حزب کمونیست کارگری ایران- حکمتیست: اعتصاب همزمان کارگران نفت و پتروشیمی ها

اعتصاب همزمان کارگران نفت و پتروشیمی ها

امروز شنبه ١١ مرداد، اعتصاب کارگران نفت در چند بخش شروع شد. کارگران و کارکنان پالایشگاه آبادان و کارگران پالایشگاه نفت سنگین قشم در اعتراض به عدم پرداخت حقوق ها و شرایط اسفبار بهداشتی و سرویس ها دست به اعتصاب زدند. روز پنجشنبه ٩ مرداد نیز کارگران شرکت نفت هویزه برای افزایش دستمزد و مزایا و بهبود قراردادها دست به اعتصاب زدند.

امروز شنبه ١١ مرداد، کارگران پالایشگاه گاز پارسیان سپهر لامرد و کارگران پتروشیمی لامرد استان فارس دست به اعتصاب زدند. خواستهای این اعتصاب عدم پرداخت حقوق ها، اعتراض به عملکرد شرکتهای پیمانی، روشن شدن وضعیت قراردادها و استخدام هست. امروز همینطور کارگران و کارکنان پالایشگاه گاز و پتروشیمی فازهاى ٢٢ و ٢۴ پارس جنوبى، کنگان، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق ها دست به اعتصاب زدند. اعتصاب همزمان و گسترده کارکنان و کارگران پالایشگاه آبادان و کارگران و کارکنان پالایشگاه پارسیان و پتروشیمی لامرد از ساعات اول صبح امروز شروع شد. در این اعتصابات کارگران شرکت آذران گستر و شرکت آویژه صنعت در پالایشگاه نفت سنگین قشم، شرکت آی.جی.سی در پالایشگاه آبادان، شرکت اکسیر صنعت در فاز ١٣ در اسلکه تنبک، شرکت سینا صنعت در پتروشیمی پارس فنل، سیکل ترکیبی ارومیه، پتروشیمی سبلان، شرکت تناوب در فاز ١۴، شرکت پتروهمگام ماهشهر، پتروشیمی بوعلی و پتروشیمی هنگام دست از کار کشیده  اند.

لازم به تاکید است که در مجموعه نفت و گاز اعتراضات از شش الی هشت ماه پیش علیه “قرادادهای حجمی” و برای برچیدن یا اعمال محدودیت به شرکت‌های پیمانی در جریان بوده است. کارگران نفت توماری امضا کردند، و طی آن نارضایتی و عصبانیت خود از انعقاد قراردادهای موسوم به حجمی بیان کردند. همینطور توماری چندین هزار نفره برای انعقاد قراردادهای رسمی در مجموعه شرکت نفت در جریان بود و زنگنه شخصا قول داده بود که به آن رسیدگی میکند. شرکت‌های پیمانی مانند یک اختاپوس به جان کارگران افتادند. هر شرکتی ده تا بیست شرکت زیر مجموعه دارد، شرکت‌های پیمانی در هر قسمت از زنجیره تولید، نیروی مورد نیازشان را با قواعد خود استخدام و کار شرکت اصلی را در آن بخش انجام می‌دهند. کارگران در اعتراضات شان تاکید داشتند که: “علیرغم تاکید صریح بر غیرقانونی بودن قراردادهای حجمی، بازهم در برخی پالایشگاه‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه نفت، قراردادهای حجمی منعقد می‌شود و این “برخلاف صورتجلسه مورخ هشتم مرداد ١٣٩٨ کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی است”. شروع این اعتراضات در اواخر سال قبل به دلیل اخباری که حاکی از آن بود که برخی پالایشگاه‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه نفت، قصد دارند پیمان جدید تعمیرات و اورهال خود را به صورت حجمی منعقد کنند آغاز شد. در این قراردادها دستمزد کارگران با ماه‌ها تاخیر پرداخت و به سایر حقوق و مزایای کارگران نیز بی‌توجهی می‌شود.

بيشتر بخوانید:  حزب حکمتیست: واپسگرایان تسلیت گو، نمودهای جنبش کپک زدۀ ملی - اسلامی

شرکت‌های پیمانی دوقلوی روند خصوصی سازی در ایران هستند که هدف آن بجز اختلاس و بالا کشیدن اموال کارگران، پایین آوردن سطح دستمزدها، ایجاد رقابت میان کارگران، از میان برداشتن امنیت شغلی، انعقاد قراردادهای برده وار، قطع بیشتر مزایا و بن ها، رفع مسئولیت از شرکت اصلی و اینجا شرکت نفت و گاز و پیتروشیمی ها در قبال اخراج و ندادن دستمزد کارگران، ایجاد تفرقه میان کارگران، بازی کردن با پرداخت و عدم پرداخت دستمزدها و مشکل کردن اعتراض جمعی کارگران است. کارگران خواهان شرایط استخدام یکسان، تحت یک شرکت مشخص و با دستمزد و مزایای بدون تفسیر، امنیت شغلی و جلوگیری از سوءاستفاده شرکت‌های پیمانی هستند. کارگران می‌گویند شرکت‌های پیمانی باید برچیده شوند و شرکت‌های اصلی کلیه تعهدات مربوط به کار و شرایط کار و استخدام را تقبل کنند. کارگران زیر مجموعه وزارت نفت و پتروشیمی ها و بخشهای مختلف طبقه کارگر ایران خواهان برچیدن قراردادهای موقت و شرکت‌های پیمانی هستند. اعتصاب روز پنجشنبه کارگران شرکت نفت هویزه برای افزایش دستمزد و مزایا و اعتصاب امروز کارگران پالایشگاه آبادان و کارگران پالایشگاه نفت سنگین قشم برای عدم پرداخت حقوقها، ادامه این اعتراضات است. یک مسئله اساسی کارگران قراردادهای موقت است. بیشتر کارگران نفت با سابقه بیش از هشت سال کار هنوز قرارداد موقت دارند.

حزب کمونیست کارگری ایران- حکمتیست به اعتصاب و اعتراض همزمان کارگران بخشهای مهم صنعتی کشور درود میفرستد و با اشتیاق به استقبال مبارزه گسترده کارگری علیه وضع موجود میرود. اعتراض کارگران نفت و گاز و پتروشیمی ها آغازی جدید برای اعتصابات کارگری نفس گیر علیه فقر و فلاکت و بیکاری است. این نبرد برسر معیشت و امنیت شغلی، نفی شرکتهای پیمانی و قراردادهای برده وار آغاز شده است اما میتواند و باید به نفی سلطه سرمایه پایان دهد. کلیدی ترین مسئله در این اعتراضات سازمانیابی کارگری است. بیش از پیش به مجمع عمومی متکی شوید و ابزارهای اعمال قدرت توده ای را ایجاد کنید. سنت شورائی کارگری در صنعت نفت و گاز ریشه دارد و در بحران کنونی و مبارزه جاری میتواند نقطه اتکائی برای تامین وحدت طبقاتی و پیشروی مبارزه کارگران باشد. از اعتصاب و اعتراض شکوهمند کارگران نفت و گاز و پتروشیمی ها حمایت کنیم!

بيشتر بخوانید:  اعلامیه حزب حکمتیست: تظاهرات گسترده و خشمگین کارگران هفت تپه پاسخ به تهدید جلسه حکومتی ها

مرگ بر جمهوری اسلامی!

آزادی، برابری، حکومت کارگری!

زنده باد جمهوری سوسیالیستی!

حزب کمونیست کارگری ایران- حکمتیست

١١ مرداد ۱۳۹۹ – ١ اوت ۲۰۲۰

https://akhbar-rooz.com/?p=41973 لينک کوتاه

یک پاسخ

 1. شرکتهای نفت و گاز و پتروشیمی از بیکاری جوانان مردم در جهت منافع مسئولین سوء استفاده میکنند چه در زمان گروگانگیری و چه در زمان بیکاری قبل و بعد از زمان گروگانگیری کارگران
  قبل از گروگانگیری فریب استخدام و آینده درخشان
  سالها بلاتکلیف نگه داشتن کارگران با مستندات نامعتبربرای از بین بردن فرصتهای شغلی و وادار نمودن آنها به انجام کار بلاتکلیف با وعده های استخدامی توخالی و زمینه سازی روی کار آوردن بخش خصوصی
  روی کار آوردن بخش خصوصی و گروگانگیری کارگران با اتهامات و جوسازی سیاسی به منظور از بین بردن ردپای تخلفات مسئولین و دریافت مستندات از کارگران در قبال امور مسئولین و مسئول قرار دادن کارگران در مقابل مسئولین بدون کوچکترین ردپائی از مسئولین در امور مربوط به خود و از بین بردن ردپای پیمانکاران بخش خصوصی و پلمپ سیستمهای کامپیوتری و تحمیل آن به کارگران و اقدام به تراکنش دیتا از سوی مسئولین در این سیستمها بدون اطلاع کارگران به منظور ثبت آن در شبکه های کامپیوتری و اقدام برای برچسب زنی و متهم نمودن کارگران و وادار کردن به سکوت
  اقدام به اعمال فشارهای سیاسی بر کارگران توسط عوامل بسیجی در این شرکتهای دولتی و پافشاری بر عضویت در بسیج که سبب کناره گیری کارگران از کار بلاتکلیف گردیده و اشخاصی که به عضویت در بسیج درآمده بودن بلافاصله قرارداد مستقیم این شرکتها گردیده بودند.
  مغایرت مفاد قراردادهای قبلی کارگران با قراردادهای تحمیلی در زمان ورود بخش خصوصی
  نامه نگاری مسئولین مربوطه و دلیل تراشی برای از بین بردن مستندات آنها توسط کارگران قربانی
  تحمیل قراردادها کاری سالهای گذشته با مفاد غیرقانونی به کارگران با خیر نشان دادن پیمانکار و کارفرما در قبال کارگر یعنی در طول مدت زمانی که بخش خصوصی روی کار آمده بود قراردادهای کارگران توسط پیمانکاران به حالت معلق در آمده و در زمان اتمام کار کارگر به وی تحویل داده میشود تا کارگر در طول مدت زمان کاری اطلاعی از روند کاری نداشته باشد و دست کارگر سند معتبری نباشد در حالی که کارگر استخدام یا طرف قرارداد مستقیم این شرکتها نبوده و مفاد قرارداد وی با قراردادهای قبلی که بخش خصوصی روی کار نیامده بود کاملا مغایر بوده است یعنی در طول مدت زمانی که بخش خصوصی وارد کار شده بود کارگران به عناوین مختلف و مانوردهی کارفرمایان و پیمانکاران در قراردادهای کارگری کارگر را مسئول تمامی امور مربوط به کارفرمایان و مستندات مربوط به آنها کرده و در بسیاری از این موارد کارگر هیچ اطلاعی از روند فوق نداشته است و لی سکوت و عدم نظارت و باز گذاشتن دست مسئولین در درج عناوین دلخواه بر روی قراردادهای حجمی کارگران آنها را در امور مربوط به خود به گروگان در آورده بود.
  بعد از بیکاری کارگران:
  تزریق عوامل بسیجی وابسته به نهادهای دولتی در زندگی خصوصی کارگران به منظور صحنه سازیهای ساختگی مرتبط به سپاه و عوامل اطلاعاتی و مسئولین برای برچسب زنی هویت کارگران به خود رژیم به منظور پنهان کردن هویت مسئولین و شناسائی روابط خصوصی کارگران و سوء استفاده از این روابط با بدنام کردن کارگران با وعده و وعیدهای واگذاری دارائیهای تصاحب شده آنها توسط سپاه به آنها به منظور جمع آوری شهود
  اعمال فشارهای سیاسی و منحرف نمودن اعتراضات کارگران به سمت دشمن فرضی و جلب اعتماد توام با فریبکاری به منظور پرونده سازی در جهت منافع مسئولین و پنهان کردن هویت آنها
  تحمیل شرکتها با اساسنامه های از قبل طراحی شده به کارگران توسط عوامل بسیجی با داخل نمودن برخی از اشخاص وابسته به دستگاههای دولتی که تا به مراحل ثبت منجر نگردیده برخی از مستندات توسط عوامل بسیجی ربوده شده و به مسئولین زیربط ارسال میگردد تا مقدمات فرار آنها با هویتهای جعلی و دشمن تراشی ساختگی زمینه سازی گردد.
  چگونگی ثبت این شرکتها با فعالیتهای مغایر با سایر فعالیتهای ذکر شده در مفاد اساسنامه های این شرکتها را باید ادارات ثبت شرکتها پاسخگو باشند در حالی که کارگران هیچ یک از صلاحیتها و تخصصهای لازمه در فعالیتهای ذکر شده در اساسنامه های مندرج در این شرکتها را نداشته اند.
  لازم به ذکر است قالب کردن این شرکتها با اساسنامه های از قبل طراحی شده در قالب دوست و خیر و سوء استفاده از بیکاری و جلب اعتماد توام با فریبکاری و با اطلاع از دست دادن فرصتهای شغلی گذشته کارگران بوده است که عوامل بسیجی از فرصت استفاده کرده و برای پنهان کردن هویت مسئولین پشت دشمن تراشیهای ساختگی کارگران را به روشهای مختلفی مرتبط به دستگاهها و نهاهای دولتی به نمایش گذاشته اند تا راهی برای فرار مسئولین تدارک دیده شود.
  تمامی موارد فوق و دیگر موارد فریبکارانه به این موضوع ختم گردیده که در زمان شروع تحریمها مسئولین با ترفنددشمن تراشی ساختگی وابسته به عوامل سپاهی و بسیجی اقدام به سندپراکنی در سایتهای مختلف کرده و با وادار نمودن کارگران به سکوت با استناد به اتهامات واهی از قبل طراحی شده مسئولین برعلیه کارگران قربانی کارگران را دزد و وابسته به رژیم برچسب زنی کرده و مسئولین و اشخاصی که با عضویت در بسیج همسفره مسئولین در سالهای گذشته بودند و با بیت المال مردم با هویتهای جعلی در کشورهای دیگر نفوذ کرده بودند هویت این اشخاص را پشت دشمن تراشی ساختگی پنهان کنند.
  سندپراکنی و دلیل تراشی بر بیکاری کارگران توسط نهادهای دولتی با استناد به اتهامات وارده به کارگران در سالهای گذشته توسط مسئولین همزمان با شروع تحریمها و مصادف با شاکی شدن کارگران برای دارائیها تصاحب شده آنها توسط عوامل دولتی و بعد از اتمام مراحل نفوذ مسئولین در دیگر کشورها بوده است.
  تریبونهای مدعی عدالتخواهی وابسته به دستگاههای دولتی که با انعکاس افشاء گریهای ساختگی به دیگر سایتها با استناد به مستندات سالهای گذشته و بدون کوچکترین اشاره ای به مستندات زمان روی کار آمدن بخش خصوصی که نامه ها از حالت سابق خارج گردیده و به حالت اتوماسیون در آمده بودند و سرور برخی از این سایتها را کشورهای اروپایی و تغییر نام پیدا کردن هر از گاه این سایتها و اشخاص بوجود آورنده این سایتها و پنهان شدن گاه و بیگاه این سایتها.
  کارگران بدون داشتن تخصص و نداشتن صلاحیتهای استخدامی مطابق با شرایط استخدام وزارت نفت و گاز و پتروشیمی و زیر نظر پیمانکاران خدماتی و بکارگیری در تمامی زمینه های مربوط به مسئولین دولتی با حقوق کارگری – نبود مستندات معتبر در طول مدت زمان کاری تا زمان ورود بخش خصوصی – عدم وابستگی به رژیم و دستگاههای دولتی و سرپیچی از عضویت در بسیج سبب گردیده مسئولین با خدشه دار کردن هویت کارگران و به گروگانگیری آنها در جهت تامین منافع خود و عوامل بسیجی آنها را دشمن تلقی نمایند.
  تریبونهای مدعی عدالتخواهی ساختگی و دیگر سایتهای مرتبط به رژیم با قرار دادن کارگران حجمی در مقابل تخلفات مسئولین و با ایجاد جوسیاسی زمینه سازی سرکوب کارگری بصورت مستقیم و غیر مستقیم تدارک میبینند.
  از جوامع مدافع حقوق بشری و نهادهای حامی حقوق کارگران خواهشندیم مدارک و مستندات کارگران در زمان قبل و بعد از روی کار آمدن بخش خصوصی در این شرکتها را با فریبکاریهای عوامل بسیجی از طریق تریبونها در زمان شروع تحریمها و بررسی هویت مسئولین دولتی در این شرکتها که هویتهای ساختگی از خود به نمایش گذاشته و با حمایت عوامل حزب اللهی و بسیجی مسبب نفوذ آنها به کشورهای دیگر شده اند مورد بررسی قرار دهند.
  اینها اشخاص تروریستی هستند که اهداف ضد کارگری و تفرقه افکنی و فریبکاریهای آنها در زمان تحریمها گویای تمامی موارد فوق بوده که اهداف آنها مهمتر از جان کرگران بوده است. این اشخاص بعد از انقلاب بر سر سمتهای کلیدی و ثروت و قدرت قرار گرفته و با حمایت رژیم و تمامی دست اندرکارهای آن اقدام به ارسال بستگان و اطرافیان خود به کشورهائی میکنند که با فریب مردم به آن کشورها توهین کرده و زمینه سازی گریز خود در زمان شروع تحریمها را تدارک میبینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها

خبر اول سايت

آخرين مطالب سايت

مطالب پربيننده روز

آگهی در ستون نبليغات

آگهی های دو ستونه: یک هفته ۱۰۰ یورو، یک ماه ۲۰۰ یورو آگهی های بیش از ۳ ماه از تخفیف برخوردار خواهند بود

حساب بانکی اخبار روز

حساب بانکی اخبار روز: int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More

آگهی در ستون تبليغات

آگهی یک ستونه یک هفته ۷۵ یورو، یک ماه ۱۵۰ یورو آگهی های بیش از ۳ ماه از تخفیف برخوردار خواهند بود

حساب بانکی اخبار روز

int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More

آگهی ها در لابلای مطالب برای يک روز

یک ستونه: ۲۰ یورو دو ستونه: ۳۰ یورو سه ستونه: ۵۰ یورو

حساب بانکی اخبار روز

int. Bank Account Number IBAN: DE36 3705 0198 0026 0420 36 SWIFT- BIC: COLSDE33XXX نام دارنده حساب: Iran-chabar نام بانک: SparkasseKoelnBonn Koeln- Germany

Read More