلان بر اثر ابتلا به کرونا - مشرق نیوز

اخبار روز – گزارش دریافتی: در دل بهار سرسبز، مردم گیلان، چون برگ خزان از شاخه ی حیات فرو می ریزند.

همه ی کوه و دشت و جنگل و دریا را نسیم سیاه مرگ فرا گرفته است. با شدت و ضعف، هیچ کس در امان نیست. جانفشانی پزشکان و پرپرشدن پرستاران، که بعضا مورد غضب بوده اند، بخاطر محدودیت کیفی و کمی وسایل پیشگیری برای خودشان و درمان بیماران، کفایت نمی کند. ارزاق روز به روز کمتر و قیمت اش بالاتر می رود.

زمستان سختی در پیش است. بویژه که بهار، فصل کار کشاورزان و کاردسته جمعی شان است. فصل هجوم انبوه حشرات بالدار ناقل بیماری است که، از همین حالا، سر و کله شان پیدا شده است. هیچگونه تمهیدات اساسی و گسترده ای فراهم نشده است. چون کفتاران لاشه خور، در خرکیف دلشان، برای آخرت این فاجعه، به نمایش و عکس و فیلم یادگاری برای فریب عوام ریز و درشت و گدایی از مجامع بین المللی برای کیسه شخصی بسنده کرده اند. مثل همیشه، قصد دارند همه ی کوتاهی و خرابی را به گردن مردم بیاندازند. به مردم “حق انتخاب داده اند!”؛ آزادند که بوسیله بیماری تلف گردند و یا از گرسنگی قرنطینه کشته شوند.

هرچند که مردم در سیر تدریجی مقاومت و مبارزه با کرونای بدخیم و مزمن سیاسی اجتماعی، واکسینه و رفاقت جمعی نسبت به هم را تجربه کرده اند، اما روی شقاوت و درندگی فردی تحمیلی، پیش رو، نمی توان حساب باز کرد.

اصطلاح “اگر مرگ می خواهی برو گیلان (۱)”، به شکل نویی در حال بازسازی شدن است. البته، نه برای پای تخت نشینانی که در بهترین و باصفاترین مکان ها، قصر و قلعه ی دنج با تجهیزات کافی بنا کرده اند…

بيشتر بخوانید:  اختلاف ترامپ با فرمانداران بر سر صلاحيت تصميم گيری پاين قرنطينه در آمريکا


ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(۱) در گذشته ی دور، بخاطر وضعیت اقلیم سخت و استحکامات طبیعی و جماعت پرورش یافته در این وضعیت، عملا، راه ورود و نفوذ به گیلان دشوار می نمود. رویای آزار دهنده ای برای کشورگشایان شده بود. تنها، برای پناهندگان ازجان گذشته، بعضا، دانا که از دست حاکمان نادان فراری بوده اند، راه باز بوده است. از جنگل و کوهستان های پرخطرش که بگذریم، هوادم نفس گیر، باتلاق ها و مرداب های فراوان در جلگه بی زه اش، اصلاً استقبال خوبی از تازه واردان نمی کرد. تازه اگر از همه ی این خان ها به سلامت گذر می کردند، تن گیلان ندیده اش را مالاریا و بیماری های کشنده دیگر امان نمی داد.

https://akhbar-rooz.com/?p=24303 لينک کوتاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها