دکتر فریبرز رئیس دانا درگذشت

دکتر فریبرز رییس‌دانا یکی از مشهورترین فعالین سوسیالیست و مدافعین حقوق کارگران و عضو کانون نویسندگان ایران درگذشت. اخبار روز این ضایعه بزرگ را به فعالین چپ و سوسیالیست ایران، فعالین جنبش کارگری، اعضای کانون نویسندگان ایران؛ همه آزادی خواهان و خانواده ی او تسلیت می گوید
Bildergebnis für فریبرز رئیس دانا

دکتر فریبرز رییس‌دانا یکی از مشهورترین فعالین سوسیالیست و مدافعین حقوق کارگران و عضو کانون نویسندگان ایران درگذشت.

بنابر خبری که توسط دکتر ناصر زرافشان همرزم همیشگی او در اختیار رسانه ها قرار گرفت، وی صبح روز دوشنبه در بیمارستان تهران پارس درگذشته است.

وی از شش روز پیش بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان تهران‌پارس بستری شد.

فریبرز رئیس‌دانا متولد ۱۳۲۷ در تهران، از استادان اقتصاد دانشگاه تهران و عضو کانون نویسندگان ایران بود که تحصیلاتش را در سطح دکتری رشته اقتصاد و علوم سیاسیِ مدرسه اقتصاد لندن گذرانده بود.

وی نویسنده بیش از ۱۵ جلد کتاب درباره مسائل اقتصادی و سیاسی بود که از آن میان می‌توان به «آزادی و سوسیالیسم»، «اقتصاد سیاسی توسعه» و «منش روشنفکری» اشاره کرد.

از رییس‌دانا همچنین ترجمه‌هایی منتشر شده است که کتاب «بربریت واقعاً موجود، ویراسته لئو پانیچ، کالین لیز» از شناخته‌شده‌ترین آنهاست.

فریبرز رئیس دانا را در ایران صدای کارگران و زحمتکشان می دانستند. او در طول نزدیک به نیم قرن فعالیت های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خود، لحظه ای از دفاع از حقوق کارگران و زحمتکشان در ایران دست برنداشت. او به خاطر ایستادگی در دفاع از این حقوق در حکومت اسلامی به زندان رفت.

برای کارکنان سایت اخبار روز درگذشت دکتر فریبرز رئیس دانا ضایعه ی بزرگی است. او به مدت پانزده سال با سایت اخبار روز همکاری داشت و در سال های اخیر این ارتباط به سطح یک همکاری و همفکری تنگاتنگ ارتقا یافته بود و تحریریه ی اخبار روز همواره از مشورت ها و راهنمایی های او برخوردار بود.

بيشتر بخوانید:  بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در چین برای بار دوم قرنطینه شدند

این ضایعه ی بزرگ را به فعالین چپ و سوسیالیست ایران، فعالین جنبش کارگری، اعضای کانون نویسندگان ایران؛ همه آزادی خواهان و خانواده ی او تسلیت می گوییم.

آثار منتشر شده از زنده یاد فریبرز رئیس دانا در اخبار روز در صفحه ی ویژه ی او در اینجا قابل دسترس است

https://akhbar-rooz.com/?p=22923 لينک کوتاه

7 پاسخ

  1. وقتی پس از تعطیلی روزنامه سلام از زندان آزاد شدم برای روزنامه ی تازه تاسیس شده ی بیان مصاحبه ای با زنده یاد فریبرز دانا در منزلش ترتیب دادم که متاسفانه چاپ نشد….این خاطره من بود از ایشان و تنها دیدار حضوری….یادش گرامی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بایگانی‌ها